Çar. Eki 27th, 2021

Kaktüslerinizi ve Sukulentler nasıl çoğaltacağınızı öğrenin

Kaktüslerinizi veya sukulentlerinizi çoğaltmak hiç de zor değil. Bu yazıda, bunu doğru bir şekilde yapmanız için size ipuçları veriyoruz.

Bu sevilen bitkilerin erdemlerinden biri, üreme ve çoğalma konusundaki büyük yetenekleridir . Yaza merhaba demek için, koleksiyonunuzu çoğaltabilmeniz için size bazı bilgiler vereceğiz, farkında olmadan etrafınız bunlarla çevrili olacak!

Bu zamanda bunu yapmanın en güzel yanı, bitkilerimizin ışıktaki değişimi fark etmesi ve her zamankinden daha mutlu olmaları, ayrıca aşırı sıcak mevsimine girmediğimiz için zengin bahar havasından yararlanmak için iyi bir aktivite. .

İlk şey, etli türüne bağlı olacak olan bitkinin kesilmesidir, Sedums veya Echeverias durumunda genellikle yapraklardan, örneğin Aeoniums durumunda kesim gövdeden yapılır. Kesim türüne göre yayılımı adım adım inceleyelim: Kaktüs veya Sukulent  için Ahşap Saksılar

1. sayfaya göre kesin

Sağlıklı bir yaprak seçin, alın ve dikkatlice bükün, çoğu zaman kendi başlarına ayrılırlar veya gövdeden hafifçe ayrılırlar. Önemli olan, bir kısmını kesmek değil, tüm sayfayı çıkarmaktır.

Gerekli yaprakları aldıktan sonra kurumaya bırakın, en az 3 gün bekleyin, çünkü onları daha önce ıslatırsak çürüyebilirler. Taze kesilmiş bitki için de aynı özeni göstermelisiniz. Çıkardığınız yapraklardaki yarayı kurumaya bırakın.

Yapraklar zaten kuruyken onları yere koyun, gömmeyin, sadece her yaprak arasında biraz mesafe bırakarak yere koyun, kökler yere doğru yolunu bulacaktır.

2. Saptan veya keserek kesin

Bazı türlerde gövde kesimi tercih edilir, ancak etli bir bitkinin daha büyük bir bölümünü çoğaltmak istiyorsanız, bunu da bu şekilde yapmanız önerilir. Etli bir dal alın ve gövdeden kesin, budama makası veya bahçe bıçağı ile kesimi mümkün olduğunca temiz yapmaya çalışın, temiz bir kesim bitkinin daha kolay iyileşmesine yardımcı olur ve başarılı bir yayılma şansımız daha yüksektir.

Sapı kestikten sonra, kesime en yakın olan yaprakları çıkarın ve gömmek için mükemmel bir gövdeye sahip olmamızı sağlayın.

3-5 gün kurumaya bırakın ve topraklı bir tencereye gömün.

Sulama

Çoğaltmada bir diğer önemli konu da sudur, toprak kuruduğunda sulanmalıdır, ancak miktarı aşmamaya dikkat ederek birçok uzman, yeni bitkilerin fazla sudan ölmesini önlemek için toprağa ilaçlama yapılmasını önerir. Kontrol etmenin en iyi yolu, parmağınızı kire batırıp ne kadar kuru olduğunu görmektir.

Köklerin gözle görülür şekilde büyümesi yaklaşık bir ay sürer, her şey iklime ve maruz kaldıkları ışığa bağlı olacaktır, unutmayın Sukulentler ışığı sever, ancak her zaman çok güçlü veya uzun saatler boyunca olmamasına dikkat edin.

Yeni bitkilerinizi bizimle paylaşın! Yeni tesislerinizdeki ilerlemeyi görmek isteriz!

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir