Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Spathiphyllum bitkisine nasıl bakıyorsunuz?

Zarif ortak adı “barış zambağı” ile Spathiphyllum, bakımı kolay, düşük ışıklı bir ev bitkisidir. Ayrıca formaldehit ve amonyak dahil olmak üzere birçok toksini iç mekan havasından uzaklaştırır. Sıcaklık:Normal kümes sıcaklıkları ılık tarafta biraz. Sıcak veya soğuk taslaklardan kaçının. Işık:Spathiphyllum, bir pencereden veya lambadan gelen bir miktar parlaklık olmadan çok düşük ışığı tolere edecek olsa da, […]

29 Ağustos 2021 - 12:35 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi. A+A-

Spathiphyllum bitkisine nasıl bakıyorsunuz?

Zarif ortak adı “barış zambağı” ile Spathiphyllum, bakımı kolay, düşük ışıklı bir ev bitkisidir. Ayrıca formaldehit ve amonyak dahil olmak üzere birçok toksini iç mekan havasından uzaklaştırır.

Sıcaklık:
Normal kümes sıcaklıkları ılık tarafta biraz. Sıcak veya soğuk taslaklardan kaçının.

Işık:
Spathiphyllum, bir pencereden veya lambadan gelen bir miktar parlaklık olmadan çok düşük ışığı tolere edecek olsa da, çok fazla çiçek açmaları pek olası değildir. Direkt dışında her şeye tahammül edebilirler ve ne kadar çok ışık alırlarsa o kadar çiçek açarlar.

Su:
İdeal olarak, toprağı eşit derecede nemli tutun (ıslak değil!) Aksi takdirde, toprak kuruduğunda iyice sulayın, ancak bitkinin suda oturmasına izin vermeyin. Bitkinin solmasına izin vermekten kaçının (Spathiphyllum çok kötü bir şekilde solmaktan inanılmaz bir şekilde iyileşse de, bunun sonucunda çok sık olursa çok fazla sarı yaprak görmeniz olasıdır.) Düşük ışık gibi, Spathiphyllum düşük su seviyelerinde hayatta kalacaktır, ancak uygun sulama takip edildiğinde asla gelişmeyecektir.

Arada bir, bitkiyi duşa sokun ve biriken tozları yıkamak için yaprakları sulayın.

Gübre:
Ağır bir besleyici değildir – bitki büyürken veya çiçek açarken aylık olarak seyreltik (1/2 kuvvet) gübre ile gübreleyin – genellikle ilkbahar ve yaz aylarında.

Saksı değiştirme:
Spathiphyllum, hafifçe saksıya bağlı olduğunda daha iyi çiçek açma eğilimindedir. Bitkiyi yeterince sulamak zor olduğunda tekrarlayın.

Sorunlar:
Bitki asla çiçek açmaz – bitkinin yeterince ışık, su ve ara sıra gübre aldığını ve saksıda hafifçe kök bağlı olduğunu kontrol edin.

Bitki sürekli sarkıyor -Sulandıktan sonra canlanmıyorsa fazla sulanmaktan kök hastalığı olabilir . Tüm siyah/hasarlı kökleri temizleyerek taze toprakta ve temiz yeni bir saksıda saklayın. Saksı değiştirdikten sonra sulamaya dikkat edin.

Yaprak uçları kahverengidir -Çoğunlukla aşırı veya az sulanmadan, daha az yaygın olarak aşırı gübrelemeden kaynaklanır. Çok fazla gübre kullanmayınız ve kışın gübreleme yapmayınız.

Bitkileri Nasıl Yetiştirilir ve Bakımı Yapılır spatifilyum bitkisi

Düşük ışıklı noktalara hayat ve renk katarken aynı zamanda havayı da arındıran, büyümesi kolay bir iç mekan bitkisi olan barış zambağı hakkında sevilmeyen şey. Barış spatifilyum bitkisi büyütmek ve sürdürmek için tavsiyemizi takip edin ve yakında arkadaşlarınız ve aileniz için de hediye bitkiniz olacak. Unutmayın: Fiyat ve stok, yayınlanma tarihinden sonra değişebilir ve bu bağlantılardan para kazanabiliriz.

Barış zambağı, kısmen güneş ve koyu lekeler de dahil olmak üzere bir köşeyi doldurmak için doğaldır. Parlak yaprakların ve görkemli çiçeklerin tüm dikkatleri üzerine çekmesine izin vermek için basit bir kaba koyun.

Sevilen bir ev bitkisi olan barış zambakları, kolay bakımlarıyla ünlüdür. Barış zambağı dayanıklıdır, bağışlayıcıdır ve susadığında size haber verir: Sadece belli belirsiz düşüşü arayın. İsim biraz yanlış: Barış zambakları gerçek zambaklar (bitki ailesi Liliaceae) değil, aynı zamanda colocasia veya fil kulağı da içeren Araceae ailesinin bir üyesidir. Aksi takdirde, büyüme ve bakım açısından, huzur – sakin ve sükunette olduğu gibi – hemen hemen elde ettiğiniz şeydir.

Barış Zambağı Nasıl Kullanılır

Barış zambağı bitkileri 11. ve 12. Bölgelerde açık havada hayatta kalabilirken, bu yalnızca Porto Riko ve ABD’deki Hawaii bölgeleriyle sınırlıdır, bu nedenle yaygın bir kullanım değildir. Bunun yerine, barış zambakları gerçekten sadece bir iç mekan bitkisi olarak yetiştirilir. Barış zambağı bitkisi, bir ev bitkisi olarak havayı temizleme yetenekleriyle bilinir; karbon monoksit ve formaldehit gibi zehirli gazları parçalamak ve nötralize etmek için harikadır. Barış zambakları aynı zamanda, kısmen dost isimleri nedeniyle ve aynı zamanda hayatta kalmaları çok kolay oldukları için ideal bir hediye bitkisidir – bir barış zambağı verdiğinizde, yük olacak bir hediye vermediğinizden emin olun.

Barış zambakları, kirleticilerin giderilmesine yardımcı olan ilk 20 bitkimiz arasındadır.

Barış Zambağı Nasıl Yetiştirilir

Bu büyüyen tavsiyeye uyun ve bazı deneylerle, bitkiniz gelecek yıllarda evinize güzellik getirmelidir.

Işık

Barış zambakları, gölgede veya kısmi gölgede gelişebildikleri için düşük ışıklı alanlar için iyi bir seçimdir. Floresan ışıklara da tahammül ederler, bu nedenle ofiste masanızı canlandırmak için bir bitki arkadaşınıza ihtiyacınız varsa, barış zambağı iyi bir seçenektir.

Bu oturma odasında, saksıdaki bir barış zambağı bitkisi, davetkar, orkide tepeli bir bar arabasının yanındaki karanlık bir köşeyi dolduruyor. Duvardaki bambu tarzı çerçevelerde, yemyeşil görünüm botanik baskılarla birleşiyor.

Sıcaklık

Barış zambakları, 65 ila 80 derece Fahrenheit arasında tutarlı bir sıcaklık gibi. Tesisinizi cereyanlardan ve soğuk veya şiddetli sıcaklık değişimlerinden koruyun. Bu nedenle, kendinizinkini soğuk kış havasına açılan bir kapıya koymayın.

Gübreleme

İlkbahar ve yaz aylarında, bitkinizin çiçek açmasına yardımcı olmak için organik bir ev bitkisi gübresi kullanın. Barış zambaklarının kimyasal gübrelere karşı hassas olduğunu unutmayın, bu nedenle organik seçenekler en iyisidir.

sulama

Barış zambakları aynı anda çok fazla sulanmayı sever, ancak daha sonra kuruma şansına da ihtiyaçları vardır. Bitki susadığında biraz sarkacak ve ne zaman bir içkiye ihtiyacı olduğunu size söyleyecektir. Genellikle ne zaman sarkmaya başladığına dikkat ederseniz, genellikle sarkmadan bir gün önce sulama yapmayı planlayabilirsiniz. Haftada bir kez sulamak ve yaz boyunca yapraklara su serpmek, barış spatifilyum bitkisi nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Bitkiniz tamamen sarkmış görünüyorsa, pes etmeyin – su ve spritz yapın ve canlanması için bir şans verin. Suyunuz klorluysa, bitkiyi sulamadan önce bir kap su bekletin.

Drenaj

Barış zambakları kök çürümesine karşı hassastır, bu nedenle bitkinin sulamalar arasında kuruma şansı olduğundan ve içinde yaşadığı kabın iyi tahliye edildiğinden emin olmak çok önemlidir. Drenaj delikleri olan bir kap seçin ve akan suyu toplamak için altına bir fincan tabağı yerleştirin. Bitkiniz solmaya başlarsa, ıslak değil, sağlam ve açık renkli olduklarından emin olmak için kökleri kontrol edin. Islaklarsa, aşırı sulanıyorsunuz veya toprak tahliye edemiyor.

nakli

Bitkinizin kökleri göründüğünde veya barış spatifilyum bitkisi birkaç gün içinde tüm suyunu içiyor gibi göründüğünde, daha büyük bir kaba yeniden koyun. Bitkinizin kademeli olarak daha büyük ve daha büyük kaplara taşınması gerekebilir, ancak genellikle barış zambaklarının 10 inçten daha büyük bir tencereye girmesi gerekmez.

çiçek açar

Barış spatifilyum bitkisi ilkbaharda tanıdık beyaz çiçeklerini göstermesini bekleyin. (Teknik olarak, çiçek bir çiçek değil, bir bract veya tıpkı bir Atatürk çiçeği gibi değiştirilmiş bir yapraktır.) Bazı çok mutlu bitkiler sonbaharda tekrar çiçek açabilir. Çiçeğiniz solduktan sonra, çiçek açan gövdenin tabanından keserek bitmiş çiçekleri kaldırabilirsiniz. Bitki aynı yerde tekrar çiçek açmaz.

sorunlar

Barış zambak bakıcıları tipik olarak birkaç sorunla karşılaşır, ancak listedeki potansiyel sorunlar arasında örümcek akarları ve yaprak bitleri gibi küçük zararlıların yanı sıra sararma veya kahverengileşen yapraklar bulunur. Zararlılar için yaprakları silerek temizleyin ve ardından böcek öldürücü sabunla püskürtün. Yapraklar sarıysa, bitkinin çok fazla ışık aldığını gösterebilir. Uçları kahverengileşiyorsa, bitki çok fazla su veya gübre alıyor olabilir. PARA AĞACI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY pachira

Barış zambakları hayvanlar ve insanlar için hafif derecede zehirlidir, bu nedenle küçük çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak durun ve bitkiniz cildi tahriş edebilecek kristaller ürettiği için ellerinizi yıkadıktan sonra ellerinizi yıkayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen soursop , menşei olduğu bölgeler dışında az bilinen tropik meyvelerd...

Guzmania Bitki hakkında bilgiler  Özellikleri Guzmania Bitki hakkında bilgiler Özelli...

GUZMANYA Guzmania güzel bir bitkidir onun için öne çıkmaktadır sizin yoğun gölge . guzmania , guzmanya çiçeği , guzmania çiçek , guzman...

Antoryum nasıl yetiştirilir Antoryum nasıl yetiştirilir

Flamingo çiçeği veya pembe antoryum Flamingo çiçeği, yaprakları pembe olan antoryuma verilen isimdir.  Genel özellikleri Ortak isim:&nb...

PARA AĞACI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY pachira PARA AĞACI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER...

Bitki hakkında bilgiler – Özellikleri ve ekimi Evimize tazelik getirmenin, pachira , pachira çiçek , pachira mini doğal ve sıcak ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ