Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Perdeler çamaşır makinesinde hata yapmadan nasıl yıkanır

Mayıs ayı genellikle bahar temizliğini perdeleri yıkamak gibi son rötuşlarla tamamlamak için mükemmel bir aydır. Bu basit rehberde, perdeleri çamaşır makinesinde zarar vermeden yıkamak için faydalı ipuçlarımız ile evinizdeki perdelere nasıl yeni ışık vereceğinizi göreceğiz. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamak: ipuçları ve püf noktaları Perdelerinizi çamaşır makinesine atmadan önce hangi malzemeden yapıldığını bilmelisiniz. Tüm kumaşlar bu tip […]

23 Ocak 2022 - 18:59 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi. A+A-

Perdeler çamaşır makinesinde hata yapmadan nasıl yıkanır

Mayıs ayı genellikle bahar temizliğini perdeleri yıkamak gibi son rötuşlarla tamamlamak için mükemmel bir aydır.

Bu basit rehberde, perdeleri çamaşır makinesinde zarar vermeden yıkamak için faydalı ipuçlarımız ile evinizdeki perdelere nasıl yeni ışık vereceğinizi göreceğiz.

Perdeleri çamaşır makinesinde yıkamak: ipuçları ve püf noktaları

Perdelerinizi çamaşır makinesine atmadan önce hangi malzemeden yapıldığını bilmelisiniz. Tüm kumaşlar bu tip yıkama için uygun değildir.

Genellikle evlerde bulunan perdeler keten, ipek, pamuklu veya diğer sentetik kumaşlardan yapılabilir.

Perdelerin yapıldığı malzemeyi bilerek, sadece çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanamayacağını bilmekle kalmayacak, aynı zamanda yıkamayı kaç derecede yapmamız gerektiğini de belirleyebileceğiz.

Devam etmeden önce son bir önlem: Yıkama sırasında çıkmalarını ve çamaşır makinesine zarar vermelerini önlemek için destek kancalarını perdelerden çıkarın. Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmalı

Perdeleri çamaşır makinesinde yıkayın: sıcaklık ve sıkma

Ön işlemler tamamlandıktan sonra, perdeleri fazla kırışmamak için fazla yüklememeye dikkat ederek tamburu yükleyin. Yıkanacak perdeler renkliyse, renk yakalayıcı bir mendil de getirmeyi unutmayın.

Çamaşır makinesinin perdeler için özel bir programı varsa, bunu etiketteki talimatlara ve talimatlara göre ayarlayın. Elinizde yoksa, Hassas programını 30°’ye ayarlayın ve pamuklu perdeler için 600’de döndürün. Yıkamanın sonunda, çok fazla kıvrım yapmaktan kaçınarak perdeleri mümkün olduğunca açın ve hemen ütüleyin (hala biraz nemliyse daha iyi).

Beyaz perdeler 40°’de yıkanabilirken, şeffaf sentetik perdeler 30°’de yıkanmalıdır. Keten ve ipek perdeler, daha hassas malzemeler oldukları ve belirli bir şekilde işlem görmeleri gerektiği için özel olarak anılmayı hak ediyor.

Çamaşır makinesinde keten perdeler nasıl yıkanır: eksiksiz bir kılavuz

Farklı keten çeşitleri vardır: karde, buruşuk, keten-yün ve keten kumaş. Her biri için doğru yıkamayı nasıl yapılandıracağımızı görelim:

Karde keten perdeler: nasıl yıkanır

Bunlar, en geniş desene sahip olan hafif keten perdelerdir. Bu perdeleri yıkamak için, kendini yıkamadan önce, sıkmadan iki kez durulama yapılması tavsiye edilir.

Hassas programı 30°’ye, sıkma 400°’ye ayarlayınız. Yıkama bittikten sonra perdeleri mümkünse dikey olarak asarak açınız. Hala biraz nemli olduklarında, orta sıcaklıkta ütüyle yatay olarak ütüleyin.

Buruşuk keten perdeler: nasıl yıkanır

Bu tür ketenden yapılmış perdeler için, karde keten ile aynı şekilde ilerleyin, ancak 800’lük bir dönüşle. Ütülenmesi gerekmediğinden, hala nemliyken pencerelere geri yerleştirilebilirler. 

Keten yün perdeler: nasıl yıkanır

Bu çok hassas bir keten türüdür, bu nedenle narin çamaşırlar için maksimum 30° sıcaklıkta ve 400 devirden fazla olmayan bir sıkma programı kullanılması tavsiye edilir.

Keten kumaş perdeler: nasıl yıkanır

En sağlam keten çeşididir; bu perdeler 40°’de bile yıkanabilir, ancak her zaman hassas bir programla. Kırışmayı önlemek için, sıkma döngüsünü kullanmaktan kaçının ve ütülemeyi kolaylaştırmak için biraz nişasta ekleyin; bu, perdeler hala nemliyken ve ütü orta-yüksek sıcaklıkta, her zaman yatay olarak yapılmalıdır.

Çamaşır makinesinde ipek perdeler nasıl yıkanır: faydalı ipuçları

İpek, piyasada bulunabilecek en hassas kumaşlardan biridir. Bu malzemenin perdelerini çamaşır makinesine koymadan önce genellikle kuru temizleme önerildiği için suda yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin .

Hassas çamaşırlar için maksimum 30° sıcaklıkta bir program kullanın ve perdelerin yıkanmasına dikkat edin, bir seferde en fazla iki bezi yerleştirin ve sıkma devrini kullanmayın.

Yıkadıktan sonra mümkünse perdeleri tamamen uzamaları için dikey olarak asın. Bunları da ütülemek istiyorsanız, ütüyü düşük sıcaklıkta ve buharsız kullanın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Makinede perde yıkarken kırışmaması için Makinede perde yıkarken kırışmaması için...

Perdeleri çamaşır makinesinde çekmeden yıkamanın püf noktaları Perdeler ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır, ancak temizliği hakkın...

Kırışan perdeyi tekrar yıkamak Kırışan perdeyi tekrar yıkamak

Evde perde nasıl yıkanır? Bu yazımızda, evimizin dekorasyonunda bizden daha sık temizlememiz gereken çok önemli bir kısımdan bahsedeceğ...

Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmalı Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmal...

KIRIŞMAMALARI İÇİN PERDELER NASIL YIKANIR? Perdeleriniz ister elde ister çamaşır makinesinde her yıkamadan sonra ne kadar kırışık olurs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(2 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ