Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Perde yıkarken kırışmaması için

Perdeler evde nasıl yıkanır: ipuçları ve püf noktaları Perdeler keten, ipek, pamuk veya diğer sentetik kumaşlardan yapılabilir. Evden çıkmadan basit adımlarla perdeleri nasıl yıkayacağınızı gösteriyoruz. Perdeleri yıkamaya gelince, büyük bir soru ortaya çıkabilir: Elde mi yoksa makinede mi yıkamak daha iyidir? Ve en pratik şey çamaşır makinesinde yapmak olsa da, bazı perdelerin kumaşı çok hassas olabiliyor, bu yüzden […]

23 Ocak 2022 - 19:20 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi. A+A-

Perde yıkarken kırışmaması için

Perdeler evde nasıl yıkanır: ipuçları ve püf noktaları

Perdeler keten, ipek, pamuk veya diğer sentetik kumaşlardan yapılabilir. Evden çıkmadan basit adımlarla perdeleri nasıl yıkayacağınızı gösteriyoruz.

Perdeleri yıkamaya gelince, büyük bir soru ortaya çıkabilir: Elde mi yoksa makinede mi yıkamak daha iyidir? Ve en pratik şey çamaşır makinesinde yapmak olsa da, bazı perdelerin kumaşı çok hassas olabiliyor, bu yüzden elde yıkamak gerekecek .

perde nasıl yıkanır

Kumaşa zarar vermeden doğru şekli seçtiğinizden emin olmak için yıkama etiketini kontrol edebilir, yoksa satın aldığınız yerde bileşimini kontrol edebilirsiniz. Her durumda, size perdeleri yıkamak için bazı basit ipuçları sunuyoruz. İşte başlıyoruz! Tül perde kırışmadan nasıl yıkanır 

1. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkayın

Kötü kokuları ve gereğinden fazla kırışmasını önlemek için yıkama programı biter bitmez çamaşır makinesinden çıkarmak önemlidir. Hala ıslak, kırışmamaları ve gerdirmeyi bitirmemeleri için yerlerine asın . Hâlâ kırışıklıkları varsa, nemliyken ütüleyin.

2. Perdeleri elde yıkayın

Perdeleriniz makinede yıkanamıyorsa ve elde yıkamanız gerekiyorsa, öncelikle büyük bir lavabo hazırlamak veya küvette yıkamak gerekir . Hassas giysileri elde yıkamak için daima soğuk su ve deterjan kullanın. Yıkandıktan sonra, lifler arasında sabun kalmayacak şekilde iyice durulayın.

Damlamamaları için, susuz ve sadece perdeler olmadan, nazik sıkma programında çamaşır makinesine koyabilirsiniz. Bu şekilde, kendi ağırlıkları onları pürüzsüz ve mükemmel hale getireceğinden , gereksiz kırışıklıkları önlemek için asmadan önce fazla su giderilecektir .

3. Perdelerdeki lekeler nasıl çıkarılır

Perdelerinizdeki lekeleri çıkarmaya çalışmadan önce, kalem lekesini yağ veya çikolata lekesi gibi işlemeyeceğimizden, ne tür olduklarını belirlemeniz önemlidir. Her birinin farklı bir tedaviye ihtiyacı olacak.

Perdelerinizdeki her türlü lekeyi çıkaracak çok çeşitli ticari leke çıkarıcılar bulunmaktadır. Ayrıca, küçük ve çıkarılması kolaysa, çıkarmadan, sadece bölgeyi biraz nemlendirerek ve uygun leke çıkarıcıyı uygulayarak yapmayı deneyebilirsiniz.

kuru leke çıkarıcı

En yaygın lekeler nem lekeleridir, bu nedenle beyaz perdelerdeki bu küf lekelerini gidermek için şunları yapmalısınız: büyük bir leğeni soğuk suya batırmak için doldurun ve biraz çamaşır suyu ekleyin . Birkaç saat bekletin, iyice durulayın ve her zamanki gibi yıkayın. İpli perdeler veya hassas kumaşlarsa bu çözümü unutun, ağartıcı liflere zarar verebilir.

Sirke ve kabartma tozu karışımını uygulayarak da küf lekelerini çıkarabilirsiniz. Karışımı lekenin üzerine yayın ve 10 dakika etki etmesini bekleyin , ovalayın ve giysiyi her zamanki gibi yıkayın .

4. Beyaz perdeleri yıkamanın püf noktaları

Toz ve kir daha belirgin olduğundan, beyaz perdelerin temizlenmesi renkli perdelere göre iki kat daha zahmetlidir. Ayrıca zamanla sarımsı veya grimsi bir ton alırlar .

Bunu önlemek için, özellikle yoğun renklilerse beyaz perdeleri asla diğer giysilerle birlikte yıkamamak önemlidir. Halihazırda lekeleri varsa ve bir çözüm istiyorsanız, yıkamadan önce birkaç saat sirke ve kabartma tozu içinde bekletmeyi deneyin . Su ile seyreltilmiş çamaşır suyu da beyazlatma için etkilidir ancak zamanla beyaz perdeler sararabilir.

Kumaşlarına göre perde nasıl yıkanır

  • Keten perdeler . En sağlam keten çeşididir, bu nedenle bu kumaştan yapılan perdeler 40°’de bile yıkanabilir, ancak her zaman hassas bir programda. Kırışmamaları için santrifüj kullanmaktan kaçının. Perdeler nemliyken, ütü orta-yüksek sıcaklıkta ve daima yatay konumdayken yapılması gereken ütülemeyi kolaylaştırmak için biraz nişasta ekleyebilirsiniz.


  • Karde keten perdeleri yıkayın . Bu çamaşır daha hafiftir, bu nedenle kendini yıkamadan önce sıkma yapmadan iki durulama yapılması tavsiye edilir. 30°’de hassas programda, 400 rpm’de sıkma ile yapın. Önceki durumda olduğu gibi demir.


  • Buruşuk keten perdeler . Karde ketenlerle aynı şekilde, ancak 800’lük bir dönüşle devam edin. Ütülenmeleri gerekmediğinden, hala nemliyken yerleştirin.


  • Keten ve yün perdeleri yıkayın . Keten iplik perdeler çok hassastır, bu nedenle soğuk su ve 400 rpm’den fazla olmayan bir sıkma hızı ile narin giysiler için bir program kullanmalısınız. Kırışan perdeyi tekrar yıkamak


  • İpek perdeler . İpek en narin kumaşlardan biridir, bu nedenle suda yıkanıp yıkanmayacağını kontrol edin çünkü genellikle kuru temizleme önerilir. Sıkma yapabiliyorsanız ve kullanmıyorsanız, narin giysiler için bir program kullanın. Yıkadıktan s
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ