Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Pamuk yastık nasıl yıkanır Temizlik için önemli ipuçları

Yastıklar nasıl yıkanır Yastıklar, evlerimizde bulunan diğer kumaş objeler gibi, biriken toz, pamuk yastık nasıl yıkanır ter veya yağdan kurtulmak için zaman zaman temizlenmelidir. pamuk yastik yikanirmi Yenilerini almak daha kolay gibi görünse de eski yastıklarınızı yıkamak çocuk oyuncağıdır. Yastıklarınız sararmışsa veya 6 aydan uzun süredir yıkamadıysanız, hızlı bir şekilde temizlemek için bu yöntemlerden birini kullanın. Temiz bir […]

22 Ağustos 2021 - 13:35 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi. A+A-

Pamuk yastık nasıl yıkanır Temizlik için önemli ipuçları

Yastıklar nasıl yıkanır

Yastıklar, evlerimizde bulunan diğer kumaş objeler gibi, biriken toz, pamuk yastık nasıl yıkanır ter veya yağdan kurtulmak için zaman zaman temizlenmelidir. pamuk yastik yikanirmi Yenilerini almak daha kolay gibi görünse de eski yastıklarınızı yıkamak çocuk oyuncağıdır. Yastıklarınız sararmışsa veya 6 aydan uzun süredir yıkamadıysanız, hızlı bir şekilde temizlemek için bu yöntemlerden birini kullanın. Temiz bir yastıkta dinleneceğinizi bilerek daha mutlu uyuyacaksınız.

Yöntem 1 Pamuklu, kuş tüyü veya sentetik yastıkları yıkayın

 1. 1Kapağı çıkar. Yastığınız bir astarın veya kılıfın içindeyse, çıkarın. Bazı yastıklar, yastığın gövdesinden ayrı olarak çıkarılıp yıkanması gereken ek fermuarlı astarlara sahiptir.
 2. 2Yastıklarınızı çamaşır makinesine koyun. Endişelenmeyin, yastıkları çamaşır makinesinde yıkamak tamamen güvenlidir (kuş tüyü yastıklar bile). En az iki yastığı bir seferde yıkamaya çalışın, böylece ağırlık dengeli olur ve çamaşır makinesi onları fazla sallamaz.
 3. 3Deterjanı ekleyin. Orta derecede bir yük için, seçtiğiniz deterjandan bir bardak veya ölçü ekleyin. Yastıklarınızı daha da beyazlatmak istiyorsanız şunları ekleyin: 1 su bardağı bulaşık deterjanı, 1 su bardağı çamaşır suyu veya çamaşır suyu ve ½ su bardağı boraks. 
 4. Yıkama döngüsünü başlatır. Çamaşır makinenizin çevrimini sıcak suyla yıkamaya ayarlayın ve ikinci bir durulama yapın. Hazır, bırak sihri yapsın!
 5. 5Yastıkları kurutucuya koyun. Yastıkları kurutucuya koyun ve kurun. Yastıklarınız kuş tüyüyse, onları “hava” ayarında kurutun (yalnızca hava). Sentetik yastıklar için ‘düşük ısı’ kullanın.
 6. 6Yastıklarınızı kurutun. İki tenis topu alın ve bir çift beyaz çorabın içine ayrı ayrı koyun. Kabarmak ve kuruma süresini azaltmak için yastıklarınızla birlikte kurutucuya koyun. Şimdi kurutucuyu çalıştırabilirsiniz!
 7. 7Yastıklarınızı kontrol edin. Kurutma döngüsü tamamlandığında, yastıkları çıkarın ve henüz nemli olmadıklarından emin olmak için onlara dokunun. Ayrıca arada nem olmadığını kontrol etmek için yastıkları koklayın. Yastıklar yeterince kuru değilse, kurutma işlemini tekrarlayın ve ikinci kez kontrol edin. Aksi takdirde, zaten kuruysa yastıklarınız temiz ve hazırdır.

Yöntem 2 Hafızalı köpük yastıkları yıkayın

 1. 1Kapağı çıkar. Yastığınız bir astarın veya kılıfın içindeyse, yıkamadan önce çıkarın. Bu malzemeden yapılan yastıkların çoğunda, çıkarılması gereken fermuarlı bir astar bulunur. Bu kılıflar ayrıca makinede yıkanabilir.
 2. 2Bir küveti suyla doldurun. Çamaşır makineleri, hafızalı köpük kadar hassas bir şey için çok serttir, bu nedenle hafızalı köpük yastıkların elde yıkanması gerekir. Bir küveti (veya lavaboyu) ılık suyla doldurun. Sadece yastığı örtecek kadar suya ihtiyacınız var.
 3. Deterjanı ekleyin. Her yastık için bir çay kaşığı sıvı çamaşır deterjanı ekleyin; daha sonra elinizle biraz köpürtecek şekilde karıştırın ve suyun içinde eşit olarak dağıtın.
 4. 4Yastığı yıkayın. Yastığı suya koyun ve deterjanın içine girmesine yardımcı olmak için biraz döndürün. Kirin içeriden bile çıkmasına yardımcı olmak için yastığı ellerinizle ovun ve sıkın.
 5. 5Yastığı durulayın. Yastığı temiz sudan geçirin. Deterjanın çoğunu çıkarmaya çalışmanız önemlidir; Bunun için yastıktan çıkan suda hala köpük olup olmadığına bakın. Yastığı durulamak, yıkamaktan çok daha uzun sürebilir.
 6. 6Yastığı kurutun. Yoğun ısı, hafızalı köpüğü bozabilir ve parçalanmasına neden olabilir, bu nedenle bu tür yastıklar kurutucuya yerleştirilmemelidir. Bunun yerine kuru bir alanda temiz beyaz bir havlunun üzerine koyun; Ve mümkünse güneşte kurumaya bırakın.
 7. 7Yastığı kontrol et. Bellek köpüğü, süngerlere benzer emici bir malzemeden yapıldığı için suyu uzun süre tutma eğilimindedir. Tekrar kullanmadan önce malzeme üzerinde su kalmamasına dikkat edin; aksi takdirde küflenmeye ve küflenmeye başlayacaktır. 

Tavsiye

 • Oturma odasındaki dekoratif yastıklar, yatak odasındaki gibi yıkanabilir. Onlara bakmak için (mümkünse) kapaklarını çıkardığınızdan emin olun.
 • Birikmiş olabilecek teri, vücut yağını, kepeği ve tozu temizlemek için yastıklar yılda 2 ila 3 kez yıkanmalıdır.
 • Değiştirmeniz gerekip gerekmediğine karar vermek için yastıklarınızı kontrol edin. Bir yastığı ikiye katlarsanız ve o şekilde kalırsa, çok eskidir ve yenisini almanız gerekir. Öte yandan, yastığınız normal şekline dönerse, hala iyi durumda olduğu ve sadece yıkanması gerektiği anlamına gelir. Genel olarak yastıklarınızı iki yılda bir değiştirmelisiniz.

Kullanım ömrünü uzatmak ve dinlenmenizi iyileştirmek için bir yastık nasıl yıkanır

İyi bir dinlenme için yastığınızın belirleyici olduğunu biliyor musunuz? Öyle hayal ediyoruz ama bugün ideal yastığın nasıl olması gerektiğine odaklanmayacağız. Bu yazıda, uygun hijyen ve bakımı ile ilgileneceğiz, çünkü  yapılan bu gibi çok sayıda çalışma, sağlığımızı , özellikle alerji hastalarını etkileyebilecek çok sayıda mikroorganizmanın içinde biriktiğini doğrulamaktadır .

Bakteri ve akarların çoğalmasını önlemek için yastık kılıflarını düzenli olarak değiştirmenin yanı sıra uygun şekilde yıkamak gerekir. Ancak, onları nasıl ve ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini biliyor musunuz? Endişelenmeyin, yastıklarınıza zarar vermeden maksimum hijyen elde edebilmeniz için aşağıda size anahtarları veriyoruz.

BU KILAVUZDA NELER BULACAKSINIZ

BİR YASTIK NASIL YIKANIR

Nevresim ve çarşafları haftada bir yıkamanın yanı sıra , yastığınızı yılda en az iki kez yıkamanız önemlidir . Ancak işleme başlamadan önce, iyi bir sonuç elde etmek için bazı hususları dikkate almanız önemlidir:

 Üreticinin yıkama talimatlarını kontrol edin, farklı simgeler, ürünün yıkanıp yıkanamayacağını ve bileşimine bağlı olarak en uygun temizleme türünü size gösterecektir.

yıkama sembolleri

 Yastığın yıkama sırasında dolgunun çıkabileceği herhangi bir kusur veya yırtık olmadığından emin olun .

Çoğu yastığın yıkamaya izin verdiğini bilmelisiniz, ancak çekirdeklerinin bileşimine (lateks, hafızalı köpük, tüy veya sentetik) bağlı olarak bakım ve temizlik farklı olacaktır. Her bir yastık tipine tek tek bakalım.

HAFIZALI KÖPÜK YASTIĞI YIKAMAK

Bu tip yastıklar , aşırı ıslanırsa hafızalı köpük uyum özelliklerini ve hafıza etkisini kaybettiği için yıkamaya izin vermez . Koruyucu kılıfınızı düzenli olarak yıkamanız önerilir. Ancak bildiğimiz gibi, bazı durumlarda daha derin bir temizlik yapılması kaçınılmazdır. Bu durumda, manuel olarak yapmanız gerekecektir.

 Nasıl yapılır:

 1. Ilık su ve yumuşak sabun içeren bir kap hazırlayın.
 2. Temiz bir bezi nemlendirin (çok iyi sıkmalısınız) ve yastığı dairesel hareketlerle ovalayın.
 3. Temiz bir havluyla iyice kurulayın
 4. Kurumayı kolaylaştırmak için yastığı gölgede düz bir yüzeye yerleştirin (dışarıda olması daha iyidir). Küf ve kötü kokuları önlemek için tekrar kullanmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

LATEKS YASTIĞI YIKAMAK

Yıkanması gerekmeyen hipoalerjenik lateks yastıklar dışında bu tip yastıklar makinede yıkanabilir .

Bununla birlikte, üreticinin talimatlarına izin vermesine rağmen, lateksin özelliklerini zamanından önce kaybetmesini önlemek için manuel olarak temizlemenizi tavsiye ederiz .

Her iki yıkamayı da nasıl doğru yapmanız gerektiğini açıklıyoruz. Sizin ve yastığınız için hangisinin en uygun olduğuna siz karar verin!

makine yıkama

Yastığınız buna izin veriyorsa ve bu seçeneği tercih ediyorsanız, üreticinin talimatlarına ek olarak, uygun temizliği elde etmek için bu küçük ipuçlarını izlemenizi öneririz.

 Bir kullanma soğuk su programını ve bir sıvı deterjan yastık çekirdek üzerine bir tortu biriktirilmesi önlemek için narin için.

 Yastığın zarar görmesini önlemek için küçük giysiler veya yıkama topları ekleyin.

 Tüm sabun kalıntılarını gidermek için durulama döngüsünü arka arkaya iki kez programlayın .

 Açık havada, düz bir yüzeyde ve gölgede kurutun .

manuel yıkama

 Nasıl yapılır:

 1. Büyük bir kabı soğuk suyla doldurun ve hassas çamaşırlar için biraz sıvı deterjan ekleyin.
 2. Yastığı daldırın ve nazikçe yıkayın (ovalamadan). Uzun süre ıslanmaktan kaçının
 3. Sabun kalıntısı kalmadığından emin olmak için bol soğuk suyla durulayın
 4. Fazla suyu mümkün olduğunca uzaklaştırın, açık havada (tercihen gölgede) ve yatay konumda kurumaya bırakın.

TÜY VE SENTETİK YASTIKLARIN YIKANMASI

Her ikisi de çamaşır makinesinde sorunsuz bir şekilde yıkanabilir ve mükemmel bir sonuç elde etmek için aynı yıkama talimatlarını paylaşır .

 Nasıl yapılır:

 1. Hassas giysiler için sıvı deterjan kullanın.
 2. Hassas giysiler ve maksimum 40 derecelik bir sıcaklık için bir program seçin.
 3. Hacim kaybını önlemek için çamaşır makinesinin tamburuna birkaç yıkama topu ekleyin. Aksi takdirde, çorap veya çoraba sarılmış bir çift tenis topu kullanabilirsiniz.
 4. Nazik bir sıkma döngüsü seçin.
 5. Makinede kurutmak mümkün olsa da (soğuk veya düşük sıcaklıkta kurutma programında) açık havada, yatay ve gölgede yapmanızı öneririz. Kuş tüyü yastıklar söz konusu olduğunda, tüylerin kekleşmesini önlemek için zaman zaman dolgunun çıkarılması tavsiye edilir.

YASTIKTAKİ LEKELER NASIL ÇIKAR

Kılıfın düzenli olarak değiştirilmesine rağmen, yastıkta çoğunlukla terleme, tükürük ve saç yağından kaynaklanan hoş olmayan sarı lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Bu durumlarda yastığınızı eski haline döndürmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 Nasıl yapılır:

 1. Yastığınızı yıkamadan önce suyla bir kap hazırlayın ve içinde biraz nötr deterjan eritin. Yastık çok sarıysa, orijinal beyazı eski haline getirmeyi kolaylaştırmak için suya biraz çamaşır suyu veya sodyum perkarbonat ekleyebilirsiniz.
 2. Lekeleri iyice sıkılmış bir sünger veya temiz, nemli bir bezle hafifçe ovalayın.
 3. Yastığınızı, malzemesine bağlı olarak yıkayın, daha önce detaylandırdığımız talimatları izleyin.

BİR YASTIĞI TEMİZ TUTMAK İÇİN İPUÇLARI

Yastığınızı temiz tutmak için bunu yapmanın en kolay yolu önlem almaktır . Kapağın bu konuda oynadığı rol gerçekten çok önemli. Bir yastık satın aldığınızda, gerektiği kadar makinede yıkanabilen koruyucu bir pamuklu örtü zaten gelir; Her halükarda, ekstra bir örtü ile korumak asla zarar vermez ve tavsiye edilir .

Piyasada ihtiyacınıza uygun modelleri bulabilirsiniz (pamuklu, su geçirmez, hipoalerjenik, akar önleyici…).

Tavsiyemiz , istenmeyen lekelerin ortaya çıkmasına ve istenmeyen varlıkların çoğalmasına karşı ekstra hijyen ve ekstra koruma sağlamak için örtüyü çarşaflarla birlikte haftalık olarak  yıkamanızdır .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ