Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Makinede perde yıkarken kırışmaması için

Perdeleri çamaşır makinesinde çekmeden yıkamanın püf noktaları Perdeler ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır, ancak temizliği hakkında genellikle sorular ortaya çıkar: çamaşır makinesinde yıkanabilirler mi ve eğer öyleyse nelere dikkat edilmelidir? Perdeler ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir unsurdur. Bazen onları her zaman kendi yerlerinde görme alışkanlığı nedeniyle neredeyse fark edilmeden giderler, ancak bir gün önemlerini doğrulamak için orada […]

23 Ocak 2022 - 19:35 'de eklendi ve 220 kez görüntülendi. A+A-

Makinede perde yıkarken kırışmaması için

Perdeleri çamaşır makinesinde çekmeden yıkamanın püf noktaları

  • Perdeler ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır, ancak temizliği hakkında genellikle sorular ortaya çıkar: çamaşır makinesinde yıkanabilirler mi ve eğer öyleyse nelere dikkat edilmelidir?

Perdeler ev dekorasyonunda vazgeçilmez bir unsurdur. Bazen onları her zaman kendi yerlerinde görme alışkanlığı nedeniyle neredeyse fark edilmeden giderler, ancak bir gün önemlerini doğrulamak için orada olmamaları yeterlidir. Bu nedenle, evde bulunan diğer herhangi bir nesne kadar özeni hak ederler. Ancak bazen perdeler iyi bir temizliğe tabi tutulmadan uzun süreler geçebilir.İlk boyutlarına küçülen kıyafetleri iade etmenin dört püf noktas

Ne sıklıkla yıkanmaları gerekir? Perdeler, tıpkı mobilya ve diğer unsurlar gibi toz ve kir biriktirir. Bu nedenle, genel tavsiye onları her üç ayda bir yıkamaktır. Bunu hatırlamanın bir yolu, her mevsim değişikliğinde yapmaktır. Bununla birlikte, sık sık sallama veya tozu temizlemek için vakumlama gibi iyi durumlarını uzatmak için adımlar atarsanız biraz daha uzun sürebilir. Kırışan perdeyi tekrar yıkamak

Tersine, diğer koşullar yıkamalar arasındaki süreyi daha da kısaltabilir. Yağlı buharlar ve güçlü kokular ile temas ettikleri için daha fazla kirlenen mutfak perdelerinde durum böyledir. Bu koku ve kirlere maruz kalmamaları için daha sık yıkanmaları tavsiye edilir.

Evde evcil hayvanlar varsa, hayvanların varlığından kaynaklanan saç ve diğer kirler nedeniyle daha sık temizlik yapılması gerekebilir. Aynı şey, içeride sigara içenler orada yaşıyorsa veya bölge , çevrede yüksek düzeyde kirlilikten muzdarip olsa bile .

Ayrıca evde bebekler varsa, çok küçük çocuklar için akarlar ve diğer zararlı mikroorganizmalar yüzeylerinde birikebileceğinden perdelerin hijyeni önemlidir.

Çamaşır makinesini kullanıp kullanamayacağımızı nasıl anlarız?

Bunları yıkamanın en pratik yolu elbette çamaşır makinesini kullanmaktır . Ancak çok dikkatli olmalısınız çünkü tüm perdelerle yapılabilecek bir şey değil. Belirli türdeki malzeme veya kumaşlarda, çamaşır makinesine konulursa, çekme veya bozulma riski vardır.

Peki çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanmayacağını nasıl anlarsınız? En basit şey yıkama etiketini gözlemlemektir. Burada giysinin bu tür bir prosedür için uygun olup olmadığı belirtilir ve ayrıca -çoğu durumda- en uygun su sıcaklığı ve kurutma ve ütüleme talimatları da bildirilir.

Perdenin etiketinin olmaması durumunda yapılacak en iyi şey satın alındığı yere danışmaktır. Bu mümkün değilse, kumaşın bileşimi analiz edilmelidir. Genellikle pamuklu, naylon veya polyester kumaşlar çamaşır makinesinde sorunsuz yıkanabilir.

Ama ipek veya kadife gibi daha hassas malzemeler olsaydı risk almamak ve çamaşır makinesinden uzak durmak tavsiye edilirdi. Bu durumda elde yıkanmalı veya kuru temizleme için kuru temizlemeye götürülmelidir.

Perdelere veya çamaşır makinesine zarar vermemek için ipuçları

Çamaşır makinesinin kullanılabileceği netleştikten sonra, prosedür basittir, ancak biraz özen gösterilmesi gerekir. En önemlilerinden biri, yıkama sırasında gevşeyip daha sonra cihaza zarar verebilecek tüm kancaları, halkaları ve diğer öğeleri çıkarmaktır.

Perdenin çıkarılamayan halkaları veya diğer sert parçaları varsa ve özellikle bunlar plastik değil metal ise, perdeleri yıkama torbalarına koymanız tavsiye edilir. Bu çamaşır torbalarının (file kumaş) bulunmaması durumunda iple bağlanmış bir yastık kılıfı kullanılabilir. Amaç, bu rijit parçaların çamaşır makinesinin tamburuna çarpmasını ve herhangi bir kırılma veya hasara neden olmasını önlemektir.

Cihazın bakımını ve optimum yıkamayı sağlamanın bir diğer önlemi de çok fazla giysiyi bir araya getirmemektir. Perdeler çok sayıda yerleştirilirse çamaşır makinesinin kapasitesini aşabilirler. Sonuç olarak, lekeler kalabilir. Ayrıca aşırı stres cihazın ömrünü kısaltır .

Perdede gözle görülür kirler varsa (nem lekeleri, üzerine dökülen yiyecekler veya sıvılar vb.), perdenin bir süre suda kalmasına izin verilmesi veya o bölgede önceden yıkama yapılması tavsiye edilir.

Bu tür bir ön yıkama, bir miktar leke çıkarıcı sıvı, sirke ve kabartma tozu karışımı veya bulaşık deterjanı ile yapılabilir. Çok hassas olmayan kumaşlardan yapılmış beyaz perdelerde, çamaşır suyu bile kullanabilirsiniz (aslında, etkisinin gücü göz önüne alındığında, bir kısım çamaşır suyuna dokuz kısım su çözeltisi).

Ayrıca farklı renkteki perdeleri aynı yıkamada karıştırmamaya da dikkat etmelisiniz. Kaliteli parçalar solabilir ve diğer giysilerde lekelere neden olabilir; bu, o zaman çözülmesi çok zor, bazen imkansız olan bir sorundur.

Deterjan, programlar, sıkma ve diğer tuşlar

Hafif, düşük miktarda deterjan kullanılmalıdır. Çamaşır makinesinde, narin kumaşlar için ve soğuk veya ılık suyla (30 ºC’den yüksek olmayan) bir program seçmelisiniz. Sıcak su, kumaş çekmesi için en büyük risk faktörlerinden biridir .

Ayrıca sıkma işlemine çok dikkat etmelisiniz: çok fazla kırışıklık olmaması ve kumaşların bozulmaması için bu işlem nazik olmalıdır (dakikada 400 devirden fazla olmamalıdır). Giysilerin daha hızlı kuruduğu, özellikle düşük nemli güneşli günlerde sıkma yapmamayı bile seçebilirsiniz.

Yıkandıktan sonra, bunları çamaşır makinesinden çıkarmanız ve mümkün olan en kısa sürede kurumaya bırakmanız önerilir. Bu sayede hem kötü koku almaları engellenir hem de kumaş kururken yerçekimi etkisiyle olası kırışıklıklar giderildiği için çoğu zaman ütülemeye gerek kalmaz.

Ya onları elde yıkamak zorunda kalırsan?

Çamaşır makinesinden kaçınmanın tercih edildiği yukarıda belirtilen durumlarda, çözüm büyük bir lavabo veya küvet kullanmaktır. Orada, her zaman soğuk veya ılık suyla, perdeler birkaç saat bırakılabilir, zaman zaman sabunlu suyu karıştırarak yumuşatır ve kumaştaki kiri giderir.

Daha sonra yumuşatıcılı su uygulayabilir ve ardından bol su ile durulayabilir ve anlatıldığı gibi kurumaya eğilimli olabilirsiniz. Diğer seçenek ise, elbette, perdeleri kuru temizlemeye götürmek, belki de daha rahat olan alternatif, elbette daha az ekonomik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kırışan perdeyi tekrar yıkamak Kırışan perdeyi tekrar yıkamak

Evde perde nasıl yıkanır? Bu yazımızda, evimizin dekorasyonunda bizden daha sık temizlememiz gereken çok önemli bir kısımdan bahsedeceğ...

Perdeler çamaşır makinesinde hata yapmadan nasıl yıkanır Perdeler çamaşır makinesinde hata yapmad...

Mayıs ayı genellikle bahar temizliğini perdeleri yıkamak gibi son rötuşlarla tamamlamak için mükemmel bir aydır. Bu basit rehberde, per...

Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmalı Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmal...

KIRIŞMAMALARI İÇİN PERDELER NASIL YIKANIR? Perdeleriniz ister elde ister çamaşır makinesinde her yıkamadan sonra ne kadar kırışık olurs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ