Pts. Eki 25th, 2021

Perdeler nasıl yıkanır

Perdelerinizde sarı lekeler mi var? Perdeler iyi bakım ve bakım için yıkanmalıdır. Perdelerin nasıl yıkanacağını ve bakımı için bazı ipuçlarını basit bir kılavuzda açıklıyoruz.

perde yıkarken kırışmaması için, Tül perde kırışmaması için nasıl yıkanmalı, Perde yıkamada yumuşatıcı kullanılır mı, Kırışan tüller nasıl düzelir, Yeni alınan tül perde ne zaman yıkanmalı,

İÇİNDEKİLER DİZİNİ

 • Önceki tavsiye
 • Adım adım çamaşır makinesinde perdeler nasıl yıkanır
 • Keten veya ipek perdeler
 • Perdeler nasıl temizlenir

Uzun, kısa, küçük, renkli, beyaz (…), ev perdelerinin sahip olabileceği birçok şekil, renk ve doku vardır. Bazıları daha fazla yıkama işi içerirken, diğerlerinin bakımı ve bakımı çok kolaydır.

Temiz, kokulu, tozsuz perdeler evinizin tertemiz görünmesini sağlar. Ilk şey olduğunu kontrol kullanarak, yıkama etiketi , o olabilir eğer makine yıkanmış veya çamaşır makinesinde sahip perde ne tür ve.

Önceki tavsiye

Perdeleri yıkamak kadar, kullanım ömürlerini uzatmak için bakımını bilmek de önemlidir. Bu nedenle perdeleri evde yıkamadan önce bu ipuçlarını izlemeniz çok önemlidir .

 • Perdeleri çamaşır makinesine koymadan önce , hangi kumaştan yapıldığını bildiğinizden emin olun . Genellikle ev perdeleri keten, pamuk, ipek ve diğer sentetik kumaşlardan yapılır.
 • Ardından bunları tutucudan çıkarmanın ve yıkamaya hazırlamanın zamanı geldi . Çamaşır makineniz için tehlike oluşturabilecekleri için tüm tutma klipslerini çıkardığınızdan emin olun . Çamaşır makinenize takılabilir veya girebilir ve ona zarar verebilir ve hatta perdeye zarar verebilirler.
 • Beyaz ile beyaz ve renkli ile renkli perdeleri seçin .
 • Daha sonra yıkama sırasında kırışmaması için el ile rulo şeklinde sarılırlar .

Adım adım çamaşır makinesinde perdeler nasıl yıkanır

Perdeler seçildikten ve yukarıdaki ipuçları dikkate alınarak tambura yerleştirme zamanı gelmiştir. Aşağıdaki adımları izleyin :

 • 1. Perdeleri çamaşır makinesine koyun. Aşırı yüklememeye çalışın . Perdeler çok uzun veya genişse, birer birer yıkayın.
 • 2. Soğuk suda (30 veya 40 derece) kısa bir program seçin ve narin giysiler için makine deterjanı ekleyin .
 • 3. Eğer perdeler beyaz, bir ekleyebilir sıçramaması çamaşır suyu kendi beyazlığını geri yükleyin. Eğer renklilerse renk tutucu mendil takmayı unutmayınız .
 • 4. Liflerin bozulmasını önlemek için kısa bir sıkma, dakikada maksimum 400 devir kullanmayı unutmayın .
 • 5. Yıkadıktan sonra, kırışmamaları için hemen tutucuya asın . Kapıları ve pencereleri açın ve nem birikmesini önlemek için odaların iyi havalandırıldığından emin olun .

Keten veya ipek perdeler

Perdeleriniz keten veya ipekten yapılmışsa, çamaşır makinesinde de yıkayabilirsiniz, ancak tedbirli olun .

 • Keten perdeler , bir çamaşır makinesi içinde yıkanabilir yıkama çevrimi , 40 ° C ‘de narin Kısa . Kırışmayı önlemek için sıkma programını kullanmayın.
 • İçin karde keten perdeler, 400 rpm dönüş ile 30º de hassas bir program kullanabilirsiniz. Kuruduktan sonra ütüleyin ve asın.
 • Buruşuk ketenden yapılmışlarsa, 30º’de ancak 800 rpm’lik bir dönüşle hassas bir program kullanın. Bu perdeler yıkandıktan sonra ütüye gerek kalmadan asılabilir.
 • Tekstil dünyasının en narin kumaşlarından biri olan ipek perdeler söz konusu olduğunda, önce makinede yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin. Bu durumda, soğuk suda sıkma yapmadan narin kumaşlar için bir program kullanın . Çamaşır makinesinden çıkardığınız anda tutucularına asın.

Perdeler nasıl temizlenir

Perdelere gelince , tozları vakumlayın ve tıpkı perdelerde yaptığınız gibi kısa programlı ve makinede yıkamak için bir deterjanla çamaşır makinesine koyun.

Başka bir seçenek elle yapmaktır. Bir leğene veya kovaya ılık su dökün, biraz yumuşak, agresif olmayan deterjan ekleyin ve süngerle nazikçe temizleyin. Perdeler beyazsa, orijinal rengini geri kazanmak için suya biraz kabartma tozu dökebilirsiniz .

Kırışmamaları için perdeler nasıl yıkanır

Perdeler, pencerelerimiz için ideal bir tamamlayıcıdır. Süslerler, odaya sıcaklık getirirler ve bize dışarıdan mahremiyet verirler. Ve evdeki diğer herhangi bir tekstil elemanı gibi, periyodik yıkama gerektirirler.

Zamanı geldiğinde yıkama zamanı ve sonrası ile ilgili şüpheler ortaya çıkabilir. kötüleşecekler mi? buruşacaklar mı? Perdeleri ütülemekten kaçınabilir misiniz? Gerçek şu ki, birkaç basit yönergeyi izleyerek onları yıkayarak, neredeyse hiç kırışık olmadan ahırdan kurumasını sağlayabiliriz.

Peki, perdeleri kırışmayacak şekilde yıkamak nasıl? Çok kolay!

Onları ıslak bırak

Bunları çamaşır makinesinden çıkarmakta gecikmeyin. Perdeleri yıkama biter bitmez ve hala ıslakken asmak çok önemlidir, çünkü kumaşın ağırlığı düşecek ve kendi kendine esneyecektir. Nasıl kuruduklarını göreceksiniz, perde tüm kırışıklıkları kaybedecek.

Santrifüj olmadan

Sıkmasız program döngüsünde, çamaşır makinesi sıkma yapmadan birkaç kez durulama yapar; Bu sayede çamaşır makinesinden çıkan perdelerin ıslak olmasını sağlayacak ve ağırlığı sayesinde suyun ağırlığı ile ütülenmiş olacaktır.

Perdeleri çiz

Perdeleri yeterli boşluk ve havalandırma ile asın ve iyice yayın. Bu adım, küf kokusu almamaları için önemlidir. Ve onları nereye koyabiliriz? Onları gidecekleri yere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede başka bir yer işgal etmezsiniz ve oda hoş bir temiz koku alır.

Perdeleri ütüleyin

Zor bir kırışıklığı gidermeniz gerekirse, ütünün kendi buharını kullanabilirsiniz.

Buharlı ütünüz varsa perdeleri dikey olarak ütüleyebilirsiniz.

Perde kuruduktan sonra perdede kalan kırışıklıkları gidermek için güvenli bir mesafede bir saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

Perdeleri yıkarken kırışmamaları için dikkat edilmesi gereken notlar:

 • Perdeleri çamaşır makinesine koymadan önce yapılabileceğinden emin olun, çünkü perde tipine bağlı olarak kumaş veya giysi, kuru temizlemeye götürme veya yıkama seçeneği gibi bir veya diğer bakıma ihtiyaç duyacaktır. onları elle.
 • Perdeler dikkat etmemiz ve çok daha dikkatli yıkamamız gereken parçalar olduğu için her zaman ılık su, hafif deterjan ve agresif olmayan bir program kullanın. Yatak odası perde rengi ne olmalı 
 • Perdelerinizin çok yıpranmış olduğunu görürseniz, kumaş çok daha kırılgan olduğu ve yırtılabileceği için evde yıkamanız önerilmez.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir