Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Güneşlik perde nasıl beyazlatılır 15 yolu

Perde, tül ve jaluziler, sokaktan evimize giren tüm toz ve kirlerin biriktiği filtrelerdir. Perdeler yılda en az iki kez yıkanmalı ve temizlenmelidir. İşte bunu nasıl kolaylaştıracağınız. Herhangi bir perde kumaşını yıkamadan önce birkaç temel kuralı unutmayın:  – Perdeleri sadece 30 ° ‘yi aşmayan bir sıcaklıkta hassas bir döngüde yıkayabilirsiniz.  – Agresif ağartıcılar kullanmayınız ve deterjan miktarı normal […]

06 Temmuz 2021 - 13:01 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi. A+A-

Güneşlik perde nasıl beyazlatılır 15 yolu

Perde, tül ve jaluziler, sokaktan evimize giren tüm toz ve kirlerin biriktiği filtrelerdir. Perdeler yılda en az iki kez yıkanmalı ve temizlenmelidir. İşte bunu nasıl kolaylaştıracağınız.

Herhangi bir perde kumaşını yıkamadan önce birkaç temel kuralı unutmayın: 

– Perdeleri sadece 30 ° ‘yi aşmayan bir sıcaklıkta hassas bir döngüde yıkayabilirsiniz. 

– Agresif ağartıcılar kullanmayınız ve deterjan miktarı normal yıkamaya göre daha az olmalıdır. 

– Makinenin tamburundaki perdeleri sıkmaya gerek yoktur, büzüşebilir ve deforme olabilir. Bunları hemen kornişte veya kurutucuda katlanmamış halde kurutmak daha iyidir. 

– Perdeleri daha az yıkamak için onları süpürebilirsiniz, birçok elektrikli süpürge modelinde özel bir mod ve bir ağızlık bulunur.

1 Sararmış tül beyazlatır

Normal sofra tuzu kullanarak tülü beyazlatabilirsiniz. Bu, 3-5 yemek kaşığı tuz ve deterjan gerektirecektir.

Bir leğeni veya küveti ılık suyla doldurun, tuz ve deterjanı (yıkama jeli) karıştırın. Tülü 3-4 saat veya gece boyunca ıslatın ve ardından çamaşır torbasında hassas bir döngüde makinede yıkayın. Tül yıkandıktan sonra makinede biraz kurutun ve hemen asın. Ütülemeye gerek yok.Yıkandıktan sonra, tül antistatik bir madde ile işlenebilir, böylece toz ona çok fazla yapışmaz.

No. 2 Perdelerdeki lekeleri silin 


Bazı kumaş türleri (çoğunlukla doğal bileşime sahip) yıkanamaz, sadece profesyonel bir kuru temizlemeciye götürülebilir. Ancak perdelerde lekeler belirirse, uzmanların yardımı olmadan bağımsız hareket edebilirsiniz. Perdelerdeki lekeleri çıkarmadan önce, onları süpürmeniz veya yapışkan bir rulo (yumuşak fırça) almanız ve kumaşın her iki tarafını yukarıdan aşağıya doğru çalışarak tozunu almanız gerekir. Parmak lekeleri veya lekeleri, hafif bir deterjanı küçük bir kapta ılık suyla karıştırarak çıkarılabilir. Köpüğe bir sünger batırın ve lekeyi nazikçe silin. Süngeri durulayın ve sıkın, ardından köpüğü lekeden silin. Daha sonra ıslak yer kuru temiz bir bez veya saç kurutma makinesi ile kurutulabilir. Perdelerde su lekeleri kalırsa ve kumaş deforme olursa, kumaş bir buharlı ütü veya ütü ile işlemden geçirilebilir. Dairenizdeki perdeleri ne sıklıkla yıkıyorsunuz?Yılda bir kezYılda iki kez veya daha fazla

# 3 Tozlu lambrequinleri temizleyin

Bir arabada tül ve perdeleri yıkamak o kadar zor değil, ancak sert bir çerçeveye sabitlenmiş dekoratif lambrequinlerin çıkarılması ve yıkanması çok zor. Seçeneklerden biri, kumaşı yapıdan çıkaracak bir asistanı aramak ve ardından lambrequin’i kuru temizlemektir. Ancak alternatif bir yol deneyebilirsiniz. Elde tutulan veya geleneksel bir elektrikli süpürge ve bir merdiven alın. Kornişin en çok toplandığı yerden tozları temizlemeye başlayın. Sert lambrequin’in tüm yüzeyi üzerinde hareket edin ve iç kısmını unutmayın. Ardından, kumaşı bir elinizle tutarak perdeler ve kıvrımlar arasında vakum yapın. Peçete hala donuk ve soluk görünüyorsa, bir buharlı pişirici kullanın veya basit bir ütüde buharlama işlevini kullanın.Gelecekte, pencereleri süslerken, er ya da geç herhangi bir kumaşın yıkanması veya vakumlanması gerekeceğini unutmayın, bu nedenle bakımı çok zor olmayanları seçmeye çalışın.

Perdeler için en kaprisli malzemelerden biri kadife, sıkılamaz veya bükülemez, aksi takdirde görünümünü kaybeder ve çamaşır makinesine zor sığar. 

4 Yıkama ipi perdeleri 

İplik ve ip perdeleri yıkamak zor değil, ancak yuvalardan çıkarmak tam bir hikaye, kesinlikle bir merdiven ve bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Perdeyi çıkardıktan sonra sabitleme parçalarını kaybolmamaları için ayrı bir torbaya koymayı unutmayın. İp perdeleri elde yıkamak, deterjanlı bir leğene batırmak veya çamaşır makinesinde hassas modda yıkamak daha iyidir, ancak bunları bir çamaşır filesine koyduğunuzdan emin olun, aksi takdirde birbirine dolanır ve şekillerini kaybederler. Yıkandıktan sonra, nemli perdeler, ipliklerin düzleşmesi ve orijinal şeklini alması için hemen perde çubuğuna asılmalıdır. Bu yapılmazsa, deforme olabilir ve uzunlukları farklı olabilir ve ardından kenar düzensiz hale gelir.

5 Panjurları yıkayın 

Alüminyum ve plastikten yapılmış panjurlar pencerenin sonuna kadar indirilmeli ve plakalar sıkıca kapatılmadan aşağı çevrilmelidir, aksi takdirde her bir plaka kenar boyunca yıkanmayacaktır. Silmeden önce, mobilya başlığını kullanarak, bir yandan diğer yana veya yukarıdan aşağıya hareket ederek tüm yüzeyi süpürün. Mikrofiber bezi suya batırın ve tahtaları kir çıkana kadar birkaç kez silin. Bundan sonra, panjurların daha hızlı kurumasına yardımcı olmak için çıtaları açın.

Panjurlar çok kirliyse, bunları braketten çıkarmak ve bulaşık deterjanı ve ev süngeri kullanarak ılık bir duş altında durulamak daha kolaydır. Bunu yaparken, her bir lamelleri bükmemek veya çizmemek için silmeye çalışın. Panjurlarınızı hızlı bir şekilde temizlemek için mikrofiber eldiven veya eldiven kullanın. hem kuru hem de ıslak olarak kullanılabilir.

Kumaştan yapılmış Roma perdeleri vakumlanmalıdır ve tozun kumaşın liflerine derinlemesine yerleşmemesi için örneğin 2 ayda bir daha sık yapılması tavsiye edilir. 

Dikey stor perdeler genellikle neme ve toza karşı koruma sağlayan özel bir su itici bileşik ile emprenye edilir, bu nedenle yıkanmaları ve suda yıkanmaları gerekmez, kenarlarında kıvrılabilirler.

Panjurlarınızı hızlı ve verimli bir şekilde temizlemenin 10 yolu

Panjurları en az bir kez yıkamayı deneyen kişi, bu prosedür için ne kadar zaman ve çaba ayrılması gerektiğini bilir. Alternatif perdelerin bakımını kolaylaştıracak püf noktaları var mı? Bu görevle sadece birkaç dakika içinde şakacı bir şekilde başa çıkmak mümkün mü?

Asıl zorluk, birçok lamel olması ve her birinin yağ damlaları ile tozdan iyice temizlenmesi gerektiği gerçeğinde yatmaktadır. Bunları büyük temizlik için pencereden çıkarmak her zaman uygun değildir. Nasıl olunur?

4 dakikada yatay alüminyum panjur nasıl temizlenir

Hızlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız, panjurları pencereden çıkarmanız gerekir, aksi takdirde çerçeveyi ve camı yıkamayı içeren büyük bir temizlik yapmanız gerekecektir. Ekspres yöntem için, temassız araç yıkama için yüksek kaliteli kimyasallara ihtiyacınız olacak. Alet iyidir çünkü her bir lamelleri her iki taraftaki sünger veya özel bir fırça ile silme ihtiyacından kurtulmuş olursunuz.

Alternatif bir perdeyi çıkarıp asmak bir dakika meselesidir. Ve aktif köpük için mevcut tüm kiri çözmek için iki dakika yeterlidir.

Bu durumda eylemlerin sırası son derece basittir.

 1. Çıtaların dikey pozisyon alması için gölgeyi “kapalı” moda getirin.
 2. Panjurları braketlerden çıkarın. Bunu yapmak için, mandal mekanizmasını açmak için kolları sağa çevirin. Hafifçe yukarı kaldırın ve perde çubuğunu çıkarın.
 3. Çıtaları banyoya aktarın ve küvetin üzerine asın.
 4. Perdeye temassız oto yıkama uygulayın. Aktif köpük toz, yağ ve kurum birikintileri dahil tüm kirleri 2 dakika içinde kaldıracaktır.
 5. Bir duş başlığı kullanarak deterjanı temiz suyla durulayın.
 6. Suyun boşalmasına izin verin ve mikrofiber bir bezle kurulayın.
 7. Daha fazla kontaminasyonu azaltmak için antistatik madde ile püskürtün.
 8. Pencerenin üzerine panjur asın. güneşlik perde nasıl beyazlatılır

Yöntem, fiyat dışında herkes için iyidir. Araba şampuanları oldukça pahalıdır ve eğer arabanız yoksa yılda iki kez perdelerinizi yıkamak için bir tane almak daha ucuz olabilir. Ancak, temizlik için çok daha fazla zaman harcamanız gerekecek.

Yatay alüminyum lamelleri temizlemek için ucuz bir yöntem

Çalışmak için ihtiyacınız olacak:

 • mutfak ovma pedleri;
 • cam temizleyici veya bulaşık makinesi (evrensel bir mutfak deterjanı alabilirsiniz);
 • saf su;
 • mikrofiber peçeteler;
 • tekstil eldivenler veya sıradan çoraplar;
 • sprey.
 1. Lamellerdeki tozu temizlemek için kuru bir bez veya yumuşak bir fırça kullanın. Tozu temizlemek için tüylü toz bezleri ile yapmak iyidir. Çiftlikte böyle bir şey yoksa, panjurları kapalıyken kolayca süpürebilirsiniz.
 2. Panjurları pencereden çıkarın ve çıtaları ılık suya batırın. Bunu banyoda yapmak uygundur. Suya bir kap dolusu çok amaçlı temizleyici ekleyin. Çizgi bırakmayan bir kimya seçmeniz önerilir.
 3. Islanacak hiçbir yer yoksa (örneğin, süper kompakt bir evde duş kabini), sprey şişesindeki lamelleri deterjan solüsyonuyla nemlendirin ve kurumasını önleyerek birkaç dakika bekletin. Bu süre zarfında kir ıslanacak ve perdeyi soyacaktır.
 4. Ardından her bir lameldeki kiri sıyırmak için bir sünger kullanın. Deterjanı temiz suyla durulayın ve kuru bir bezle silin. İnce şeritleri dikkatli bir şekilde tutun. deforme olabilirler.
 5. Panjurları diğer tarafa çevirin ve tüm işlemi tekrarlayın.
 6. Her iki taraf da temizlendiğinde, perdeyi pencereye geri döndürmek için kalır.

Pencerelerden çıkarmadan panjur nasıl temizlenir?

Çoğu zaman her iki taraftaki lamelleri silmekle geçer. Perdeleri çıkarıp pencereye asmak birkaç dakikanızı alacaktır. Süreç nasıl optimize edilir?

 1. Panjurları pencereden çıkarmadan yıkayınız. Prosedür pratik olarak önceki sürümdeki ile aynıdır. Aradaki fark, açıklıkta asılı duran lamellere sabunlu su uygulamanız gerektiğidir, dikey konuma getirilir. Daha sonra yatay bir düzleme aktarılır ve silinir.
 2. El bezi yerine tekstil eldivenleri kullanın. Lastik eldivenlerin üzerine sıradan örme ev eldivenleri giyin. Bu, her bir lamelleri aynı anda iki taraftan tutmanıza izin verecektir. Temizlik süresi yarıya inecektir.
 3. Panjurlarınızı temizlemek için özel fırçalar kullanın. Aynı anda 2 ila 5 lamel yakalar ve her iki tarafı da aynı anda siler.
 4. Kirleri hızlı ve etkili bir şekilde çözen son derece etkili ürünler kullanın.
 5. Kullandıktan sonra temiz bir yüzeye otomotiv cilası veya normal bir antistatik madde uygulayın. Bu temizlik sayısını azaltacaktır.
 6. Perdeleri düzenli olarak tozlayın veya süpürün.

Ahşap çıtalar

Ağaç nemi sevmez. Bununla birlikte, ince bir vernik veya cila tabakası, yüzeyin bakımını kolaylaştırır. Ahşap modeller, tozu temizlemek için düzenli olarak silinmeli veya vakumlanmalıdır. Böcek kirleri ve yağ damlacıkları mobilya temizleme ürünleri ile temizlenir. İşlemi hızlandırmak için tekstil eldivenleri veya özel fırçalar kullanın.

Cila ve cila, tozun yüzeye yapışmadan yapışmasını sağlayan ince bir film oluşturur. Bu, temizliği çok daha kolay hale getirir ve zamandan tasarruf sağlar.

Dikey jaluzi nasıl temizlenir?

Dikey jaluziler plastik ve kumaştan yapılmıştır. Her vakanın kendine özgü temizlik ve düzen getirme özellikleri vardır.

Plastik

Plastik modeller sarılıp makinede yıkanamaz. Yatay alüminyum modeller gibi, temizleme solüsyonları kullanılarak bir pencerede yıkanırlar.

 • Perdeyi kapatın.
 • Çıtaları, kaburgaları size bakacak şekilde açık konuma getirin. Rahat çalışabilmeniz için tahtalar arasında yeterli boşluk olmalıdır.
 • Panjurun önüne ve arkasına bir sprey şişesinden sıvı deterjan uygulayın.
 • Her plastik şeridi silmek için yumuşak bir sünger veya özel fırça kullanın.
 • Mikrofiber bir bez veya suyu iyi emen herhangi bir malzeme kullanarak panjurları iz kalmayacak şekilde silerek kurutun.

bez

 • Çok kirli tekstil şeritleri verimli bir şekilde yıkamak için bunları yuvadan çıkarmak, ağırlıklardan ve kontrol kablolarından kurtarmak gerekir. Lamelleri istifleyin ve rulo haline getirin.
 • Büyük bir kaba (büyük leğen veya kova) su dökün ve talimatlara göre temizlik maddesini ekleyin.
 • Tüm kiri iyice ıslatmak ve malzemeden uzaklaşmak için perdeyi yarım saat temizleme solüsyonunda bekletin.
 • Her bir lamelleri silmek ve kiri temizlemek için yumuşak bir fırça veya mutfak süngeri kullanın.
 • Suyu boşaltmak için küvetin üzerine şeritler asın.
 • Kuruduktan sonra kumaşı ağırlıklar koyarak yerine asın.
 • Kontrolleri yerleştirin ve temiz bir pencerenin keyfini çıkarın.

Panjur nasıl yıkanır Gündüz-Gece

Day-Night modelleri yapıları gereği stor perdelere ait olup çeşitli yoğunluktaki tekstillerden yapılmaktadır. Ancak rijit lameller gibi ışık akısını ayarlamanıza izin vermelerinden dolayı temizliğini bu yazımızda ele alacağız.

Birikmiş tüm kirleri çıkarmak için perdeyi saçaklardan çıkarmanız ve bir temizlik maddesi ilavesiyle bol suya batırmanız gerekir. Bunu banyoda yapmak uygundur. Kimyasalların 15-30 dakika kir üzerinde çalışmasına izin verin. Bu süre zarfında pencereyi ve pervazı temizleyebilirsiniz.

Hassas ağa zarar vermemek için perdeyi yumuşak bir fırça veya bezle dikkatlice silin. İşlem sırasında, tedavi edilen alanı tutucu çubuğa sarın. Kırışmamaya çalışın.

Ürünün durulanması gerekmiyorsa, suyu boşaltmak için bir kurutma perdesi asmanız yeterlidir. Aksi takdirde, kumaşı temiz suyla iyice durulayın.

Tamamen kurumasını beklemeden perdeyi pencereye asın. Burada düzleştirilmiş bir durumda kurur.

Bambu panjur – ne yapmalı

Bambu nemden korkmaz. Ancak nemdeki ani değişiklikler sazların çatlamasına neden olabilir. Toz ve biriken kir, yumuşak bir fırça ile elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Böcek izleri, uygun herhangi bir ahşap mobilya bakım ürününe batırılmış nemli bir bezle silinir.

Bazen bambuyu bir su jeti ile durulamak için ipuçları vardır. Nem saplarda şiştiğinden, perde kuruduğunda bağlama ipleri gevşeyebilir. Bu nedenle, duş almaktan ve bambu banyosu yapmaktan kaçınmak ve kendimizi ıslak silme ile sınırlamak daha iyidir.

Plastik çıtalardaki nikotin lekelerinden nasıl kurtulurum

Ağır sigara içenler, sarı plağın kar beyazı plastikten çıkarılmasının o kadar kolay olmadığını bilir. Ancak bu durumda da bir çıkış yolu var.

En kanıtlanmış ve güvenilir yol, plastik bir gösterge panosunun bakımı için bir araba galerisi temizleyicisi veya daha doğrusu aerosoller kullanmaktır. İnsanlar salonda sigara içtiğinden, oto kimya geliştiricileri, nikotin ve katran izleriyle kolayca başa çıkan birçok güçlü formül icat ettiler.

Plak henüz parlak kahverengi bir ton almadıysa, küçük miktarlarda yapmayı deneyebilir ve normal kabartma tozu kullanabilirsiniz. Bir yulaf ezmesine suyla seyreltin ve lekelere uygulayın. Güçlü alkali çözelti, ağartıcı gibi davranır. Ardından kabartma tozunu çıkarın ve çıtaları temiz suyla durulayın. Tüllerin beyaz olması için ne yapmak lazım

Plastiğin beyazlığı, normal ağartıcının geri dönmesine yardımcı olacaktır.

Her şey başarısız olursa, son çare olarak sıcak kahve renklerinde fotoğraf baskısı sipariş edin. Tüm kusurları kapatacak ve gelecekteki tütün tabakası katmanlarını maskelemeye yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Makinede perde yıkarken kırışmaması için Makinede perde yıkarken kırışmaması için...

Perdeleri çamaşır makinesinde çekmeden yıkamanın püf noktaları Perdeler ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır, ancak temizliği hakkın...

Kırışan perdeyi tekrar yıkamak Kırışan perdeyi tekrar yıkamak

Evde perde nasıl yıkanır? Bu yazımızda, evimizin dekorasyonunda bizden daha sık temizlememiz gereken çok önemli bir kısımdan bahsedeceğ...

Perdeler çamaşır makinesinde hata yapmadan nasıl yıkanır Perdeler çamaşır makinesinde hata yapmad...

Mayıs ayı genellikle bahar temizliğini perdeleri yıkamak gibi son rötuşlarla tamamlamak için mükemmel bir aydır. Bu basit rehberde, per...

Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmalı Perdeler kırışmaması için nasıl yıkanmal...

KIRIŞMAMALARI İÇİN PERDELER NASIL YIKANIR? Perdeleriniz ister elde ister çamaşır makinesinde her yıkamadan sonra ne kadar kırışık olurs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ