Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Güneşlik perde kaç derecede yıkanır

Perdeler keten, ipek, pamuk veya diğer sentetik kumaşlardan yapılabilir. Evinizden çıkmadan basit adımlarla perdelerinizi nasıl yıkayacağınızı gösteriyoruz. güneşlik kaç derecede yıkanır Perdeler evde nasıl yıkanır: ipuçları ve püf noktaları Perdeleri yıkamak söz konusu olduğunda, büyük bir sorumuz olabilir: Elde mi yoksa makinede mi yıkamak daha iyidir? güneşlik perde kaç derecede yıkanmalı Ve en pratik şey çamaşır makinesinde […]

22 Haziran 2021 - 13:44 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi. A+A-

Güneşlik perde kaç derecede yıkanır

Perdeler keten, ipek, pamuk veya diğer sentetik kumaşlardan yapılabilir. Evinizden çıkmadan basit adımlarla perdelerinizi nasıl yıkayacağınızı gösteriyoruz. güneşlik kaç derecede yıkanır

Perdeler evde nasıl yıkanır: ipuçları ve püf noktaları

Perdeleri yıkamak söz konusu olduğunda, büyük bir sorumuz olabilir: Elde mi yoksa makinede mi yıkamak daha iyidir? güneşlik perde kaç derecede yıkanmalı Ve en pratik şey çamaşır makinesinde yapmak olsa da, bazı perdelerin kumaşı çok hassas olabilir, bu yüzden elde yıkamak gerekecek .

Perdeler nasıl yıkanır

Kumaşa zarar vermeden doğru şekli seçtiğinizden emin olmak için yıkama etiketini kontrol edebilir, yoksa satın aldığınız yerde bileşimini kontrol edebilirsiniz. Her iki durumda da, perdelerinizi yıkamak için size bazı basit ipuçları sunuyoruz. İşte başlıyoruz!

1. Perdeleri çamaşır makinesinde yıkayın

Perdeleri yıkamadan önce, halkaları veya metal aksamları varsa, bunları çıkarmak en iyisidir. Bu mümkün değilse, o kısmı bir yastık kılıfına sokun ve iple bağlayın. Bu, perdelerin metal kısımlarını koruyacak ve kumaşa takılmalarını ve zarar vermelerini veya tamburun içine çarpmalarını önleyecektir. Ardından perdeleri çamaşır makinesine koyun.

Yapılacak en iyi şey hassas çamaşırlar için makine deterjanı kullanmaktır . Ayrıca silikon perdeler için özel bir katkı da ekleyebilirsiniz. Bu katkı maddesi, kırışıklıkları önlemek için lifleri pürüzsüzleştirir ve onlara parlaklık vererek perdeleri ışıltılı bırakır. Soğuk su ve hafif sıkma ile hassas çamaşırlar için, yani 400 ile 600 dev/dak arasında bir program seçin. Bu sayede çamaşır makinesi perdeleri kırışmadan fazla suyu alacaktır.

Kötü kokuların ve kırışıklıkların gereğinden fazla oluşmaması için yıkama programı biter bitmez çamaşır makinesinden çıkarılması önemlidir. Hala ıslak, kırışmamaları ve gerdirmeyi bitirmemeleri için yerlerine asın . Hala kırışıklıkları varsa, nemliyken ütüleyin.

2. Perdeleri elde yıkayın

Perdeleriniz makinede yıkanamıyorsa ve elde yıkamanız gerekiyorsa ilk yapmanız gereken büyük bir lavabo hazırlamak veya küvette yıkamak olacaktır . Hassas çamaşırları elde yıkamak için daima soğuk su ve deterjan kullanın. Yıkandıktan sonra, lifler arasında sabun kalmayacak şekilde iyice durulayın.

Damlamalarını önlemek için çamaşır makinesine hafif sıkma programında susuz ve sadece perdeleri koyabilirsiniz. Bu şekilde, kendi ağırlıkları onları pürüzsüz ve mükemmel hale getireceğinden , gereksiz kırışıklıkları önlemek için asmadan önce fazla su giderilecektir .

3. Perdelerdeki lekeler nasıl çıkarılır

Perdelerinizdeki lekeleri çıkarmaya çalışmadan önce, kalem lekesine yağ veya çikolata lekesi gibi davranmayacağımız için ne tür bir leke olduğunu belirlemeniz önemlidir. Her birinin farklı bir tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Perdelerinizdeki her türlü lekeyi çıkaracak çok çeşitli ticari leke çıkarıcılar bulunmaktadır. Ayrıca, küçük ve çıkarılması kolaysa, onları çıkarmadan, sadece bölgeyi biraz nemlendirerek ve uygun leke çıkarıcıyı uygulayarak yapmayı deneyebilirsiniz.

En yaygın lekeler nem lekeleridir, bu nedenle beyaz perdelerdeki bu küf lekelerini yok etmek için şunları yapmalısınız: Büyük bir leğeni soğuk suya batırmak için doldurun ve biraz çamaşır suyu ekleyin . Birkaç saat bekletin, iyice durulayın ve düzenli olarak yıkayın. İplik perdeler veya bazı hassas kumaşlar ise bu çözümü unutun, ağartıcı liflere zarar verebilir.

Sirke ve kabartma tozu karışımı uygulayarak da küf lekelerini çıkarabilirsiniz. Karışımı lekenin üzerine yayın ve 10 dakika etki etmesini bekleyin, ovalayın ve giysiyi her zamanki gibi yıkayın .

4. Beyaz perdeleri yıkamanın püf noktaları

Toz ve kir daha belirgin olduğundan, beyaz perdeler temizlik yaparken renkli perdelere göre iki kat daha fazla sorun yaratır. Ayrıca zamanla sarımsı veya grimsi bir ton alırlar .

Bundan kaçınmak için, özellikle yoğun renklerde ise beyaz perdeleri asla daha fazla giysi ile birlikte yıkamamak önemlidir. Halihazırda lekeleri varsa ve bir çözüm istiyorsanız, yıkamadan önce birkaç saat sirke ve kabartma tozu ile ıslatmayı deneyin . Su ile seyreltilmiş çamaşır suyu da beyazlatma için etkilidir ancak zamanla beyaz perdeler sararabilir.

Kumaşlarına göre perdeler nasıl yıkanır

  • Keten perdeler . En sağlam keten çeşididir, bu nedenle bu kumaştan yapılan perdeler 40°’de bile yıkanabilir, ancak her zaman hassas bir programla. Kırışmamaları için sıkma kullanmaktan kaçının. Perdeler ıslakken, ütü orta-yüksek sıcaklıkta ve daima yatay konumdayken yapılması gereken ütülemeyi kolaylaştırmak için biraz nişasta ekleyebilirsiniz.
  • Karde keten perdeleri yıkayın . Bu çamaşır daha hafiftir, bu nedenle yıkamadan önce sıkma yapmadan iki durulama yapılması tavsiye edilir. 30 ° ‘de hassas program ile 400 rpm’de sıkma ile yapın. Önceki durumda olduğu gibi demir.
  • Buruşuk keten perdeler . Karde ketenlerle aynı şekilde, ancak 800’de bir sıkma ile devam edin. Ütülenmeleri gerekmediğinden, hala nemliyken yerleştirin.
  • Keten ve yün perdeleri yıkayın . Keten iplik perdeler çok hassastır, bu nedenle soğuk su ve 400 rpm’den fazla olmayan bir sıkma ile narin giysiler için bir program kullanmalısınız.
  • İpek perdeler . İpek en narin kumaşlardan biridir, bu nedenle suda yıkanabildiklerinden emin olun çünkü genellikle kuru temizleme önerilir. Sıkma yapabiliyorsanız ve kullanmıyorsanız hassas bir program kullanın. Yıkadıktan sonra perdeleri dikey olarak asın. Koltuk şalı nasıl kullanılır nasıl serilir

60°C’de Yıkamak Giysileri Çektirir mi?

Pek çok insan, çamaşırları 60°C’de yıkamanın onları küçülteceğinden endişe ediyor, bu bazı durumlarda doğru olabilir. Giysileri bu sıcaklıkta yıkamanız gerekip gerekmediği tamamen giysinizin kumaşına bağlıdır.

60°C’de yıkamak her tür giysiyi çekmez, ancak pamuk ve yün gibi doğal liflerden yapılmış giysilerde çekme yapabilir. Doğal liflerin, üretim sürecinde daha fazla gerilmesi ve daha sonra sıcak suya daldırıldığında doğal hallerine geri dönmesi nedeniyle, polyester gibi liflerden çok daha fazla çekme olasılığı daha yüksektir.

Giysileri küçülten şeyin yalnızca yıkama sıcaklığı olmadığını belirtmekte fayda var – yıkama döngüsü sırasında kumaşın çalkalanması da büzülmeye katkıda bulunur, bu nedenle yün gibi doğal liflerden yapılmış bazı giysiler 30°’de daha düşük sıcaklıkta yıkamada küçülebilir. C veya 40°C. güneşlik perde kaç derecede yıkanır , güneşlik kaç derecede yıkanır,

Özetlemek gerekirse, sentetik giysileri 60°C’de yıkamak genellikle iyidir, ancak pamuk ve yün gibi doğal elyafları daha düşük bir sıcaklıkta yıkamanız gerekir. Genel olarak, dikkatli olmak ve giysileri iyi çamaşır deterjanı kullandığınız sürece giysileri temizlemek için yeterince sıcak olan 40°C’de yıkamak en iyisidir .

DİKEY PERDELER NASIL TEMİZLENİR: ADIM ADIM KÖR DERİN TEMİZLİK KILAVUZUNUZ

Evdeki diğer birçok şey gibi, dikey jaluzilerin de arada bir iyi bir temizliğe ihtiyacı olacaktır! Neyse ki, dikey jaluzilerin temizlenmesi o kadar kolay olmasa da, çok sık yapılmasına gerek yoktur. Düzenli bakım ile uzun süre dayanabilirler. Kullanışlı adım adım kılavuzumuz bunları elde etmenize yardımcı olacaktır. güzel dikey panjurlar bozulmamış duruma geri.

1 – Panjurları baş korkuluğundan çıkarın

Gölgeliği başlıktan çıkarın. Bu yöntem genellikle oldukça hızlı bir şekilde kancadan çıkarılarak veya kırpılarak yapılır.

Kanatların her birini kolayca çıkarmak için Perdelerimi Onar’dan aşağıdaki videoyu izleyin.

Bu süreyi baş korkuluğunu nemli bir bezle tozlamak için ayırın.

Temiz panjurlarınızı tozlu bir raya geri koymak istemezsiniz! Sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için oluklarda silikon bazlı bir sprey de kullanabilirsiniz.

2 – Ilık sabun ve su ile yıkayınız (30 dereceden fazla ısıtmayın)

Büyük bir kova, lavabo ve hatta küveti ılık suyla doldurun .

Sıcak veya 30 derece C (86F) üzerinde olmamalıdır. Altta ağırlık olan bir panjurunuz varsa bu kısım tutkalla bir arada tutulur ki bu sıcak su o contaya zarar verir ve o contayı kırar.

Ilık su, lekeleri yıkamak için yeterli olmalıdır, ancak Persil Silk & Wool gibi biyolojik olmayan nazik bir temizleyici veya narin kumaşlar için başka bir deterjan kullanabilirsiniz.

3 – Lekeleri süngerle ovalayın

Panjurları yumuşak bir sünger veya bezle yukarıdan aşağıya çok nazikçe ovun.

Perdelerin suda ıslanmasına izin vermeyin. Islatma, büzülmelerine ve yangın geciktirici katkı maddelerini kaybetmelerine neden olabilir.

4 – Ekranları kuruması için düz bir şekilde yerleştirin

Kurutmak için asmayın, çünkü bu onları esnetebilir ve kurutucuya yapıştırarak onları küçültebilir. Şekillerini korumaları için değiştirmeden önce her zaman tamamen kurumaya bırakın. Su lekeleri endişe vericiyse, hızlı bir şekilde üzerinden geçmek için düşük ısı ayarında bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

5 – Kuruyunca korkuluğa yeniden asın

Onlar olduğunda tamamen kuru, onları güzel, temiz Ana rayın üzerinde yedeklemek asmak! Dikey kumaş jaluzilerinizi çamaşır makinesinde de yıkayabilirsiniz, ancak bu, 30C’den (86F) daha sıcak olmayan sıcaklıklarda yumuşak bir döngüde olmalıdır. Kuruması için düz bir şekilde serilmeli ve kurutucuya atılmamalıdır. Dikey jaluzilerin kumaşı oldukça hassastır ve bu nedenle yıpranabilir.

Düzenli olarak bakımını yaptığın sürece sadece arada bir böyle derin bir temizlik yapman gerekir. Tozu çıkarmak için hafifçe bir toz spreyi kullanın, ancak bunun kumaşlar için kabul edilebilir olup olmadığını kontrol etmeniz ve iz bırakmadığından emin olmak için göze çarpmayan bir noktayı kontrol etmeniz her zaman önerilir.

Alternatif olarak, basınçlı hava kullanabilirsiniz. Kir ve tozu temizlemek için yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Bir bez veya tüy silgi kullanmak bazen tozu etrafta gezdirebilir ve yakında tüm bu birikmiş toz ve kir ile derinlemesine bir temizlik zamanı gelecektir.

Süpürgenizin bir fırça eki varsa, kolay bakım için dikey jaluzilerinizi düzenli olarak temizlemek için bunu her zaman kullanabilirsiniz! Aksi halde yukarıdan aşağıya doğru süpürün, böylece tüm tozu yakalarsınız ve gölgelikler çözülmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ