Pts. Eki 25th, 2021


Ne kadar kumaşa ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için nasıl ölçüm yapılır?

Adım 1.1. Açıklığın genişliğini ölçün (pencere veya kapı). Bu ölçüme her iki tarafta en az 15 cm ekleyin. Bundan sonra perdenin genişliği olacak olan A ölçüsü bu şekilde elde edilir. Bu aynı zamanda asılacağı çubuğun veya rayın ölçüsü ile aynı olmalıdır. fon perde yere değmeli mi, Perde Boyu Nasıl Olmalıdır, Perde yere değmeli mi, Fon perde yerden yüksekliği, Fon perde boyu ne kadar olmalı, Fon perde pilesi nasıl olmalı, Petek üstü perde boyu kaç cm, Pencere boyu perde, Petek üstü perde ölçüsü nasıl alınır,

Aralığın her iki yanında hesaplanan 15 cm’lik pay, perdeyi açıklığı kapatmadan toplamak için kullanıldığından, kumaşın kalınlığına bağlı olarak artırılmalıdır.

Adım 1.2. Çubuk veya ray, deliğin yaklaşık 15 cm yukarısına yerleştirilir. Çubuk veya raydan yüksekliği pencerenin 15 cm altına veya varsa zemine kadar ölçün. Böylece her perde boyunun ölçüsü olacak olan B ölçüsü elde edilmiş olur.

Perde pencere açıklığının içine monte edilmişse, B uzunluğu çubuktan veya raydan pencere pervazına kadar ölçülecektir.

Adım 1.3. Her kumaş boyu B boyuna 35 cm eklenerek elde edilir:

  • Başı yapmak için 15 cm (perdenin toplama bandının dikildiği üst kısmı).
  • Alt kenar için 20 cm.

Adım 1.4. Kumaşın toplam eni, A genişliğinin meme ucu için seçilen toplama bandının tavsiye ettiği sayı ile (normalde 2 ila 2,5 kat) çarpılmasıyla elde edilir. Bu miktara, yan kenarlar ve dikiş payları için her perde için 9 cm eklenir. Ray kullanılacaksa her bindirme için elde edilen ölçüye 6 cm artırın.

Adım 1.5. Kumaşın toplam eni, kullanılacak kumaş parçasının enine bölünerek gerekli kumaş miktarı hesaplanır. Böylece gerekli uzunluk sayısı elde edilir. Ortaya çıkan rakam yukarı yuvarlanır.

Adım 1.6. Son olarak, ihtiyaç duyulan boy sayısı çarpılarak her bir kumaş boyu ölçülür ve gerekli kumaş metresi elde edilir. Keten tül perde kullanım yorumları

Seçilen kumaşın desenleri varsa, her perdeye karşılık gelen kumaş uzunluklarını kesmeden önce bu hesaplamalara rapport (veya kumaş telefi) ekleyin ve desenleri ortalayın.ADIM 2

Astarlı perde nasıl yapılır

Astar için kumaş hesabı, her perde için kumaşın eninin 12 cm, kumaşın boyunun 25 cm daha az olduğu dikkate alınarak aynı şekilde yapılır.

Parçanın genişliği perdenin uzunluğu olacak şekilde birçok kumaş yapılır. Bu durumda, perde genişliği A’yı, toplama bandının gerektirdiği sayıda çarpın ve her perdede kenar için 9 cm ekleyin.

Adım 2.1. Her perde için gerekli olan ana kumaşın uzunluklarını kesin ve birleştirin. Dikişleri açın ve ütüleyin.

Adım 2.2. Aynı işlemi astar kumaşı ile de yapın.

Adım 2.3. Astarı, ana kumaştan 15 cm daha aşağıda olacak şekilde, ana kumaşın üzerine düz bir şekilde sağa yatırın. Bununla elebaşı yapmak için 15 cm’den fazla ana kumaş olacaktır.

Her iki kumaşın kenarlarını birbirine sabitleyin. Astar daha dar olduğu için ana kumaşta bir kırışık kalacaktır.

Adım 2.4. Her iki tarafın alt kısmında 20 cm dikişsiz kalacak şekilde her iki tarafı makinede dikin (böylece astarın alt kısmı ve ana kumaş bağımsız olarak çalışılabilir).

Adım 2.5. Sağa dönün ve kenarların yanlış tarafta aynı boyutta olduğundan emin olarak ütüleyin.

Adım 2.6. Astarın üst kısmını bir teyel ile sabitleyin.

Adım 2.7. Fazla ana kumaş üstteyken, perdeyi yanlış tarafa ikiye katlayın ve ütüyle işaretleyin.

Resimde görüldüğü gibi, yan kenarlar zaten ütüyle işaretlenmiştir. Pimlerle sabitleyin.

Adım 2.8. Etek üzerinde, perdenin arka tarafında, her iki uçta bir çıkıntıya katlayarak bir toplama bandı sabitleyin.

Daha önce, şeridin kordonları bir ucundan bağlanacak, diğerlerini serbest bırakacak ve sonra toplanacaktı.

Makine bandı baştan sona dikin. Bu işlemle elebaşı biter.

İstenilen toplama etkisine bağlı olarak birkaç toplama bandı modeli vardır: pileler, kurşun kalem, petek, üçlü kat …

Toplama bandına ek olarak, ilgili kancaları ve uygun olduğunda bar için en uygun halkaları satın almalısınız.

Adım 2.9. Ana kumaşın alt kısmındaki bir çift kenarı ütüleyin (yani, bir kenarı 10 cm’de ve ikincisi 10 cm’de, birincinin etrafına sarın) ve pimlerle sabitleyin.

Adım 2.10. Bu kenarı elle dikin, köşeleri düzeltin.

Adım 2.11. Makine, ana kumaşın 3 cm’lik bir şeridini ortaya çıkaracak şekilde astarın alt kısmına çift kenar dikin. Aynı işlemi yan kenarlarda da yapın.

Adım 2.12. Yanlarda gevşek olan 20 cm’lik astarı ve her iki taraftaki etek ucundan yaklaşık 5 cm’yi elle dikin. Basın geri kalanı gevşek olduğundan gergin değil

Adım 2.13. Demir.

Adım 2.14. Perdenin genişliğine kadar toplayın.

Adım 2.15. Perdeyi temizlemek ve ütülemek için tekrar uzatabilmek için, toplama bandının fazla iplerini sarın ve birkaç dikiş veya çengelli iğne ile yanlış tarafa sabitleyin.AŞAMA 3

perdeler nasıl yapılır

Perdelerin işlevi, odanın dışarıdan görünmesini engellemek ve ışığın içeri girmesini sağlamaktır.

Perdeler ve perdeler giyilirse, her iki taraftan yaklaşık 6 cm çıkıntı yapmaları dışında, ölçümler perdelerle aynı yapılır.

Şeffaf kumaş, etek ucu bitmiş olarak satın alındıysa, şeffaf genişliği (A) seçilen toplama bandının önerdiği sayı ile çarpın ve her şeffafta etek ucu için 12 cm ekleyin.

Aksi takdirde, hesaplama perdelerinkiyle aynıdır.

Adım 3.1. Her iki tarafta 3 cm’lik bir çift kenar ütüleyin ve pimlerle sabitleyin.

Adım 3.2. Bu yan kenarları dikin.

Adım 3.3. Üstte 7,5 cm’lik bir çift kenar işaretleyin, ardından toplama bandını perdelerde olduğu gibi konumlandırın ve dikin.

Adım 3.4. Demir.

Adım 3.5. Yukarıdaki adımlara ek olarak, etek ucuna 10 cm’lik bir çift etek dikmek gerekir.4. ADIM

bando nasıl yapılır

Bando’nun işlevi, görünmemesi gereken rayları veya diğer sabitleme sistemlerini gizlemektir.

Bando, perdenin yapım aşamaları izlenerek yapılabilir, tek fark, bandın uzunluğunun perdenin uzunluğunun %20 veya %25’i olmasıdır. Bu yapılırsa, etek ucu yaklaşık 3 cm olmalıdır.

Birçok olasılıktan bir diğeri, aşağıda tarif edilene benzer şekilde, alt kenarı kesik şekillerden oluşan yarı sert bir bant yapmaktır.

Bando genişliği her tarafında yaklaşık 6 cm’lik bu ölçüm çıkıntı gerektiği göz önüne alınarak, perde (A) genişliğine eşit olacaktır. Ek olarak, en yaygın olanı, bandın perdenin her iki tarafına da döndürülmesidir, ardından bant genişliği şöyle olacaktır:

A + 12 cm (kenarlar) + iki tur

Bando uzunluğu 20 ya da perde uzunluğunun% 25 olacaktır.

Perdelerle aynı yönde kesilmiş, bant genişliği x bandın uzunluğu + 2 cm kenar boşluğu olan bir şeride ihtiyacınız var.

Şerit parçanın genişliğinden dışarı çıkmazsa, ortadaki bir kumaş parçasını ve simetrik iki tarafını kesin ve çizimlere uymaya özellikle dikkat ederek dikin, çünkü bir bantta dikişler çok belirgindir.

Bant genişliği x bant uzunluğu + 0,75 cm kenar boşluğu olan bir şerit kesin.

Bant genişliği x bant uzunluğunda bir şerit kesin.

Adım 4.1. Bitmiş bandın bir şablonunu yapın ve aynı boyut ve şekle sahip bir buckram parçası kesin.

Adım 4.2. Ardından, etrafındaki dikiş için 0,75 cm’lik bir pay ekleyerek astarı iç tabanın şekline göre kesin.

Adım 4.3. Ayrıca ana kumaşı şablon şeklinde kesin, ancak etrafına 2 cm kenar boşluğu ekleyin.

Adım 4.4. Demir.

Adım 4.5. Bukleyi ana kumaşın ters tarafına ortalayarak 2 cm kenar boşluğu kalacak şekilde yerleştirin. Buckram yapışkan ise, ütüyle yapıştırın. Aksi takdirde, dikişlerin sağ taraftan görünmediğinden emin olarak birkaç dikey zincirle dikin.

Adım 4.6. Kumaş kenarını, kalın bir iğne ve yüksük kullanarak, kaban oldukça sert olduğu için, ters taraftaki buckram’a elle dikin. Kenarın şekline uyum sağlamak ve köşeleri gönyelemek için kumaşta çentikler açmak gerekir.

Adım 4.7. Astarın üst kenarı boyunca bir cırt bant dikin (sadece yapışkan olmayan kısım, en yumuşak kısım), kenardan 1,5 cm uzağa yerleştirin.

Bu cırt bant, bittiğinde bandı desteğinin üzerine yerleştirmeye hizmet edecektir. Velcro’nun diğer yüzünün bu nedenle söz konusu destekte sabitlenmesi gerekecektir.

Adım 4.8. Astarı ana kumaşa (astarın buckrama karşı ters tarafı) ve bandın kenarından yaklaşık 0,5 cm uzağa elle dikin.ADIM 5

Kelepçeler nasıl yapılır

Kelepçelerin işlevi, ışığın içeri girmesi için pencere kenarlarındaki perdeleri toplamaktır. Turuncu bir segment şeklinde bir kelepçenin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Kelepçelerin boyutu perdelik boyutuyla orantılı olmalıdır. Yönlendirme olarak perde genişliğinin yaklaşık %30’unu ölçmeleri ve en az 10 veya 12 cm yüksekliğe sahip olmaları tavsiye edilir.

Her perde için iki ana kumaş şeridi ve ayrıca her tarafta 1,5 cm’lik bir dikiş payı gereklidir. İçeride kalan kumaş şeridi, astar kumaşı ile değiştirilebilir. Özellikle kumaş damgalı ise, kelepçelerin kumaşının perdelerle aynı yönde kesilmesi tavsiye edilir.

Adım 5.1. Yarım parça şeklinde bir kağıt şablon yapın.

Adım 5.2. Şablonu kullanarak ve kumaş sağda katlanmış haldeyken ana kumaştan iki parça kesin.

Adım 5.3. Ütüyü kullanarak, ara yüzü parçalardan birinin yanlış tarafına yapıştırın ve kesin.

Adım 5.4. Her iki parçayı da sağa doğru birleştirin ve pimlerle sabitleyin (arayüz dıştadır).

Adım 5.5. Dönmek için bir açıklık bırakarak kenardan yaklaşık 1 cm kadar dikin.

Adım 5.6. Sağa çevirin ve açıklığı kör dikişlerle elle dikin.

Adım 5.7. Demir.

Adım 5.8. Braketi duvar braketine tutmaya yarayan iki pulu dikin.

Biri duvara bitişik olan braketin ucunun kenarına, diğeri diğer ucundan 2 cm içeriden gizlenecek şekilde dikilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir