Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Fayans metrekare hesaplama

Fayans metrekaresi nasıl hesaplanır? Fayans döşeme işine fayans m2 hesaplama başlamadan önce ne alacağınızı doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bunun için projenizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan seramik miktarını hesaplamanız gerekir. Odanın boyutu, yerleşim türü ve yüzeyi, karo sayısını hesaplamak için tavsiyemize uyun. banyo fayans metrekare hesaplama Önemli özellikler Alan hesaplama Öngörülen fazlalık Bir süpürgelik için hesaplama İç mekan […]

02 Eylül 2021 - 12:39 'de eklendi ve 6689 kez görüntülendi. A+A-

Fayans metrekare hesaplama

Fayans metrekaresi nasıl hesaplanır?

Fayans döşeme işine fayans m2 hesaplama başlamadan önce ne alacağınızı doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Bunun için projenizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan seramik miktarını hesaplamanız gerekir. Odanın boyutu, yerleşim türü ve yüzeyi, karo sayısını hesaplamak için tavsiyemize uyun. banyo fayans metrekare hesaplama

Önemli özellikler

 • Alan hesaplama
 • Öngörülen fazlalık
 • Bir süpürgelik için hesaplama

İç mekan zeminleri için klasik karolara bakın

Bir yüzey için kaç karo gereklidir: Dikkate alınması gereken 4 kriter


Fayans sayısını belirlemek için hesaplama 4 kritere dayanmaktadır:

 1. Karonun boyutu : uzunluk çarpı genişlik (U x Y).
 2. Fayans döşeme türü : sıralı döşeme (+ %5) veya çapraz döşeme (+ %10).
 3. Fayanslarla kaplanacak metrekare (m²) cinsinden alan : şekle göre alanın hesaplanması, esas olarak dikdörtgen, kısaca LX A.
 4. %15 artış : öngörülemeyen yerleştirme ve kırılma beklentisiyle.

Bu 4 kritere karo derzinin genişliğini ekleyebiliriz , ancak bunun karolanacak toplam yüzey üzerindeki küçük etkisini ve kesikleri, kırıkları veya uyumsuzlukları telafi etmek için karo sayısında bir artışın tavsiye edildiğini hesaba katarak. fayans. ve herhangi bir ikame beklentisiyle , hesaplama formülünde dikkate alınmaz. Ahşap görünümlü seramik

m² başına kaç fayans gerekir


Bu, karoların standart boyutları ile bir metrekarelik bir alanı döşemek için gereken karo sayısı arasındaki ilişki , fazlalığı eklemeden önce:

Fayans / m² oranı
Karo boyutları 1 m²’ye düşen karo sayısı
5 x 5 cm fayans 400 fayans
10 x 10 cm fayans 100 fayans
Fayans 15 x 15 cm 45 fayans
20 x 20 cm fayans 25 fayans
20 x 30 cm fayans 17 fayans
Fayans 30 x 30 cm 12 fayans
60 x 60 cm fayans 3 fayans

Neden daha fazla fayans sipariş etmelisiniz?


Mutfak , banyo veya giriş katı için gereken karo sayısını hesapladınız mı ? Bir veya daha fazla fayansın düşmesi, bir yüzeyin bitişi için kayıplara veya yanlış hesaplamalara neden olan kesimler gibi olası kazaları önceden tahmin edin , hatta bazı fayansları gelecekteki işler için ayırın. Tüm bunları göz önünde bulundurarak %15 daha fazla karo sipariş etmeniz önerilir .

Fayanslar, karo döşenecek yüzeyin bir kısmına çapraz olarak yerleştirilecekse, gereken karo sayısı daha fazla olacaktır (örneğin duşakabin için). Başlangıçta otuz küçük karoya ihtiyacınız varsa, bu rakamı 1,5 ile çarpın, bu size bu yüzey için 45 karo verecektir.

Biraz daha karo ile projenize güvenlik katacak ve karolarınızın mağazadaki referans stoğunun tükenmesi gibi daha sonraki olası sorunlardan kaçınacaksınız. Çalışma sırasında istenmeyen sonuçlarla renk (yüzey) ve boyut (kalibrasyon) farklılıklarından kaçınmak için karoların tek seferde satın alınması da önerilir .

Fayanslarınızı , özellikle teklifler veya promosyonlar sırasında satın aldığınızda , iade koşullarını öğrenin . Döşeme indirilirse, uygulanıp uygulanmadığını öğrenin. Fazla karolar için geri ödeme yapılıp yapılmayacağını önceden bileceksiniz . Mutfak kataloğuna bakın

Doğru miktarda fayans satın almak için bir alan nasıl hesaplanır

Bir zemini kaplamak için kaç karoya ihtiyacınız var? Bir duvarı kaplamak için kaç fayans? Kaplamanız gereken yüzeyin hesaplanması öncelikle kaplanacak forma göre yapılır . En kolayı, dik açılı (zemin ve duvarlar) dikdörtgen bir parçadır. Ancak yamuk veya üçgen şeklinde bir oda hesaplamanız gerekebilir. Bazı basit formüllerle, hiç de karmaşık değil!

Dikdörtgen bir alan hesaplayın


Fayansla kaplanacak duvarın veya zeminin yüzeyini doğru bir şekilde elde etmek için, yüzeyin uzunluğunu genişliğiyle (U x Y) çarpmanız gerekir . Sonuç size metrekare (m²) olarak ifade edilen alanı verir.

Örneğin, banyo 3 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde , dikdörtgen şeklinde ise ve yerinizi fayans döşemek istiyorsanız, yapmanız gereken hesaplama şudur: 3 x 4 = 12 . Bu durumda karo döşenecek alan boş bir odada 12 m² dir.

Bir yamuk şeklindeki alanı hesaplayın


Yamuk şeklindeki bir odanın alanını (döşenecek yüzeyi) bulmak için , paralel uzunlukları toplamanız ve ardından bunları genişlikle çarpmanız ve son olarak sonucu ikiye bölmeniz gerekir . Bu, uygulamanız gereken formüldür:

 • A = [(uzunluk 1 + uzunluk 2) x genişlik] / 2

Örneğin oda, örneğin bir çamaşır, bir tarafta 4,5 m, diğer tarafta 5,3 m ölçülerinde ve 2,5 m genişliğinde ise, yapmanız gereken hesaplama şudur:

 • [(4.5 + 5.3) x 2.5] / 2 = (9.8 x 2.5) / 2 = 12.25 m²

Bir üçgenin alanını hesaplayın

Bunu yapmak için üçgenin tabanının uzunluğunu (L) tabanla dik açı oluşturan üçgenin (H) yüksekliğini çarpmanız gerekir . Formül şu şekilde ifade edilir :

 • A = BxH

Örneğin, 5 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde üçgen bir banyo için aşağıdaki hesaplamayı yapın:

 • 5 x 3 = 15 m²

Diğer oda şekilleri için işin püf noktası, alanı 3 referans şekle bölmek ve ardından toplam alanı elde etmek için alanları toplamaktır.

Fayanslarla kaplamanız gereken bir duvarın yüzeyinin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Hesaplama, açıklıkların (kapılar, pencereler, duvar mobilyaları) yüzeyini çıkarmanız gereken farkla aynıdır .

Gerekli karo sayısını belirlemek için hesaplama formülleri

 Odam için kaç karoya ihtiyacım var? Kaplanacak yüzeye ve mekanın özelliklerine bağlı olarak gerekli karo miktarını hesaplamayı öğrenin .

Fayans satın almak için doğru hesaplamayı yapmak: bazı pratik durumlar


Bir İçin banyosuna o  tavsiye edilir % 7 oranında miktarını artırmak . 30 m²’lik bir alanı kaplamanız mı gerekiyor? 60 x 60 cm karolarla 30 m²’yi döşemek için 90 karoya ihtiyacınız var.

Durumunda karoların bir düz örme eklem duvarına paralel olduğunda, bir, duvar veya karo için zemin yüzeyi olması gerekir % 5 artış . Bu durumda ihtiyacınız olanı 1,05 ile yani toplamda %5 fazla ile çarpabilirsiniz. %6 için 1,06 ile çarpın ; %7 daha fazla için 1.07 ile çarpın , vb. Fazlalık da dahil olmak üzere gerekli karo miktarını bu şekilde bulacaksınız.

Çapraz olarak fayans döşeyecekseniz ve örneğin duvarlar tamamen düz değilse, %10 daha fazla fayans ekleyin . Miktarı 1.1 ile çarpın.

Lineer metre süpürgelik için kaç fayans?


Bir süpürgelik veya süpürgelik yerleştirmek için gereken seramik miktarını bilmek için hesaplama basittir:

 • Duvarların uzunluğu eksi kapıların veya engellerin uzunluğu .

Bir metre süpürgelik için gereken karo sayısını hesaplamak için 1 metreyi (100 cm) karoların cm cinsinden uzunluğuna bölün , yani:

 • 100 cm / x cm  (x = cm cinsinden karo uzunluğu)

Bu, bazı karo uzunlukları için karo sayısı / ml (doğrusal metre) oranıdır :

1 lineer metre için referanslar
karo uzunluğu Lineer metre başına karo sayısı
5 cm 20 fayans
10 cm 10 fayans
30 cm 3.5 fayans

Fayans sipariş etmeye başlamadan önce , ihtiyacınız olacak tam karo sayısını hesaplamak için zaman ayırın . Bunu yapmak için, beklenen fazla karolar da dahil olmak üzere , karşılık gelen hesaplamalarla odanın ölçümlerini gösteren bir plan, bir taslak yapın .

Banyodaki fayans sayısı nasıl hesaplanır?

Banyo için karo sayısını hesaplayın. Banyodaki fayansları hesaplamak için programlar. Banyolar için tekniğin tanımı ve önemli hesaplama nüansları. Seramik tüketiminin metrekare cinsinden hesaplanması.

Geleneksel olarak veya sahiplerinin isteği üzerine evdeki veya apartmandaki birçok bina seramik karolarla karşı karşıyadır ve karo sayısının nasıl hesaplanacağını bilmek çok önemlidir.

Mutfakta güzel bir önlük yapacaksanız, onu pastel tonlardan oluşan karodan döşeyin, o zaman ne kadar malzeme olabileceğini ve kelimenin tam anlamıyla parmaklarda hesaplayın, sadece sıra sayısına karar verin. Aynı zamanda, özellikle kare bir karo kullanıyorsanız, büyük olasılıkla herhangi bir masraftan tamamen kaçınmak mümkün olacaktır. Ancak, tam bir duvar veya zemin kaplaması ile bazı zorluklar ortaya çıkar. Gerçek şu ki, ana karo tipine ek olarak bir bordür de var. Seramik elemanlar sadece kare değil, aynı zamanda karmaşık desenli bir devre ile dikdörtgen, çok taraflı ve figüratiftir.

İlk iki tip form faktörünün döşenmesine bağlı olarak, düz sıralar mutfak veya banyo için karo sayısını doğru bir şekilde hesaplamak oldukça kolay olacaktır. Duvarda veya kumaşta malzemeye ne kadar ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için yüzeyin karesini ve seramik elemanın alanını bilmek yeterlidir. Ancak , Facing’in en basit şeması her zaman tercih edilmez , birkaç sınır eklemek yeterlidir ve hesaplamalar önemli ölçüde karmaşık olacaktır. Farklı formatlarda ve her türden karoların dekorasyona dahil edileceği zaman bir başka sorun da eklenir. dekoratif unsurlar .

Zemini veya duvarı çeşitli çok yönlü seramik elemanlarla döşemek istiyorsanız, bazı zorluklarla karşılaşmanız gerekir. Geometrik desen güzel olacak, ancak gerekli parça sayısını belirlemek için, her şeklin alanını hesaplamanız ve genel kompozisyondaki içeriğinin yüzdesini belirlemeniz gerekecek. Aynısı, karmaşık bir konturu olan karolar için de geçerlidir, burada görev, geometrik olmayan form için alanın oldukça sorunlu olması nedeniyle karmaşıktır. Duvarlarda aydınlatmanın yanı sıra iç mekan sıhhi tesisat ve iletişim seçeneklerinden herhangi birini ekleyin ve her bir vaka için yaklaşımınızı, döşemeyi nasıl hesaplayacağınızı aramanız gerektiği anlaşılacaktır.

Banyonun ve bazı durumlarda mutfağın şeklinin tam olarak dikdörtgen olması gerekmez. Bu yüzden dairenizi basitçe paylaşarak hazırlanın. geometrik şekiller . Çoğunlukla, hepsi aynı dikdörtgenler ve üçgenler olacaktır. Ancak tipik bir versiyonda, karşı duvarların uzunlukları eşit olduğunda ve tüm açılar 90 derece olduğunda, sadece 2 değeri çarpmak yeterlidir – bitişik kenarların boyutu.

Ardından, yüzeyin karesini keşfederek, karonun alanını belirleyin ve yüzleşmek için en kolay seçeneği ararken, dikdörtgenimizin karosu ve bitişik yüzünü çoğaltın. Bu nedenle, zemindeki seramik karoyu hesaplamanın en kolay yolu, N \ u003d (AB) / (AB) formülünü uygulamaktır.

Karşılık gelen formüllerin bulunduğu herhangi bir uygun geometrik şekle sahip karolar için bir seramik elemanın alanındaki malzeme miktarını belirlemek mümkündür.

Diyelim ki banyoyu sadece sıradan fayansları değil aynı zamanda bordürleri de kullanarak dekore etmeye karar verdiniz. Ek olarak, daha büyük bir etki için, aynı genişlikte, ancak farklı yüksekliklerde alternatif seramik eleman sıralarının yerleştirilmesine karar verilir. Bu durumda sadece 2 farklı boyut dahil olsa bile toplam malzeme miktarını belirlemek yukarıdaki formüle göre kenarları dikkate alarak işe yaramaz. Bu nedenle, kapı ve pencere açıklığının (varsa) düşülmesiyle ödüllendirilecek olan kare karenin belirlenmesi ile ilkinin yanı sıra başlayan başka bir yöntem kullanıyoruz. Yerdeki malzemeyi hesaplamak için uzunluğunu bilmek yeterlidir.

Ardından, alternatif sıralarda yer alacak tüm öğeleri üst üste almanız ve bitişin tüm yüksekliği için dikey sütuna koymanız gerekir. Fayansların toplam alanını dikişlere boşaltılan boşlukları dikkate alarak belirliyoruz ve daha sonra elde edilecek yüzeylerin yüzeylerinin yüzeylerinin karesini bölerek gerekli miktarı öğreniyoruz. Bununla birlikte, bu yöntem ideal değildir, çünkü küçük hatalar vardır: pencere ve kapının birleştiği yerde, sütunlarda sadece jumperlara dökülen kiremit ve pencere açıklığının altındaki duvar kalacaktır. Böylece biraz daha farklı ve daha kesin bir şekil kullanabilirsiniz.

Banyo veya mutfağın çevresini kapı ve pencere açıklığı eksi olarak belirleriz. Ortaya çıkan değeri, döşemeyi aşağıdan yukarıya katladığımız sütunun genişliğine böleriz. Bu nedenle odanın açıklık olmayan kısmındaki sıra sayısını öğrendik. Kapı ve pencere üzerindeki köprüler ile penceredeki duvar bölümü için kolonları tasarlayın ve bu segmentlerdeki miktarlarını ayrı ayrı düşünün. Daha sonra, dikey bir sırada bir kiremit gibi katlanarak ve çevre üzerindeki sütun sayısını çarparak her bir boyutun malzeme miktarını belirlemek zor olmayacaktır.

Kıvırcık konturlu seramik karoların döşendiği duvarlar ve zeminler çok güzel görünüyor. Bununla birlikte, bunun için genellikle karmaşıktır, form faktörünün yeterince güvenilir bir şekilde bulunması zordur . Desenli karoyu doğru şekilde hesaplayın. Ve gerçekten, kenar yoksa ve kontur, her türlü açıyla değişen birkaç düz veya keskin eğri ise, yönlendirilmiş elemanın alanını hesaplamak neredeyse imkansızdır.

Paket üzerindeki üretici, karonun yüzey yüzeyinde kaç santimetre kare kaplayacağını belirttiyse çok iyi. Ancak, tahmin etmekle ilgilenmiyorsanız, bu tür bilgilerin olmaması mümkündür. Bu nedenle, mevcut tek yol çizim yapmaktır. İlk önce hücreye kağıt almanız gerekir ve daha iyisi – milimetre. Genel olarak, rahat bir ölçekte bitirmenin yapılacağı odanın doğru bir planıdır. Ve sonra, kıvırcık karoları gerçek boyutla uygun ilişki içinde dikkatli bir şekilde işleyin. Seçtiğiniz şema için bir kaplama çiziyoruz.

Tüm öğeler aynı renkteyse, çizimin sonunda, döşemenin nasıl hesaplanacağına dair bir sorunuz olamaz, parçanın döşemesini yeniden hesaplamak yeterli olacaktır. Ayrı parçalar, tüm öğeleri yönlendirilmiş olarak alarak çiftler halinde oluşturulur. Ancak, fayansın 2, hatta 3-4 rengini kullanmak istediğiniz bitişler için olabilir. Bu durumda, banyo veya mutfak planını renklendirmede, içinde bir veya diğerinin renklendirileceği yeri gözlemleyerek çeviriyoruz. Daha sonra, tek foton elemanlarını ele alıyoruz ve bu nedenle duvardaki veya cinsiyetteki lekeli karolara ne kadar ihtiyacınız olacağını öğreniyoruz. Bu yöntem, çok sayıda renk kullanıldığında, geleneksel dikdörtgen seramik elemanların karmaşık bir şekilde döşenmesiyle malzeme miktarının belirlenmesi için de uygundur.

Onarım için malzeme satın alırken, malzemenin ne kadar gerekli olduğunu tam olarak bilmeniz gerekir. Daha fazla satın alırsanız, para taşıyacaksınız, ancak daha az satın alırsanız, gerekli miktarı satın almak için onarımın askıya alınması gerekecektir. Bazı malzemeler sınırlı sayıda üretilir ve istediğiniz deseni veya dokuyu bulamayabilirsiniz. Fayans alımı bir istisna değildir: kesin hesaplama, işin zamanında ve ek maliyet olmadan tamamlanmasını sağlayacaktır.

özellikleri

Gerekli sayıda karo karesini hesaplamak basit bir işlem değildir. Tüm ölçümler ve hesaplamalar, odanın özelliklerine, döşeme yöntemine ve karo boyutuna bağlı olarak mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bir türün farklı partileri bile dokunuş veya doku açısından farklılık gösterebileceğinden, karonun her zaman satın alınabileceğine güvenmemelisiniz.

Fayansların tüm yüzey üzerinde yeterli olması için, biraz daha satın almalısınız Hesaplamada ne oldu, odanın bazı bölgelerinde olduğu gibi, fayanslar gerekli ve kırpıldı, döşeme özelleştirildi.

Hesaplarken, yer karosu ile duvar malzemesi arasındaki dikişin kalmadığını, böylece düzensizliklerin görünmediğini dikkate almak gerekir.

Hesaplarken nelere dikkat etmek önemlidir?

Başlangıç ​​olarak, bir türün dengesinin tutulacağı alanın toplam alanı. Zemin veya tavan ise, genişliği bir uzunlukla çarpmanız gerekir, bunlar duvar ise, uzunluğunu yükseklikle çarpmanız gerekir. Ölçümler geleneksel bir rulet kullanılarak yapılır, veriler kağıda yazılır. Hatayı önlemek veya eğriliği ortaya çıkarmak için duvarın veya zeminin farklı bölümlerinde birden fazla ölçüm üretebilirsiniz. En iyi alanı metrekare olarak hesaplayın ve ardından boyutları da metreye çevrilen bir seramik karo alanına bölün . Bu nedenle, desen veya evlilik muhasebesini birleştirerek kesimden bağımsız olarak minimum miktarda malzeme olacaktır.

Fayansları çapraz olarak döşemek, temel zemin ve duvar kusurlarını bile gizlemenizi sağlar. Bununla birlikte, döşemeyi bu şekilde hesaplarken, süsleme ve atık üzerinde daha yüksek bir yüzde ayarlamak gerekir: özelleştirmenin gerekli olup olmadığına bağlı olarak %15-17 üzerinde çizim kiremit. Çapraz döşeme yerleşiminin özel bir çeşidi “Noel ağacı” dır. Böyle bir stil için iki seçenek vardır: duvarlara paralel olarak döşenen ilk karoda ve döşeme köşegen hale gelir; Diğerinde, ilk kiremit bir açıyla gider ve döşeme duvarlara dik düşer.

Yerleştirme durumlarında. karo Taşıma ve döşeme sırasındaki kusurlara yüzde 10 oranında yer vermek daha iyidir. Böyle bir karo oldukça kırılgandır ve kolayca parçalara ayrılır. Ayrıca, erişim yolunun alanının veya çardak yolunun tam boyutlarını hesaplamak çok daha zordur, çünkü bu, duvarlarla açıkça sınırlı olan kare bir oda değil, karmaşık şeklin nesnesidir.

Aynı zamanda, seramik miktarının hesaplanmasıyla, karo dikişleri – fuglar için gerekli harç miktarını da bulabilirsiniz. Fayans gibi yaklaşık bir miktar füg hesaplayın, özel çevrimiçi hesaplayıcıları kullanabilirsiniz. Alanda önceden hesaplanmış verileri girmeleri gerekir ve programın kendisi, evlilik yüzdesi göz önüne alındığında her şeyi dikkate alacaktır. Ve kaçağın ortalama maliyetinin 1,6 kg / m3 olduğu çeşitli hesaplanmış formülleri kullanabilirsiniz. Üreticiler genellikle ortalama fayans yapıştırıcısı kullanımını ve derzleri doğrudan paketin üzerine yazar.

Böyle bir hesaplama da kullanılabilir, ancak bunun için mağazada üretilmesi gerekecektir.

Nasıl hesaplanır?

Fayans sayısını hesaplamanın en kolay yolu, elbette, hesaplamak için çevrimiçi hesaplayıcıları kullanmaktır. Bununla birlikte, böyle bir programın kullanılması durumunda bile, gerekli tüm değerleri doğru bir şekilde ölçmek gerekir ve İnternet elinizin altında olmayabilir, bu nedenle çeşitli sayma türlerini bilmek ve kullanabilmek daha iyidir.

Standart sayı

Çoğunluk. basit seçenek.Finişler, tek renkli veya birleşik olmayan bir desene sahip (örneğin mermer veya ağaçta) geleneksel bir kare karodur. Bu tür malzemelerin döşenmesi durumunda, yapıştırıcıyı uygulamadan önce her bir mozaiğin konumunu seçmeden, herhangi bir açıdan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu tür seramikler her taraftan kesilebilir ve kesiklerinden herhangi birini kullanabilir.

 • Adım 1. Duvarların uzunluğu ölçülür ve çevrenin toplam uzunluğu hesaplanır. Oda karmaşık bir şekle sahipse, tüm çıkıntıları ve nişleri hesaba katmak gerekir.
 • Adım 2. Yükseklik ölçülür, elde edilen tüm değerler bir santimetreye yuvarlanır.
 • Adım 3. Elde edilen değerden, bu yüzeyler fayanslarla değiştirilmediği için pencere ve kapıların alanı çıkarılır. Tavanda kiremit döşeniyorsa tavan alanı hesaplanır.
 • Adım 4. Dekoratif banyo perdesi de döşenmişse, alanı da hesaplanmalıdır. Ve banyo duvara yakın monte edilirse, kurulumdan sonra görülmeyecek yüzeyler, onu kurtarmak için fayans döşeyemezsiniz.
 • Adım 5. Kurulum sırasında evlilik ve kalıntı yüzdesini ayarlayın. Malzemenin tüketimini etkileyebilecek tüm faktörleri hesaba katmak için ortaya çıkan rakamı yüzde 10 artırmak yeterli olacaktır: acemi veya profesyonelin çalışması, boruların ve eşiklerin varlığı, satranç veya çapraz tasarım.

Örnek: Aşağıdaki boyutlarda bir oda var:

 • 2 m – bir duvarın uzunluğu;
 • 2.5 m – ikinci duvarın uzunluğu;
 • 2,8 m – tavan yüksekliği;
 • 2 m yüksekliğinde ve 0,8 m genişliğinde kapı;
 • 0,8 m uzunluğunda ve 0,8 m yüksekliğinde bir pencere.

Böylece zeminin ve dört duvarın alanı elde edilir: 2 * 2.5 + 2 * 2 * 2.8 + 2 * 2.5 * 2.8 \ u003d 30.2 m2.

Pencere alanı 0,8 * 0,8 \ u003d 0,64 m2 ve kapı alanı 2 * 0,8 \ u003d 1,6 m2’dir.

Şimdi, bir kapı ve bir pencerenin alanı, sırasıyla 1,6 m2 ve 0,64 m2 olan sonuçtan çıkarılır: 30.2-1.6-0.64 \ u003d 27.96 m2. Banyo dekoratif ekranı bir kafeterya ile dekore edilmeyecektir, bu nedenle alanına ihtiyaç duyulmaz. Bu sayıya yüzde 10 daha eklerseniz, bitmiş alan 30,76 m2’dir.

Orta boy karonun (30×30 cm) bir karesinin alanı 0.09 m2’dir. Ortaya çıkan yüzey alanını tek bir karenin alanına bölerseniz 342 karo elde edersiniz. Ve zaten bir paketteki karo sayısına bağlı olarak, bu odanın zemini ve duvarları ile yüzleşmek için ihtiyaç duyulacak paket sayısı hesaplanır.

Çizimde ayarlama ile

Banyo, boyut ve malzeme bakımından farklı bir kenarlık döşemesi veya bir döşeme kullanıyorsa, hesaplamayı yapın. basit yol işe yaramaz. İlk olarak, duvarların ve zeminin karesini eksi pencere ve kapı alanını da hesaplamanız gerekir. Ardından, tüm elemanlar alttan üste sıralarla dönüşümlü olarak, Son İşlem bölümünün tam yüksekliğine düz bir sütun koyun.

Alınan sütunun genişliğini ölçelim ve çevreyi elde edilen değere bölelim, böylece tam yerleşimde bu tür sütunların sayısını elde edelim. Ardından, o sütundaki her tipteki karoların toplam alanını belirleyip sütun sayısıyla çarparak yukarıdaki işlemi gerçekleştiriyoruz. Ve sonunda evlilik ve kalıp ayarlaması için zaten yüzde 15 ekledim. Bu yöntem çok doğru değildir, çünkü sütunların pencere ve kapılarının yerlerinde eksik olacağını ve düzensiz sayıda çeşitli Döşeme tipinin hariç tutulacağını hesaba katmaz .

Başka bir seçenek daha doğrudur. Bir türün malzemesinin yerleştirileceği tüm alanı bir kerede hesaplamak gerekir. Ortaya çıkan sonuç istenilen büyüklükteki bir karonun alanına bölünür ve ardından bu alanı kaplayacak karo sayısı elde edilir.

Bu seçenek için shingle miktarı hesaplamasında uyum ve evlilik için yeterli yüzde 10 dikkate alınacaktır.

Çoklu Ürünler

Renkler ve çeşitli desenler gibi karmaşık bir karo formu vardır. Düz çizgilerin keskin köşeler ve kesiklerle birleşimi nedeniyle bu karolardan birinin alanını hesaplamak neredeyse imkansızdır. Bazen üretici, alanın kabaca bu karolardan birini kapsadığı bir paketi belirtir, ancak çoğu zaman bu bilgi tam olarak olmaz. Böyle bir karoyu “göze” almamak için, döşemenin yapılacağı odanın tam planı çizilmelidir. Ardından, bu karolardan birini uygun bir ölçekte dikkatlice işleyin, ardından başlangıçta seçilen şemaya göre tam bir kaplama çizebilirsiniz.

Yalnızca bir renk kullanılırsa, elde edilen öğe sayısını basitçe hesaplamak için kullanılacaktır. Birden fazla renk kullanılıyorsa, çizimi ilgili renklerle renklendirmeniz ve bir veya başka bir rengin karolarının ne kadar solacağını hesaplamanız gerekecektir. O zaman evlilik ve uyum için yüzde 10-15 eklemeniz gerekiyor.

Bu yöntem uygulanır ve dekorasyon kullanımı durumunda ana karonun boyutundan farklı olur.

İlk önce dekor elemanlarını şemaya uygulamak ve daha sonra onlarla kesişme noktasına ne kadar ana karo döşendiğini belirlemek ve bunları toplam hacimden çıkarmak gerekir.

Yönlü döşemeler kullanılırken hesaplamanın ayrı karmaşıklığı ortaya çıkar. Yönler, döşemenin çevresinde bulunan sitelerdir. Bu tür ürünler, sıradan düz karelerden daha etkileyici ve hacimli görünüyor. Özellikle iyi, Futs, pürüzsüz bir ayna yüzeyine sahip bir karoya bakar. Böyle bir karo tarafından sunulan duvar, küçük bir odayı görsel olarak genişletecek ve ışığı çevre boyunca eşit olarak dağıtacaktır. Karmaşıklık, bu tip karoların görünümü bozmamak için kesilememesidir . Odanın zemini ve açıları mükemmel şekilde düzgün olmalı ve malzemenin boyutu sadece gerekli sayıda karo karesi elde edilebilecek şekilde seçilmelidir.

Fayans sayarken, bütün olarak köşelerde veya duvarlar boyunca kesilmiş tüm fayanslar için gereklidir. Aksi takdirde, planlanan malzemenin yüzeyi kaplamak için yeterli olmaması riski artmaktadır.

Fayansı döşemeden önce duvarların yüzeyini hizalamak gerekir. , Pablo ve tavan, üzerine kiremit de döşenecekse. Bunun için çeşitli self servis karışımlar ve sıva çözümleri kullanılır. Öncelikle eşitleme ile ilgili tüm çalışmalar yapılır, tüm ıslak yüzeyler kurutulur ve sadece alan ölçülür.

Daha fazla tasarruf veya yaratma için. özgün tasarım Banyoya olağanüstü bir “ıslak alan” verilebilir. Suyun duvarlar ve zemin ile sürekli temas ettiği yerlerde, karo istiflenir ve yüzeyin geri kalanı neme dayanıklı boya ile işlenir veya monte edilir. plastik paneller . Bu durumda, hesaplamak için sadece bu “ıslak bölgenin” alanını almak gerekir.

Bir karenin karo üzerindeki alanı henüz bilinmiyorsa, karşılaşacağı yüzey alanını hesaplamak mümkündür. Mağazalarda çoğu zaman karo, 0,5 m2 veya 1 m2’lik astar alanında bir demet kaynaştırır, bu nedenle kaç paketin gerekli olacağını hesaplamak kolay olacaktır.

Uzmanlık: İç ve Dış Mekan Bitirme Ustası (Alçı, oyma, fayans, alçıpan, astar, laminat vb.). Ayrıca sıhhi tesisat, ısıtma, elektrikçi, sıradan astar ve balkon genişletme. Yani, bir apartman dairesinde veya bir evde yapılan onarımlar, gerekli tüm tür çalışmaları ile “anahtar teslimi” hale geldi .

Banyo için fayans hesaplayarak hesap makinesini kullanabileceğiniz gerçeğiyle başlayacağım ancak hemen uyaracaksınız, size en yanlış sonucu verecektir. Ve bu tür programların tüm sel nüansları hesaba katamaz.

Bununla birlikte, bu tür hesaplamaları kendiniz kolayca ve basit bir şekilde yapın ve bunların en doğru olanı, bir karo birimine kadar (teklifte hala birkaç gereksiz parçaya ihtiyaç duyulacak olsa da). Kısa bir çalışma kursu öğrenmemizi, daha doğrusu hesaplama ilkesini anlamamızı öneriyorum.

Karo yerleştirme hesabı.

akılda tutulması gerekenler

Aynı kareye sahip bir odada farklı miktarda malzeme gerekebilir. Bu nedenle, banyodaki karo sayısının nasıl hesaplanacağı sorusu, düğümlerin ve sıhhi boruların sayısına ve konumuna da bağlıdır.

Dikkat etmeniz gereken birkaç nüans var, çünkü hesaplamak mümkün: banyoda banyoda ne kadar daha doğru, sadece kendiniz yapabilirsiniz. Her şeyden önce, fayanslar için banyo alanının nasıl hesaplanacağını anlamak için, sıhhi düğümlerin kurulumuna ve fayansın boyutuna doğru bir şekilde karar vermeniz gerekir.

Önce şunu anlayalım:

 • Dikkate alınması gereken ilk şey, döşemenin en görünür olan yerleri nasıl göreceğidir. Kural olarak, tavanın altında (üst sıra) ve ayrıca sıhhi sıkışmanın üstünde, örneğin banyonun üstünde;
 • ama burada engel, aynı banyonun yüksekliğinin keyfi olarak teslim edilmesidir, ancak tavan yüksekliği çok daha karmaşıktır. Sonuç olarak, odak çatı seviyesinde olmalıdır;
 • tavanın altında, askıya alınmış olsalar bile, kırpılmış bir sıra değil, bir bütün olması arzu edilir. Ve bu nedenle, dikey parça sayısının hesaplanması oradan yapılmalıdır;
 • bu nedenle, akıştan ilk sıraya kadar olan karo sayısını ölçün (genellikle, 200 × 300 mm’lik bir karodan 8 adettir) ve alt sıra daha sonraya gider;
 • ancak tüm kahve sayısını karşılayabildiğiniz zaman olur, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi banyo üzerinde de bir kesme sırası yapabilirsiniz;
 • banyonun basılacağı duvarlarda, hesaplama. banyo için fayans yapılmamalıdır, orada boş bir yer bırakabilirsiniz, çünkü oryantasyon belirsiz bir yerde gerekli değildir;
 • Aynı şey zemindeki karo için de söylenebilir: banyonun altında karo gerekli değildir ve kurulum için hiçbir talimat gerektirmez. Banyo, özellikle yüksekliğini ayarlamak çok kolay olduğu için mükemmel bir kuraldır. ;
 • Bazıları fayansları dolapların altına da saklar, ama bunu bile tavsiye etmiyorum, çok fazla “kaygan yer”, sonuçta kapılar açılıyor ve orada her şey görülebiliyor;
 • mozaiğin daha ekonomik nasıl hesaplanacağı sorusundaki bir diğer nokta, bir duşakabin veya kutu, kutunun odaya yerleştirilmesinin anlamını tam olarak anlamasam da, bir kafeterya ile hizalanmış, sadece saçma veya saçma Para kaybı;
 • paletin altında karo gerekli değildir, ancak sahibinin isteğine bağlıdır (alan küçüktür), ancak kutuyu neden farkedilebildiği için karoyu duvara koymanız gereken yere koyun. Bir kez daha tekrar ediyorum, bu saçma ve beni başka türlü ikna edecek argümanlar, birinin bulunması pek olası değil;
 • başka bir nokta Karo akışı nasıl hesaplanır, bu onun varlığı veya yokluğudur, ancak genellikle hesaplama herhangi bir deşarj olmadan saftır;
 • ve son olarak, herhangi bir banyoda olabilecek bir kortik, yine de çok sayıda olduğunu düşünüyorum – Bu, sıhhi tesisatın ihmalidir . Sadece dikey veya yatay borunun vuruşta lekelenmesinin imkansız olduğu yerlerde gereklidirler .

Hesaplama örnekleri

Odessa’da dedikleri gibi: “Peki SHO’m olacak mı?” Bizim durumumuzda, sıhhi düğümlerin belirli bir durumu ile karonun nasıl doğru bir şekilde hesaplanacağı örtük mü? Toplam alanla başlayalım.

Alanımızın 3.0 × 2.5m olduğunu hayal edin, burası tabi ki müstakil bir ev ama örneğin hiçbir farkı yok. Duvarların yüksekliğini tavan taslaklarına alıyoruz, 2,6 m alacağız, bu nedenle tüm oda, 3.0 × 2.5x 2.6m’de başarılı olacağız. Alandaki karo dikkate alınması gerektiği için küp biraz ilgilenecektir.

Yine soyut resimlere gidiyoruz ve varsayılan olarak en sık kullanıldığı şekliyle 200 × 300mm boyutunda bir mozaik alıyoruz. Alıştırma çaprazları 3 mm kalınlığında olacaktır (en popüleri de).

Derhal dikişin kalınlığının dikkate alınmadığını söyleyeceğim, bu elbette miktarın belirlenmesine de atıfta bulunur, ancak mücbir sebep en deneyimli çatıda bile olabilir. Fayanslardan herhangi biri düşebilir ve bloke olabilir veya kesme sırasında patlayabilir.

Daha sonra bir sıra 3000/200 \ u003d 15 parçaya sorunsuzca ihtiyaç duyacaktır. Ancak burada simetri için bir dikiş genişliğine ihtiyacınız olacak. Bu, on beş ile toplam 13 * 3 \ u003d 39mm arasında 13 3mm dikiş olduğu anlamına gelir (40mm olarak düşünüyoruz). Bu nedenle, son karoların her biri 2-3 cm kesilerek 180 mm bırakılması gerekecek, ancak sayıları aynı kalacak – 15 adet.

Sonra dikey gidin, her şey aynı şekilde hesaplanır. Ve 260 cm (2600 mm) oda yüksekliğimiz varsa, 2600/300 \ u003d 8.6 parçaya ihtiyacımız olacak. Yani, ilk sıra yarıdan biraz fazla olacak. Biraz kötü!

Doğru hesaplama yaparsak malzemenin fiyatı düşecektir:

 1. ilk önce dikişlerimiz var;
 2. İkincisi, karoyu gözden tavana döşemenize gerek yok, çünkü yer karosu hala altta olacak.

Buna göre, kopya sayısı 8,5 parçaya düşürülebilir, daha sonra alt sıra iki kişilik olacaktır. Yani, altta 15 değil, sadece 8 parça alacak!

Şimdi özellikle sevilen bir seçim çerçevesi ise, örneğin 3D gibi, atlanabilecek alanları tanımlayalım. Banyo altına girdikten sonra gerekli değildir, toplam kareden miktarını hesaplamak mümkündür. Örneğin, 1700x700x570 mm uzunluk / genişlik / yükseklik boyutlarında bir banyo alıyoruz (bu normal bir standart banyo).

Yani, 570 mm yüksekliğindeysek, banyonun (üçüncü sıra 150 + 300 \ u003d 450 mm) 570-450 \ u003d 220 mm, yani neredeyse bir miktar ile bir dizi karoya başlayacağı anlamına gelir. bir numara.

Aynı şeyi uç ve yan genişlikte yapıyoruz, bu segmentte karo yokluğunu hesaplıyoruz. Fayanslı bir banyo yapmak ve oraya plastik bir ekran takmak istemiyorsanız, böyle bir hesaplama olmamalıdır, her şey yerinde kalacaktır.

9778 0

Banyoyu onarmak, malzeme eksikliğinden dolayı çalışmayı durdurmamak veya fazlalığı nereye vereceğinizi düşünmemek için karo ihtiyacını doğru hesaplamak önemlidir. Fayans döşeme tipine göre çeşitli hesaplama yöntemleri vardır ve birbirinden farklıdır.

Monoton bir kenar ile banyoda, tüm yüzeylerden kaçınılarak aynı tip karo döşeme (düz, diyagonal veya ofset) uygulanırken, karo ihtiyacı metrekare veya adet olarak hesaplanır.

Oda dekorasyonunun her bağımsız parçası için ayrı ayrı ihtiyaç duyulan karmaşık bir sanatsal yüz yapmak için gereken seramik sayısı. Bu yolları düşünün.

Seramik tüketiminin metrekare cinsinden hesaplanması.

Monoton bir karo döşeme türü seçerken, ölçülürler: uzunluk, genişlik, yükseklik – metre cinsinden yüz merkeze (santimetre) kadar olan odalar, santimetre paylarını yuvarlar.

Zemin taşmasını sayma

Zeminin karesini hesaplamak için zeminin uzunluk ve genişliğinin metrik büyüklükleri, ardından elde edilen sonuç tam birimlere yuvarlanır. Yerleştirme doğrudan yöntemle veya “yer değiştirme ile” yapılırsa, ortaya çıkan miktara %10 eklemek gerekir. Seramik çapraz tutulursa taban alanına %15 eklenir.

Örneğin:

4.21 metre uzunluğunda ve 2.34 metre genişliğindeki kare oda:

 • 4, 21 x 2, 34 \ u003d 9, 8514 m. 10 metrekareye yuvarlanır. metre.

%10 ekleyin:

 • 10 x 1.1 \ u003d 11 m kare.

Çapraz bir yöntem kullanarak% 15 eklemek gerekiyor, çıkıyor: 10 x 1, 15 \ u003d 11, 5 l metrekare. ≈ 12 m kare.

Duvar kaplaması için malzeme sayma.

Banyo yüzeyinin karesi, odanın çevresi ile yüksekliğinin çarpılmasıyla hesaplanır, elde edilen değer de tüm birimlere yuvarlanır:

(4, 21 + 2, 34 + 4, 21 + 2, 34) x 2, 68 \ u003d 35, 108 m kare. ≈ 36 metrekare. metre.

Ardından yüksekliği ve genişliği ölçün. kapı parçası Bir santimetreye kadar metre cinsinden, bir santimetrenin hareketlerini daha küçük bir tarafa yuvarlar. Bu değerler sayesinde, kapının alanını bir metrekarenin onda birine yuvarlayın.

Örneğin:

 • 2.1 x 0.8 boyutlarındaki kapının alanı 1.68 metrekaredir. ≈ 1,6 m kare;
 • duvarların duvarlarının yüzeyinden kapı alanı 36-1, 6 m \ u003d 34, 4 m kare çıkarılır.

%10 veya %15 Karo yerleştirme türüne bağlı olarak sonuca ekleyin ve tamsayı değerlerine yuvarlayın:

 • direkt veya ofset ray: 34,4 m. x 1.1 \ u003d 37.84 m kare. ≈ 38 m kare.
 • yöntem köşegendir: 34.4 mq. x 1, 15 \ u003d 39, 56 m kare. ≈ 40 metrekare M.

Banyo için duvarları yükseltmezseniz Bu gizli yüzeyin alanı da duvarların duvarlarından düşülür, ancak bu tasarruflar, banyonun arkasındaki bu alanın su geçirmezliğinin zayıflamasına neden olur, bu da hasarla doludur. sızıntı kondensatına bitişik oda.

Onarım için metrekare karo sayısını hesapladıktan sonra kaplama malzemesi satın alınır. Seramik ambalajlarda içerisinde kaç metrekare kaplama olduğu belirtilir. Gerekli paket adedinin doğru hesaplanması için metrekare cinsinden ihtiyaç, paket üzerinde belirtilen kareye bölünerek tam değerlere yuvarlanmalıdır.

Fayans parçalarının tüketimini saymak.

Plytal sayımının daha küçük bir hatası vardır, ancak bu saygınlığın bir tersi vardır: Bu yöntemle, döşeme sırasında karonun rastgele hasar görmesi veya yüzün öngörülemeyen noktalarının onarımı durumunda malzeme yoktur.

Bu durumda, yöntemler odanın boyutunu da ölçer, ancak santimetre cinsinden, santimetre oranını tam değerlere yuvarlayarak. Örneğin, 420,5 cm uzunluk 421 cm’ye, genişlik 233.7 cm’ye, 234 cm’ye ve 267,6 cm yükseklik 268 cm’ye yuvarlanır.

Ardından ticaret ağında belirli bir karo ölçülür ve bir karonun boyutları ölçülür. Örneğin duvarlar için seçilen karo 15 cm eninde, 20 cm uzunluğunda, zemin için ise 20 x 20 cm seçtiler.

Duvarlar için seramik artı hesaplama.

Örneğimizde, banyo 421 x 268 cm ve 234 x 268 cm boyutlarında iki duvara sahiptir. Fayans dikey olarak döşenirse, 268: 20 \ u003d 13, 4 parçaya sığacaktır. Birbirine kenetlenen dikişlerin minimum genişliği ile bu değer 14 ürüne yuvarlanmalıdır.

421: 15 \ u003d 28, 06 PC., İkincide – 234: 15 \ u003d 15, 6 PC. 28 ve 16 ürüne yuvarlanır.

Kaç ünitenin bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz:

 • 14 x 28 \ u003d 392 ADET; İki duvarda çarpıyoruz, 784 ürün elde ediyoruz.
 • 14 x 16 \ u003d 224 adet; Biz de iki duvarda çarpıyoruz, 448 ürün elde ediyoruz.

Dikey yüzeyler 1232 adet alacaktır, ancak bu miktardan kapının karşılık gelen alanı olan kumaş sayısını çıkarmanız gerekir. Kapının 210 x 80 cm boyutlarında olduğunu varsayalım . Yüksekliği 210: 20 \ u003d 10, 5 PC geçerli olacaktır. 10 parçaya kadar yuvarlayın. Günün genişliği 80:15 \ u003d 5, 33 adet sağlanacaktır. Aynı şekilde yaklaşık 5 ürün.

Buna göre kapının alanı 10×5 \ u003d 50 adetlik alana tekabül etmektedir. Duvarlar için toplamdan düşülmesi gereken karolar: 1232-50 \ u003d 1182 adet.

Yerde seramik müfredatı.

20×20 cm ebadında kaç adet üründe 421×234 cm ebadında zemin kaplaması gerektireceğini hesaplıyoruz:

 • 421 cm uzunluk: 20 cm \ u003d 21.05 ≈ 21 ADET;
 • 234 cm genişliğinde: 20 cm \ u003d 11, 7 ≈ 12 adet.

Bu değerleri değiştirmek, zemine düşen karo sayısını parçalar halinde verir:

 • 21 x 12 \ u003d 252 ürün.

Müfredat tüketimini karmaşık bir sanatsal bitişle saymak.

Banyo dekorasyonunun özel yapılmasına karar verilirse, seramiğin hesaplanması kombine bir yöntemle, metro istasyonu ve kaplama ile yapılır. Temizlenecek olan yatay ve dikey yüzeylerde önceden geliştirilmiş haritalı çentik astarı üzerine işaretler yapmalısınız. Bu noktada, kural olarak, tür ihtiyacı Seramiklerin satın alınması ve formatlanması zaten planlanmıştır. ön malzeme Banyo tarafından neyin ayrılacağı biliniyor.

İşaretleme, estetik kaygılar nedeniyle kırpılmasına izin verilmeyen sanat panelleri ve süslemeler tarafından işgal edilecek ana plan parsellerinden başlayarak bir inşaat tebeşiri ile yapılır. Bu tür yüzeylerle yüzleşmek için kaç karo gereklidir, hesaplaması kolay mı?

Daha sonra friz üzerindeki karonun akış hızını (kroki-haritada varsa) ve panel için arka planın altındaki kaplamayı yapın. Frizi döşemek için ne kadar malzeme gerektiği de sihirli yöntemle hesaplanabilir.

ANA FON’un tasarımı sırasında seramik miktarını hesaplamak için bir yöntem seçimi, aşırı pahalı karoların satın alınması planlanmadığından malzemenin değerine bağlıdır.

Sonuçlar

Banyo sonundaki seramik akışının bakımı fiyat politikasına bağlıdır. İşin bitiminden sonra, metreye yönelik bir malzeme tutulursa, buna yanlış hesaplama demek için acele etmeyin. Bu fazlalık, öngörülemeyen noktaların onarımı durumunda gerekli olacaktır. Malzemenin yeterli olmadığı ve artık satışa sunulmadığı zaman çok daha kötüdür.

Fayans en fazladır. uygun malzeme Per, aynı zamanda oldukça pahalı. Bu nedenle satın almak veya fazlalığı atmak zorunda kalmamak için banyo karosu hesaplamasını doğru bir şekilde yapmanız gerekir ve bunun için özel veya online hesaplama programları ve tasarımları kullanabiliriz.

Onarım sırasında karonun doğru hesaplanması, yalnızca eksik malzemelerin satın alınması için harcanan zamandan tasarruf etmenizi değil, söylemeye değer, mağazada olmayabilir, aynı zamanda aşırıya kaçacağı anlamına gelir. Ve bu sorunlardan kaçınmak için birkaç yol var. Klasik ve her kağıt malzeme hesaplama yöntemine erişilebilir ve çevrimiçi olarak daha modern ve kullanışlı tasarım.

Ancak her durumda, maksimum malzemeyi doğru bir şekilde hesaplamak için dikkate alınması gereken belirli nüanslar vardır.

Fayans döşeme şeması, sayılarının ek bir hesaplamasıyla önemlidir. Fayanslar arasındaki dikişin konumuna bağlı olarak, çeşitli tasarım türleri ayırt edilir:

 • Standart veya temel (“dikiş dikişi”).
 • Çapraz, Noel ağacı, labirent, pansuman, satranç, dağınık, halı veya modüler tasarım, büyük bir setin çeşitleri.

Karo nasıl konumlandırılır?

Estetik bir bakış açısıyla, odanın alanına bağlı olarak tasarım yöntemini, dekorasyonun yerini ve renk kombinasyonunu dikkate almak önemlidir. Son işlem, odanın oranlarını görsel olarak değiştirebilir.
Odayı görsel olarak arttırmak için, çizimin enine döşenmesiyle yatay döşeme yöntemi olan açık tonların döşemesini kullanın.

Banyoda karo tasarım seçenekleri.

Kontrast şeritleri, frize ve kodu çözülmüş öğelerin dikey düzenini kullanarak dikey düzen ile yüksekliği artırabilirsiniz, bu durumda göz seviyesinden biraz daha yükseğe yerleştirmek daha iyidir. Koyu tonların karoları odayı görsel olarak azaltır. Yer karosunun rengini seçerken, koyu bir zeminin ve hafif bir tavanın alanı görsel olarak artıracağını ve bunun tersini dikkate almak önemlidir.

Fayans döşeme sisteminin minimum miktarda trim ile yapılması önemlidir. Bu sadece kurulum işini kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda görsel olarak bitişi doğru ve daha güzel hale getirecektir.

Duvarlardaki süslemeler köşeler arasına simetrik olarak yerleştirilmiştir. Zeminde, desen, bir parçanın elemanları görünür alana yerleştirilecek şekilde düzenlenir ve tüm kesme, iç öğelerin altındaki daha az görünür veya gizli parçalara gider. Tasarım konusunda, paha biçilmez yardım, en kötü bitişin en doğru görsel modelini oluşturmaya yardımcı olan çevrimiçi bir karo tasarımı sağlayacaktır.

Fayans hesabı yapılmadan önce doğru oda ölçüsünün üretilmesi önemlidir. Fayans döşemek için duvarlar hazırlandıktan sonra gerçekleştirin. Oda doğru şekilde olsa bile her iki taraf her zaman ayrı ayrı ölçülür. Ortaya çıkan değeri en büyüğüne yuvarladı. Genel ölçümden kapının, pencerelerin boyutunu çıkarın. Bazen toplam alanın, örneğin banyo tarafından gizlenmeyecek şekilde ayrılmayan parselleri de vardır.

Duvarların alanını ve cinsiyeti ölçün.

Karmaşık konfigürasyonlu bir oda, çıkıntılı elemanlara sahip olduğunda, nişler veya kutular ayrı ayrı yapılır. Tüm sonuçlar gravür, ölçekte bir oda planı icat etme, sıhhi tesisat, mobilya ve iç mekanın diğer bölümlerinin yerini işaretleme için daha iyidir. Daha doğru bir hesaplama için tüm sayıların milimetreye çevrilmesi daha iyidir.

Karo hesaplama yöntemleri

Tek tip bir evrensel hesaplama şeması yoktur. Her bir durumda, her şey odanın planlanmasının özelliklerine, karonun boyutlarına, banyodaki karo tasarımına bağlıdır. Ve buna bağlı olarak, üç hesaplama yönteminden en uygununu seçin.

 • Proje taslağı;
 • Formül üzerinde yapılan hesaplamalar;
 • Bilgisayar programları kullanarak banyoda fayans döşemek ve hesaplamak.

Önemli! Hesaplamalarda hata olması durumunda karonun sorunlu olduğunu düşünmeye değer, çünkü aynı koleksiyonun birkaç parçası genellikle gölgelerde, süsleme geometrisinde ve diğer bazı teknik parametrelerde gözle görülür farklılıklara sahiptir.

Kroki ve sihirli hesaplama.

En güvenilir sonuçlar, projeyi kağıda çizerek elde edilebilir. Bu amaçlar için, herhangi bir sıradan defter, bir kafes veya milimetre kağıdına uygundur. Oda çizilmiş, her duvar ve zemin ayrı ayrı. Karonun yerini, boyutunu ve döşeme yöntemini dışarı iterek tasarlayın. Çeşitli tonlardaki karolar, kullanılıyorsa dekoratif öğeler, renkli kalemlerle kolaylık sağlamak için friz. Böyle bir proje, yalnızca odanın dekorasyondan sonra nasıl görüneceğini hayal etmekle kalmayacak, aynı zamanda malzeme parçasından malzeme miktarını maksimum olarak doğru bir şekilde hesaplayacaktır.

Formül üzerinde hesaplamalar.

Bu durumda malzeme miktarı odanın büyüklüğüne ve malzemeye göre belirlenir. Standart banyodan banyo sığınağı için karo sayısını hesaplamanız gerektiğini varsayalım. Bunu yapmak için, standart geometrik formüllere göre hesaplanan banyonun toplam karesini bilmeniz gerekir, örneğin: 1.73 × 1.73 \ u003d 3.46 m2, elde edilen sayıyı büyük tarafa yuvarladık, alanı alıyoruz – 3.5 m2 . Ardından, karo zeminin alanını bulmanız gerekiyor: 0.335 × 0.335 \ u003d 0.112 m2. Ardından, tüm alanı kaplamak için kaç tane tam karoya ihtiyaç duyulacağını hesaplayın: 3.5 / 0.112 \ u003d 31.2 PC. Sayı 32’ye yuvarlanır ve evlilik ve süsleme için %10, çapraz tasarım durumunda %15 eklenir. Toplam çıktı – sırasıyla 35 veya 37 karo.

Banyodaki karo tasarımı standart ise ve bireysel elemanlar boyut olarak farklı değilse böyle bir yöntemi kullanın. Standart olmayan döşeme yöntemleriyle, karo sayısı yalnızca projeyi ölçekli olarak çizerek hesaplanabilir. Veya özel hizmetler aracılığıyla, karo tasarım programı bu tür bitirme elemanlarının döşenme olasılığını varsayar. Daha doğrusu karonun hesaplanması hakkında olabilir.

duvarlar için

fayans duvar

Kural olarak, duvar dekorasyonu bir kenarla ayrılmış iki tonda yapılır, bu nedenle her katmanın yüksekliğini belirlemek gerekir. Aynı zamanda, koyu alt katmanda budama yapmamak daha iyidir, yani yüksekliği karoların birden fazla yüksekliği olacaktır. Karo boyutuna göre 3-4 sıra dizilir. Bordürün yüksekliği, bunun için kullanılan karonun yüksekliğinden farklı olacaktır. Duvar yüksekliğinin geri kalanı hafif bir kattır.

Karanlık bandı hesaplayın. Banyonun çevresi, koyu katmanın yüksekliği ile çarpılır ve alanını tanır. Ortaya çıkan sayı, koyu renkli bir karo alanına bölünür ve miktarını belirler. Döşeme, savaş ve evliliğe %10 ekleyin.

Benzer yöntemle, hafif karoların hesaplanması hesaplanır. Duvarın hafif kaplamanın altındaki alanı, bir karonun zaten bilinen alanına bölünür ve açık renkli seramik miktarı elde edilir. %10 ekleyin.

Sınır öğelerini sayma. Bunu yapmak için, odanın çevresi bordür elemanının uzunluğuna bölünür. Ortaya çıkan sayıdan kapıya gelen bir parça çıkarıldı. Sonuçlar her zaman büyük bir tarafa yuvarlanır, yarımlar da örneğin köşelerde kullanıldığından, birkaç veya yarım tam bir birim.

zeminler için

Odanın tasarım ve konfigürasyon yöntemine bağlı olarak en uygun yol seçilir.

Dış mekan banyo karoları

Toplam alanda. Toplam alanı keşfedin Odanın zemini, kutu ve nişleri çıkarmadan ve bir karo alanında paylaşın. Bu nedenle, bu yüzeyi depolamak için kaç jeton gerektiğini öğreneceksiniz. Elde edilen sayıya %10 eklenir, bu da kırpma ve evlilik yaralanması veya hasarı ile devam eder. Rakamları K. daha büyük değere yuvarlayın . Bu sayma yöntemindeki hata oldukça önemli olabilir.
İki tarafta da. İlk önce, duvarların her birinde kaç tane fayans tutulacağını öğrenin.

Bunun için duvarın uzunluğu, karonun ona karşılık gelen kenarının uzunluğuna bölünür. Aynı sayım karonun başka bir duvarı ve kenarı ile yapılır. Bu nedenle, bir ve diğer duvar boyunca arka arkaya kaç tane karo yerleştirileceğini belirleyin. Elde edilen rakamlar birbiriyle çarpılır, arz eklenir – %10 ve toplam tutarı alırsınız.

Banyoda yer karosu tasarımı diyagonal ise hesaplama aynı şekilde yapılır ancak standart %10 değildir ve stok için %15 tavsiye edilir.

Cevrimici hesap makinesi

Ayrıca çevrimiçi hesap makinemizi de kullanabilirsiniz oM Karo hesaplamak için, bu hesap makinesinde karoların sadece miktarını değil maliyetini de hesaplama fırsatı vardır.

Bilgisayar programları.

Modern bilgisayar programları, onlarla doğru çalışmaya bağlı olarak, karoları saymayı basit ve kullanışlı hale getirir.

Banyodaki fayansları hesaplamak için programlar.

Hesaplamalara yardımcı olan hizmetler iki türe ayrılabilir: çevrimiçi karo tasarımı ve karoları saymak için hesap makineleri. Programlar üzerinde çevrimiçi olarak veya bir bilgisayara kurduktan sonra çalışabilirsiniz. Bazıları ücretlidir, ancak işlevleri ve fırsatları ücretsiz sürümlerden önemli ölçüde daha yüksektir. Döşemeyi hesaplayan program, kullanıcının bir dizi eylemi gerçekleştirmesini sağlar:

 • Karoyu 3B modelde ayrıştırın ve gelecekte banyo bitişinin benzerliğini yaratın;
 • Fayans için kaplama malzemesi miktarını ve tutkal tüketimini hesaplayın ;
 • Programlarda trimi ayarlayabilir ve farklı koleksiyonlardan bir karo seçebilirsiniz.

Hesap makinelerinin hesaplanması için basitleştirilmiş sürümler – hesap makineleri. Bunlar küçük programlar, kural olarak, kullanıcı tarafından Hazır projede girilen verilere dayanarak malzemeyi hesaplayan çevrimiçi versiyonlardır. Banyo için karoyu hesap makinesine hesaplamanın, ancak dekorun tüm unsurları aynı boyutta olması durumunda mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Sarf malzemesi sayısının hesaplanması.

Genellikle bir sütür ile tutkal üzerine konulan karo, bu, tutkal karışımının doğrudan gerekli olacağı anlamına gelir ve bunların dikişinin kalınlığını ayarlayacak olan kurulum, kural olarak, tek bir paket ile elde edilir. en az 50 adet. Belirli bir mozaik tutkalının tüketimi ve harç miktarı önceden hesaplanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ