Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Ev karbonatla koltuk temizliği

Kabartma tozu , bileşimi lekeleri, yağları, kiri çıkarmak ve bazı içlerinde oluşabilecek kötü kokuları nötralize etmek için mükemmel olduğu için mutfağınızdaki ana aletleri temizlemek için kullanabileceğiniz en iyi ev yapımı ürünlerden biridir. Ayrıca agresif olmadığı ve cihazların mekanizmalarına zarar vermediği için tamamen güvenli temizlik sunan bir üründür. Temizleyeceğiniz cihaza bağlı olarak nasıl kullanmanız gerektiğini not edin: Buzdolabı: Bir kase ılık suda biraz kabartma tozu […]

23 Ocak 2022 - 20:12 'de eklendi ve 117 kez görüntülendi. A+A-

Ev karbonatla koltuk temizliği


Kabartma tozu
 , bileşimi lekeleri, yağları, kiri çıkarmak ve bazı içlerinde oluşabilecek kötü kokuları nötralize etmek için mükemmel olduğu için mutfağınızdaki ana aletleri temizlemek için kullanabileceğiniz en iyi ev yapımı ürünlerden biridir. Ayrıca agresif olmadığı ve cihazların mekanizmalarına zarar vermediği için tamamen güvenli temizlik sunan bir üründür. Temizleyeceğiniz cihaza bağlı olarak nasıl kullanmanız gerektiğini not edin:

  • Buzdolabı: Bir kase ılık suda biraz kabartma tozu seyreltin. Bu hazırlıkta bir bezi nemlendirin ve buzdolabının içini, yani farklı rafları, çekmeceleri ve duvarları onlarla temizleyin.
  • Fırın: Fırın kapalıyken ve tamamen soğuduğunda, altına biraz kabartma tozu serpin ve nemlendirmek için suyla püskürtün. Bunu gece boyunca bekletin ve ertesi sabah tüm yağ ve kiri temizlemek için bir süngerle ovalayın, ardından suyla nemlendirilmiş başka bir temiz bezle durulayın. 2022 karbonatla koltuk temizliği kadınlar kulübü
  • Mikrodalga: Önceden nemlendirilmiş bir süngere biraz kabartma tozu ekleyin ve mikrodalganın duvarlarını bununla temizleyin. Zor yemek lekeleri varsa, kabartma tozu ve sıcak su karışımına biraz beyaz sirke ekleyin.
  • Kahve ve çaydanlıklar: 4 yemek kaşığı kabartma tozu ve 1 fincan beyaz sirke karışımıyla doldurarak hem kahve hem de çaydanlıklardaki mineral birikintilerini çıkarın. Karışımı 5 dakika kaynatın, ardından soğuk suyla durulayın.

Temiz banyo ve fayans

Banyo , sağlığımıza zarar verebilecek mikrop ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için evdeki en temiz odalardan biridir. Bikarbonat ise tüm bu bakterileri doğal bir şekilde öldürmek ve ayrıca lavabo, klozet ve duş veya küvet dahil olmak üzere banyonun farklı yüzeylerini kusursuz ve parlak bırakmak için en etkili ürünlerden biridir. Hafif nemli bir sünger ve biraz kabartma tozu kullanabilir veya kabartma tozu ve beyaz sirke ile daha güçlü bir karışım yapabilirsiniz.

Ve eğer fayansların derzlerini beyazlatmak ve tamamen temiz bırakmak istiyorsanız, bunları şu karışımla temizlemekten daha iyi bir şey olamaz: 1/2 su bardağı karbonat, 1/4 su bardağı hidrojen peroksit ve 1 küçük yemek kaşığı sıvı. sabun. Fayansları temizlemek için ipuçları makalesinde aynı derecede etkili diğer yöntemleri keşfedin .

Mutfaktaki yağ lekelerini çıkarın

Yemek pişirirken, özellikle dolap, çekmece veya köşebent gibi yüzeylerde mutfağın farklı alanlarında yağ birikmesi normaldir. Bu yağ lekelerini çıkarmak biraz zor olabilir, ancak kabartma tozu bunun için iyi bir çözümdür. Bu küçük lekeler için nemli bir süngerin üzerine biraz kabartma tozu serpebilir ve yağlı yüzeyleri bununla ovalayabilir ve bittiğinde suyla durulayabilirsiniz.

Mutfaktaki yağdan kurtulmak için önceki hazırlıkların yeterli olmaması durumunda, aşağıdaki ev yapımı yağ çözücüyü hazırlayabilirsiniz: bir kovayı sıcak suyla doldurun, 1 yemek kaşığı kabartma tozu, 2 kapak beyaz sirke ve bir demlik dökün. amonyak. Karışımı dikkatli bir şekilde yapın ve en dayanıklı yağ lekelerini çıkarmak için kullanın.

şilteleri temizle

Yatağı mükemmel durumda tutmak ve zaman zaman iyice temizlemek, iyi uyumanın ve dinlenmemizi sağlamanın yanı sıra sağlığımızı etkileyebilecek büyük miktarda toz ve akar birikimi için de önemlidir.

Kabartma tozu, antibakteriyel olduğu için evinizdeki yatakları temizleme görevinde size yardımcı olabilir, kumaşlarda emprenye edilmiş olabilecek zor lekeleri ve kötü kokuları etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Uygulamadan önce yatağın tüm yüzeyini su ve sabunla nemlendirilmiş bir bezle temizleyin ve kurumasını bekleyin. Ardından yatağın her yerine kabartma tozu serpin ve birkaç saat bekletin. Bu süreden sonra, karbonatı elektrikli süpürgeyle emdirin ve yatağı tekrar giymeden önce şiltenin havalanmasını bekleyin.

Bir şilte kabartma tozu ile nasıl temizlenir makalesinde daha fazla ayrıntı keşfedin .

Lekeleri çıkarın ve giysileri kokudan arındırın

Kabartma tozunun evdeki bir diğer kullanımı da kıyafetlerin bakımı ve temizliği ile ilgilidir. Ayrıca giysilerden inatçı lekeleri çıkarmak ve ticari deterjanların içerebileceği tahriş edici kimyasalları kumaşlara eklememek için de iyi bir çözümdür. Söz konusu giysiyi, suya 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek veya bir miktar karbonatı doğrudan çamaşır makinesinin çekmecesine atarak elde yıkayabilirsiniz.

Benzer şekilde, bikarbonat, giysilerin kokusunu gidermek ve kumaşlarda çok yaygın olan ter gibi kötü kokuları bir kez ve tümden ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Su dolu bir kaba 1 veya 2 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin, giysiyi bir gece bekletin ve ertesi sabah her zamanki gibi yıkayın, kötü kokuların nasıl tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Aşağıdaki makalede , giysilerden ter kokusunu gidermek için buna benzer daha fazla çözüm bulabilirsiniz .

Beyaz çamaşırları beyazlatmak

Beyaz giysileriniz çok hoş olmayan sarımsı bir renk aldı mı? Bu, birçok yıkamadan ve kumaştaki aşınma ve yıpranmadan sonra yaygındır, ancak kıyafetlerinizin tekrar mükemmel beyaz görünmesini istiyorsanız , kabartma tozu ile aşağıdaki numaraya dikkat edin . Beyaz çamaşırları çamaşır makinesinde yıkamaya gittiğinizde 1 yemek kaşığı karbonatı 1 bardak suda seyreltin, bu karışımı direkt olarak çamaşırların üzerine dökün ve yıkama işlemini başlatın. Bunu bu şekilde yapmanız ve hiçbir durumda kabartma tozunu doğrudan giysilerin üzerine eklememeniz önemlidir, çünkü giysiler zarar görebilir.

boruları tıkamak

Kabartma tozu , tıkanmış boruları açmak ve içlerinde kullanılabilecek kir birikintilerini gidermek için en iyi ev ilaçlarından biridir . Bunları etkili bir şekilde ortaya çıkarmanın yanı sıra, genellikle yaydıkları ve evin diğer odalarını su basmasına neden olan kötü kokuları ortadan kaldıracaktır.

Bu durumda 1/2 litre ılık su, 200 ml beyaz sirke ve 100 gr kabartma tozu ile bir solüsyon hazırlamanızı tavsiye ederiz. Karışım tamamlandıktan sonra tıkanmış gidere dökün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Son olarak biraz sıcak su dökün ve sorunun nasıl çözüldüğünü göreceksiniz.

Hamamböceğini evden uzaklaştırın

Hamamböceği evinizin herhangi bir alanını istila ettiyse ve sorunla nasıl başa çıkacağınızı çok iyi bilmiyorsanız, onları ortadan kaldırmak için kabartma tozu gibi ev ürünlerini deneyebilirsiniz. Bu, onları çok kısa sürede öldürecek toksik elementler içerir. En etkili olan ise şeker ile kabartma tozunu eşit oranlarda karıştırıp bu böceklerin uğrak yeri olduğunu bildiğiniz yerlere yerleştirmenizdir.

Aşağıdaki makalede hamamböceği öldürmek için çok faydalı olacak daha fazla ev çaresini kaçırmayın.

Kabartma tozunun evde kullanım alanları ile ilgili daha fazla makale okumak istiyorsanız , Ev temizliği kategorimizi ziyaret etmenizi öneririz .

Ev temizliği için karbonatın 12 kullanımı

Doğruluk kontrol edildi5 dakikaKabartma tozu, suda kolayca çözünen ve yağ ve kir birikimini kolayca gevşetmeye yardımcı olabilecek bir maddedir.

Kabartma tozu ne işe yarar hiç merak ettiniz mi? Mutfakta (tuzlu yemeklerden tatlılara), ilaç endüstrisinde, kozmetikte… ve ayrıca her gün bizi ilgilendiren bir alanda, ev temizliğinde kullanıldığını fark etmişsinizdir.

Sodyum bikarbonat ( NaHCO3 ) suda kolayca çözünen ve oldukça aşındırıcı bir maddedir. Bu nedenle, evdeki çeşitli sorunları temizlemek için kullanırken çok faydalıdır.

Tek başına, yani suda çözülerek kullanılabilir veya temizleme etkisini güçlendirmek için limon suyu, sirke ve tuz gibi bileşenlerle karıştırılabilir.

Dolayısıyla kabartma tozu , şüphesiz, çeşitli temizlik görevlerinde yardımcı olabilecek çok yönlü bir maddedir. Eczanelerde ve süpermarketlerde kolayca satın alınabilir.

Kabartma tozunun ana kullanımları

Kabartma tozu yaygın olarak yağ ve kir birikintilerini gidermek için ve aynı zamanda yüzeyleri cilalamak için kullanılır. Ek olarak şu alanlarda kullanılabilir:

  • İlk yardım: asit yanıklarını tedavi etmek için.
  • Kişisel hijyen: diş macunları ve gargaralar gibi.
  • Böcek ilacı (hamamböceği öldürmek için idealdir) ve mantar ilacı.
  • Alkaliniteyi artırmaya hizmet eder, bu da onu yüzme havuzu suyuna eklemek için mükemmel bir element yapar.
  • Yangınları, özellikle C tipi , yani yüksek elektrik voltajı tarafından üretilenleri söndürmek için.

Ev temizliği için kabartma tozu kullanımı

Daha sonra bu maddeye ev içerisinde yapılabilecek kullanımları anlatacağız.

1. Tencere, tava ve tabakları yıkayın

Normal bulaşık deterjanınıza yaklaşık iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin . Yağların daha kolay atılmasına yardımcı olur. Yağ veya yemek artıkları çok tutulmuşsa, kapları bu karışımla suda bekletin. Çizilmeleri önlemek için nemli bir sünger kullanın.

2. Temiz yüzeyler

Fayans , küvet, lavabo vb. temizlemek için kullanabilirsiniz . Nemli bir süngerin üzerine biraz koyun ve ardından yüzeylere sürün. En iyi sonucu elde etmek için, kabartma tozu ve normal temizlik sabununuzla bir macun yapın. Uygulayın ve 5 dakika bekletin, ardından su ile durulayın.

3. Mikrodalgayı temizleyin

Nemli bir süngeri biraz kabartma tozu serpin ve her yerine geçirin. Ardından nemli bir bez alın ve her şeyi çıkarın. Süngeri durulayın, iyice sıkın ve her şeyin üzerinden tekrar geçin. Bu, cihazın kokusunu giderirken inatçı yiyecek artıklarını gidermek için idealdir.

4. Fırını temizleyin

Fırının alt kısmı da yemek artıkları ve soslar biriktirme eğilimindedir. Bunları çıkarmak için fırının altına kabartma tozu serpin. Su ile püskürtün ve gece boyunca hareket etmesine izin verin. Sabahları bir süngerle ovalayın ve çıkarın, kir kolayca çıkacaktır.

5. Mobilyaları ve duvarları temizleyin

Boya ve kurşun kalem lekelerini çıkarmak için kabartma tozunu nemli bir süngerle yüzeye veya duvara sürün . Birkaç dakika etki etmesine izin verin ve gerekli görürseniz işlemi tekrarlayın. Eğer düşünmüyorsanız, kurumaya bırakın.

6. Zemin temizliği

Yarım bardak karbonatı bir kova ılık suda eritin. Islak bir bezle silin ve temiz bir bezle durulayın. Zemini temiz ve parlak bırakacaktır.

7. Duş perdelerini temizleyin

Duş perdeleri, haftada bir yıkanmadıklarında kireç ve sabun kalıntılarına sahip olma eğilimindedir. Bu tür kirlerden kurtulmak için perdeleri çıkarın, bir leğene koyun, bir süngere kabartma tozu serpin, perdeyi ovalayın ve durulayın. 

Diğer bir seçenek ise perdeleri alıp çamaşır makinesine atmaktır. İlk döngüde çamaşır sabunu yerine kabartma tozu koyuyoruz. İkincisinde ise normal deterjanı ekliyoruz.

8. Polonyalı metal çatal bıçak takımı

Sodyum bikarbonat, metal aletlerin ve her şeyden önce çatal bıçak takımlarının parlatılması için mükemmeldir. 3 ölçü kabartma tozunu 1 ölçü su ile karıştırın ve bir sünger, bez veya diş fırçası (kullanılmayan) yardımıyla tüm kirler çıkana ve parça temiz ve parlak olana kadar ovalayın.

9. Kahve ve çay lekelerini temizleyin

Öte yandan, biraz limon suyuyla karıştırılmış kabartma tozu , özellikle beyaz veya çok açık renkli giysilerdeki bu imkansız kahve ve çay lekelerini çıkarmaya yardımcı olur. Aynı zamanda en çok kullanılan bardaklardaki kokuları da ortadan kaldırır.

Leke inatçıysa bikarbonatı doğrudan süngerle uygulayın ve uzun süre ıslanmasına izin verin. Ardından her zamanki gibi su ve deterjanla durulayın.

10. Sıvı deterjanı artırın

Popüler inanışa göre, bikarbonat suyun pH’ını daha iyi dengeleyerek giysilerin daha temiz, daha taze ve daha parlak olmasına yardımcı olur. Sıvı deterjanınızla her yıkamaya ½ fincan ekleyin.

11. Yağ ve gres lekelerini çıkarın

Kahve ve çay lekelerini çıkarmaya yardımcı olabileceği gibi (son zamanlardaki) yağ ve gres lekelerini de çıkarabilir. Lekeli giysiye (önceden nemlendirilmiş) biraz kabartma tozu serpin, bir süre etki etmesini bekleyin ve bir fırça ile temizleyin. 

12. Süngerlerdeki kötü kokuları giderin

Konsantre bir kabartma tozu ve su çözeltisi hazırlayın ve kir ve kokudan kurtulmak için süngerleri ıslatın. Bu nesnelerin kullanım ömrünü uzatmanıza ve aynı zamanda evinizi daha temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kabartma tozu için başka birçok kullanım vardır.

Gördüğünüz gibi, bunlar kabartma tozunun en yaygın kullanımlarından sadece birkaçı. Ancak, başkaları da var.

Kabartma tozunun birçok kullanımı olmasına rağmen günlük bazda yalnızca evi temizlemek için kullanılması gereken bir madde olduğunu unutmamak önemlidir.

Kişisel bakım söz konusu olduğunda, cilt ve saç için daha uygun olan daha az agresif seçenekler vardır. Bu konuda şüpheleriniz varsa doktorunuza danışabileceğinizi unutmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ