Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

En İyi foto kapan tavsiye ipuçları

Tuzak kameraları veya kamera tuzakları, fotokapan tavsiye en zor hayvanları saatlerce beklemek zorunda kalmadan ve daha iyi bir başarı şansıyla fotoğraflayabilmek için çok iyi bir araçtır. Profesyoneller (kırsal ajanlar ve bilim adamları) onları yıllardır kullanıyor, ancak tüm teknolojiler gibi, giderek daha iyi ve daha ucuz modeller var, bu yüzden doğa tutkunları arasında popüler hale geldiler.   Kamera […]

17 Haziran 2021 - 14:25 'de eklendi ve 226 kez görüntülendi. A+A-

En İyi foto kapan tavsiye ipuçları

Tuzak kameraları veya kamera tuzakları, fotokapan tavsiye en zor hayvanları saatlerce beklemek zorunda kalmadan ve daha iyi bir başarı şansıyla fotoğraflayabilmek için çok iyi bir araçtır. Profesyoneller (kırsal ajanlar ve bilim adamları) onları yıllardır kullanıyor, ancak tüm teknolojiler gibi, giderek daha iyi ve daha ucuz modeller var, bu yüzden doğa tutkunları arasında popüler hale geldiler.  

Kamera tuzaklarına ayrıca tuzak kameraları, yakalama kameraları, vahşi yaşam kamerası veya İngilizcede iz kamerası veya iz kamerası da denir . Bir tane satın almayı düşünüyorsanız, önerilen temel özellikleri dikkate almalısınız:

Fotokapan hayvanları fotoğraflamak için ipuçları

 • Küçük boyutlu ve taşınabilir. Bir ağaca asılabilir.
 • Gündüzleri (ve geceleri) açıkta geçireceği için yağmura ve dışarıya dayanıklıdır.
 • Bir hayvan geçtiğinde onu etkinleştiren bir hareket dedektörü sayesinde bağımsız olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Bu, düşük ışıkta fotoğraf çekmek için kızılötesi kullanır ve flaş kullanmaz. Flaş hayvanları korkutuyor.
 • Fotoğraf ve video çekme imkanına sahip olmasıdır.
 • İyi bir ateş hızına sahip olun. Hayvan gittikten sonra kameranın ateş etmesini önlemek için.
 • Çalışması için piller veya şarj edilebilir piller gereklidir.
 • Kolayca çalınmaması için bir asma kilit bulundurmanız önerilir.

Bu yazımızda hem eğitim kaynakları hem de hayvanları saymak için kamera tuzağının nasıl doğru yerleştirileceğini ve nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Kamera konumunu yakalama

Güneşi doğrudan almayın
Yaban hayatı kamera kapanı, herhangi bir kamera gibi, güneş ışınlarının doğrudan vurmayacağı şekilde yerleştirilmelidir. Her zaman mümkün değildir, ancak kuzeye bakacak şekilde koymak bundan kaçınmanın bir yoludur.

Dallara dikkat edin

Kameranın yanındaki dalların ve yaprakların rüzgarla hareket etmesi, kamerayı çekmesi ve herhangi bir hayvan çıkmadan fotoğraf çekmesi bulabildiğimiz sorunlardan biri. Bunu önlemek için ön planda kalan küçük dalları ve yaprakları temizlemenizi öneririz. İdeal olarak, kameranın önünde 180º yarıçap içinde hiçbir bitki örtüsü olmamalıdır.

Ne kadar yükseğe koyayım?
İnsan gözünün hizasına yani 1,5 ile 2 metre arasına yerleştirmemenizi tavsiye ederiz çünkü bulma ihtimalini arttırır. Hayvanın veya hayvanların yalnızca başının veya bacaklarının dışarı çıktığı fotoğrafları çekmekten kaçınmak için ne kadar yükseğe koyduğunuzu dikkate alın. Tüm kameralarda uzaktan veya yakından fotoğraf çekmek isteyip istemediğinizi programlayabilirsiniz. Programladığınız boy ve mesafe, ne tür bir hayvan aradığınıza da bağlı olacaktır. Örneğin bir kuş yemliğinin fotoğrafını çekmek istiyorsanız aynı yükseklikte ve yürüme mesafesinde olmalıdır.

Belli bir yüksekliğe, ancak biraz aşağı bakacak şekilde yerleştirirseniz, yağmur yağdığında damlaların aşağıya akmasını ve merceği ıslatmasını önlemiş olursunuz. Fotoğrafını çekmek istediğimiz hayvanın geçmesini beklediğimiz yerden 3 ila 4 metre uzağa kamerayı yerleştirmenizi öneririz.

Fotoğraf çekmek için yem gerekli mi?

Kamerayı eğlence için kullanacaksanız ve birkaç günlüğüne ormanda kalacaksanız, daha fazla başarı için, fotoğrafını çekmek istediğiniz hayvan türünü çeken bir yem koyabilirsiniz. Mısırdan sardalyaya kadar birçok çeşit yemek olabilir. İkincisi etçil memeliler için çok çekicidir.

Belirli bir bölgenin nüfus çalışması yapmak istiyorsanız, kameranın haftalarca hatta aylarca aynı yerde olması gerekecektir. Bu durumda yem kullanmamak daha iyidir, çünkü koyduğunuz her şey birkaç gün sürecek ve numuneyi de bozmuş olacaksınız.

Uzmanlar, vahşi hayvanları beslemenin verimsiz olduğunu düşünüyor, bu nedenle ormanda yiyecek veya çöp bırakmamaya çok dikkat edin. 

Ayrıca insan kokusunun birçok türü korkuttuğuna dikkat edin, bu nedenle ormanda kameranızı ne kadar az ziyaret ederseniz o kadar iyi.

Patikaları veya su deliklerini kullanın

Ormanı iyi tanıyorsanız, hayvanların patikalar oluşturduğunu ve kullandığını göreceksiniz. Bu noktalara kamera koyarsanız herhangi bir yem koymanıza gerek kalmadan geçişlerini görebileceksiniz. Özellikle suyun kıt olduğu kuru bir iklime sahip Akdeniz bölgelerinde, hayvanların sıkça gideceği bir diğer yer de sulama delikleridir. 

Aksiyon Kameraları

Kamerayı yolun karşısına değil yan tarafına, sola veya sağa koyun, çünkü yüzünüze bakarsanız çektiğiniz fotoğrafların yarısı hayvanların arkasından olacaktır.

Belirli bir türü izlemek istiyorsanız, kamerayı yuvasına, yuvasına veya tuvaletine bakabilirsiniz.

Bahçe veya okul bahçesi kamera kapanı kurmak için iyi bir yerdir, en iyi yerler şunlardır:

 • Hayvanlar içmeye gideceğinden bir su birikintisi. Yazımızdaki yönergeleri takip ederek bir sarnıç inşa ettiyseniz , yakınına bir kamera kapanı kurma fırsatını yakalayın.
 • Özellikle kış aylarında birçok kuşu kendine çekecek bir kuş yemliği . Huzura ihtiyaç duyan türler olduğundan, yuva kutularına çok yakın olmayan besleyicileri yerleştirmeyi unutmayın. Yuva kutusu oluşturmak için blogumuzdaki bu diğer makaleyi öneriyoruz . 

Fotoğraf modu mu, video modu mu?

Bu sorunun cevabı, bir yandan kamerayı ne amaçla kullanmak istediğinize, diğer yandan kamerayı ormanda ne kadar süre bırakacağınıza bağlı olacaktır.

Bir bölgenin faunasının bir envanterini çıkarmak istiyorsanız, fotoğraf modunda piller size daha fazla ay dayanacak ve fotoğraflar hafıza kartında daha az yer kaplayacaktır.

Birkaç gün veya 2 hafta sonra kamerayı kontrol edecekseniz, video moduna alabilirsiniz ve böylece hayvanları hareket halinde görürsünüz, bu da size her zaman bir fotoğraftan daha fazla bilgi verecektir.

Uzun gece videoları en çok pil kullananlardır ve diğer uçta, çok az kullanan gündüz fotoğraflarımız var.

Kamera tuzağını haftalarca ormanda bırakmayı planlıyorsanız, daha kısa sürelerle ve daha kolay yerlerde pratik yaptığınızda bunu yapmanızı öneririz. Bu şekilde pilinizin ne kadar tükettiğini ve hafıza kartınızın dolduğunu göreceksiniz.

Örnek olarak, kamerayı hayvanları görmek için basit bir zevk için kullandığımız ve kamerayı her hafta takip ettiğimiz durumda, pillerin bitmesi veya hafıza kartının aşırı dolma riski yoktur. Kamerayı 10 veya 20 saniyelik kısa videolar çekecek ve sensör ilk saniyede devreye girecek şekilde yapılandırıyoruz. Bu şekilde hayvanların ne yaptığını görebiliriz. Normalde hayvan geçiyorsa 10 saniye yeterli, etrafta daha uzun kalırsa 2 veya 3 video alıyoruz ki bunları bir araya getirirsek yarım dakikalık uzun bir video oluşturabiliyoruz. fotokapan tavsiyeleri

Öte yandan, kamerayı hayvan sayımı yapmak için çok uzak ve ulaşılması zor bir yere yerleştirirsek, kamerayı doğrudan fotoğraf moduna alabiliriz.

Hızlandırılmış
Çekim Yakalama kameralarının çoğunda, insanlar için çok yavaş olan bir hızla geçen olayları gözlemleyebilmek için belirli bir zaman diliminde bir fotoğraf çekmeyi içeren Hızlandırılmış Çekim seçeneği bulunur, örneğin: bir çiçeğin açılması , bulutların hareketi, gelgitler, gün batımı, bitki büyümesi, bina inşaatı vb.

Hırsızlardan korunmak için bazı püf noktaları

Ormanda bir kamera bıraktığınızda, her zaman birisinin onu sizden çalabileceği hissine kapılıyorsunuz. Bunlar, bunun olma olasılığını azaltmak için püf noktalarından bazıları.

Fotokapan

 • Onları ağaçlara sabitlemek için her zaman asma kilidi kullanın. İçerideki kameraları kapatmak için kasa bile satıyorlar ve onları çıkarmayı daha da zorlaştırıyorlar.
 • Kameranın iyi bir kamuflajı olmalı. Örneğin yeşil kamerayı kuru bir yere koymayın. Bunları daha iyi gizlemek için kamuflaj levhaları ve bant da bulabilirsiniz. Üzerini örtmek için yaprak ve dalları da kullanabilirsiniz, ancak lensi kapatmadıklarından emin olun.
 • Meta veri kalitesinde dijital kameralar, fotoğrafın çekildiği yerin GPS konumunu kaydeder. Fotoğrafları arkadaşlarınıza gönderirseniz ve onlar da diğer arkadaşlarına iletirlerse, birileri kamerayı nereye koyduğunun GPS adresini bulabilir ve onu bulabilir. Bundan kaçınmak için önerimiz:
  • Fotoğrafları, kamerayı elinize aldığınızda veya hareket ettirdiğinizde gönderin.
  • Çalışmanız için ihtiyacınız olmaması durumunda GPS’i devre dışı bırakın.
  • GPS’siz bir yakalama kamerası kullanın.
 • Kasaba veya şehirlerin yakınındaki ormanlık alanlarda, özellikle mantar mevsimi olan sonbaharda, birinin onu hafta sonu bulma olasılığını azaltmak için kamerayı Pazar öğleden sonra yerleştirmenizi ve Cuma günü çıkarmanızı öneririz.
 • Fotoğraf makinesini kuşları fotoğraflamak için kullanıyorsanız, bir merdiven yardımıyla yerden 3 metre veya daha yükseğe yerleştirmek her zaman daha iyidir, böylece göz hizasında olmasını ve kolayca bulunmasını önlersiniz. Yaban domuzu veya geyik gibi büyük hayvanlar arıyorsanız, onları iyi bir yüksekliğe koymak da size yardımcı olacaktır.
 • Kamera tuzağını kurarken kimsenin sizi izlemediğinden emin olun. Bir sırt çantası ile yere gidin, böylece kimse bir tuzak kamerası koyacağınızı bilmesin. Ve yoldan çıkma.
 • Kamerayı koyduğunuz yerin GPS konumunu saklayın, böylece nereye koyduğunuzu hatırlamayacak kadar iyi saklamamış olursunuz.

Yakalama kamerasını çocuklarla nasıl kullanırım?

Bir kamera tuzağına gitmek her zaman çok heyecan vericidir. Hile yapan kamera bu sefer ne çekecek? Henüz tespit etmediğimiz bir türü keşfedecek miyiz? İyi fotoğraflar çektik mi? Bahçemizde veya evlerimizin yakınındaki ormanda hangi hayvanlar yaşıyor?

Kamerayı aldıktan sonra, bulduğumuz hayvanlar hakkında daha fazla araştırma yapabilir, düşünebilir ve keşfedebiliriz:

 • İlk olarak, bir hayvan kitabı yardımıyla türlerini belirleyeceğiz.
 • Farklı türler ne zaman ortaya çıkıyor? Her hayvanın rutinleri vardır, bazıları gece, bazıları ise günlüktür.
 • Kamerayı birkaç günlüğüne bahçeye, diğerlerini ormana koyarsak, fotoğrafı çekilen hayvanlar değişir mi?
 • Farklı yemler koyarsak, her tür hangi yemlere tepki verir? En iyi kum torbası markaları
 • En çok görünen türler nelerdir?
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ