Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eksiksiz ve sağlıklı meyvelerden biridir ve İngiliz atasözünün de belirttiği gibi, “günde bir elma doktoru uzak tutar” , günde bir elma yemek, doktoru sizden uzak tutar. Pek çok çeşidi vardır ve hepsinin sayısız faydası vardır: diğerleri arasında yeşil elma, altın elma, kırmızı elma. elmaların özelliklerini ve faydalarını ayrıntılı olarak bilmenizi ve sağlığımız […]

14 Şubat 2022 - 9:11 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi. A+A-

Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir

Elma, tüketebileceğiniz en eksiksiz ve sağlıklı meyvelerden biridir ve İngiliz atasözünün de belirttiği gibi, “günde bir elma doktoru uzak tutar” , günde bir elma yemek, doktoru sizden uzak tutar. Pek çok çeşidi vardır ve hepsinin sayısız faydası vardır: diğerleri arasında yeşil elma, altın elma, kırmızı elma. elmaların özelliklerini ve faydalarını ayrıntılı olarak bilmenizi ve sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini keşfetmenizi istiyoruz. Elmanın hangi vitaminlere sahip olduğunu bilmek ister misiniz ? Ardından, size cevabı ayrıntılı olarak veriyoruz. Şunlar da ilginizi çekebilir: Havuçta hangi vitaminler bulunur?

  1. elma faydaları
  2. elmanın besin değeri
  3. Elma ne tür hastalıkları önlemeye yardımcı olur?

elma faydaları

Elma ağacı denilen bir ağacın meyvesi olan elma, bulabileceğimiz en sağlıklı meyvelerden biridir, besleyici bileşimi sayesinde vücudumuza büyük faydalar sağlar. Dünyada binden fazla elma çeşidi vardır (yeşil elma, altın elma, kırmızı elma, kırmızı elma, kırmızı elma…) ve hepsinin iki ortak özelliği vardır: düşük kalori alımı, yaklaşık 80 kcal. parça başına ve büyük bir besin zenginliği. Elmanın özellikleri bu meyveyi vücudumuz için en sağlıklılarından biri yapar ve bu nedenle onu her zaman diyetimize dahil etmemiz önerilir. Elmanın getirdiği tüm faydaları keşfedin :

bağırsak düzenleyici

Elmanın özünde bulunan lif ve pektinler sayesinde bu meyve, bağırsak geçişini düzenleyerek sindirim sistemimizde etkili bir şekilde görev yapar. Bu maddelerin su ile şişme özelliği peristalsis yani sindirim sisteminin kasılma ve gevşemelerini kolaylaştırır. Ek olarak, kalsiyum, demir veya magnezyum gibi minerallerin emilimine izin verirler, ancak sırayla kolesterolün bağırsak yüzeyindeki hücrelere geçişini engellerler.

Elmaları kabuğuyla birlikte tüketirseniz, en yüksek miktarda lif kabuğunda yoğunlaştığı için kabızlıktan kurtulursunuz. Öte yandan ishal ile mücadele etmek istiyorsanız, ideal olanı kabuğu soyulmuş, tercihen rendelenmiş olarak tüketmektir.

obezite ile mücadele

Doygunluk etkisi ve düşük kalori alımı, elmayı obezite ile mücadeleye yardımcı olan bir meyve yapan anahtarlardır. Elmayı diyete dahil etmek ve orta derecede spor yapmak aşırı kilolu olmanın yolunu önleyecektir. Karaciğer kanserine iyi gelen yiyecekler

Çürümeye karşı etkili

Elma en yüksek fruktoz içeriğine sahip meyvelerden biri olduğu için düşük kan şekeri ile mücadele etmek için mükemmeldir. Bu doğal şekerin tüketimi ile özellikle öğün aralarında yorgunluk, baş dönmesi ve halsizlikten kurtulacaksınız.

doyurucu etki

Yüksek oranda su (%85), vitamin ve mineral içeriği sayesinde elmanın doyurucu bir etkisi vardır. Ek olarak, hücrelerin yeterli düzeyde hidrasyona sahip olmasına yardımcı olur. Nemlendirirken ve tazelerken susuzluğu azalttığı için izotonik bir içecek olarak tüketilebilir.

Saç ve tırnakları güçlendirin

Demir katkısı sayesinde saç ve tırnakları güçlendirir. Ayrıca saç yenilenmesini destekleyen vitaminlerden biri olan B5 vitamini de içerir.

hafıza geliştirmek

Yüksek B1 ve B6 vitamini içeriği, elmaları hafızayı güçlendirmede etkili kılar ve sırayla zihinsel yorgunluğu önlemeye veya hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca sinir iletiminde önemli mineraller olan fosfor, potasyum ve sodyum kaynağıdırlar.

bağışıklık güçlendirici

Elmada bulunan yüksek C vitamini içeriği, bağışıklık hücrelerinin uyarılmasını destekler ve bu da savunmamızın etkili bir şekilde güçlendirilmesine dönüşür. Günlük elma tüketimi soğuk algınlığı, grip ve gribi önlemeye yardımcı olabilir.

kolesterole karşı

Yüksek lif ve pektin içeriği, kolesterolü önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olur ve ayrıca arındırıcı bir işlevi vardır. Bu nedenle, vücudumuzda kolesterol emilimini önlemek için elmanın diyetimize dahil edilmesi önerilir.

Büyümeye yardımcı olur

Elma, kemik yapısının oluşumunda ve gelişiminde iki temel mineral olan fosfor ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca C vitamini ve B vitaminlerine katkısı kasların büyümesini ve gelişmesini sağlar. Elmanın büyüme mevsiminde alınması optimal gelişmeye yardımcı olacaktır.

Artan kas kapasitesi

Elmalar, yüksek vitamin içeriği ile öne çıkıyor ve bu da kaslarımız üzerinde olumlu bir etkiye sahip. B1 vitamini kas yorgunluğunu önler, B2 vitamini enerji üretimini artırır ve B6 vitamini kas kütlesini oluşturan proteinlerde görev alır. Hepsi elmanın bileşiminde bulunur ve kas kapasitemizi artırmamızı sağlar.

sivilceye karşı

Akne, elmanın diyetinize dahil edilmesiyle de azaltılabilecek yaygın bir sorundur. Su kaynağı olarak cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aynı şekilde görünümüne neden olabilecek yağ veya rafine şekerler içermez.

elmanın besin değeri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, beslenme açısından elma, var olan en eksiksiz meyvelerden biridir. Yüksek vitamin, mineral ve lif içeriği, ona yüksek bir besin değeri verir. Elmanın özelliklerini merak ediyor musunuz? Bunlar onun en seçkin besinleridir :

Suçlu

Bir elmanın bileşiminin %85’i sudur. Bu onu sadece düşük kalorili bir meyve yapmakla kalmaz, aynı zamanda ferahlatıcı ve nemlendirici bir besindir.

karbonhidratlar

Elmalarda karbonhidratlar temel olarak fruktoz formunda ve daha az oranda glikoz ve sakaroz formundadır. Tüm bu hidratlar vücudumuz tarafından kolayca emilir.

mineraller

Potasyum, elmada bulunan, sinir uyarılarının iletilmesi ve üretilmesi, kas aktivitesine yardımcı olması ve böbrek fonksiyonunun desteklenmesi için gerekli olan mineraller arasında öne çıkar, ancak bu meyvenin içerdiği tek mineral değildir. Küçük miktarlarda çinko, iyot, bor, selenyum, magnezyum, flor veya kükürt gibi mineraller gözlenir. Hepsi, hücrelerimizde meydana gelen süreçleri gerçekleştirmeye ve desteklemeye yardımcı olur.

Lif

Elmalar bir şey ile karakterize edilirse, yüksek lif içeriğidir. Genel olarak bir elmanın yaklaşık 3 gram lif sağladığı tahmin edilmektedir. Bu besin, elmanın kabuğunda oldukça fazla olmasına rağmen, onu hamurda da bulabiliriz ve temelde selüloz ve pektinden oluşur. Her iki madde de bağırsak geçişini düzenlemeye yardımcı olur, bu nedenle tüketimleri yalnızca en tembel bağırsakları uyarmada etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda ishali hafifletmeye de yardımcı olur.

vitaminler

Elma, antioksidan özelliğinin öne çıktığı A vitamini, E vitamini veya tokoferol ve C vitamininin öne çıktığı, B1 vitamini, B2 vitamini, B5 vitamini ve B1 vitamini formunda bulunan B vitamini yönünden zengin bir meyvedir. B6 vitamini, sinir fonksiyonlarını destekler. Diğer besin maddeleri vitaminler açısından benzer olsa da, tüm elma çeşitleri aynı orana sahip değildir.

  • Reineta: Parça başına yaklaşık 11 mg ile en yüksek C vitamini içeriğine sahip elmadır.
  • Granny Smith: Bu, sıralamadaki ikinci elma ve parça başına yaklaşık 7,3 mg.
  • Altın: Altın elmanın vitaminleri arasında elma başına 5 mg olan C vitamini de vardır.
  • Kırmızı elma: C vitamini oranı 3.6 mg’dır.

Yeşil elma gibi diğer elmalar da C vitamini içerir, ancak yüksek flavonoid içeriği gibi diğer besin maddelerinin varlığı ile öne çıkarlar.

flavonoidler

Flavonoidler, genellikle meyve ve sebzelerde bulunan bitki kimyasalları olan bir grup bitkisel besindir. Elma söz konusu olduğunda, antioksidan özelliklere sahip quercetin ve büzücü ve antienflamatuar özelliklere sahip tanenler gibi flavonoidler açısından çok zengin bir meyve olduğuna dikkat edilmelidir. Öte yandan elmalar ayrıca tartarik ve malik gibi organik asitler de içerir.

protein ve yağ

Elmalarda en az bulunan besinlerdir. Bu meyvede bulunan diğer besinlerle karşılaştırırsanız, protein ve yağ miktarı azdır.

Elma tohumlarının nasıl çimlendirileceğini bilmek ister misiniz ? Okumaya devam et!

Elma ne tür hastalıkları önlemeye yardımcı olur?

Elmanın faydalarını ve besin değerini gördükten sonra bilmelisiniz ki bu meyvenin tüketimi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu, vücudumuzun işleyişinde ve dolayısıyla bazı hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesinde bir iyileşmeye dönüşür. Gördüğümüz gibi, elmalar savunmamızı güçlendirir ve bağışıklık sistemimizin işlevini geliştirir. Elmanın önlenmesine yardımcı olan hastalıkların bir listesi :

Kalp hastalıkları

Elmalar vücutta kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olduğundan, yine kronik nitelikte olan kalp hastalığı riskini azaltabilirler. Elma, iltihapla savaşan ve serebrovasküler hastalık riskini azaltan antioksidanlar açısından zengin eksiksiz bir besindir.

Sindirim sağlığı

Yüksek lif içeriği vücudun sindirim sağlığını iyileştirir. Şişkinliği azaltır, kabızlığı giderir ve mide rahatsızlığını yatıştırır, ishal gibi sindirim problemleriyle savaşır.

yaşlanma

Elmalar flavonoidler açısından çok zengindir. Bu bitkisel besinler kronik hastalık riskini azaltmada etkilidir, ayrıca serbest radikallere karşı etkili olan antioksidanlar sayesinde iltihaplanma ve erken yaşlanma ile savaşırlar. Bu şekilde elma, oksidatif stresi azaltmak ve normal bilişsel gerilemeyi yavaşlatmak için mükemmeldir.

Şeker hastalığı

Diğer meyvelerle birlikte 5 veya daha fazla porsiyon elma, sağlıklı ve dengeli beslenme ve orta derecede spor yapmak diyabet riskini önemli ölçüde azaltabilir. Bunun nedeni, elmaların insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olan belirli bir polifenol açısından zengin olmasıdır.

Astım

Haftada en az iki kez düzenli olarak elma tüketimi astım riskini azaltabilir ve ayrıca bronşiyal aşırı duyarlılığı azaltmaya yardımcı olabilir, bu nedenle bu meyve solunum problemleri olanlar için çok etkilidir.

kemik güçlendirme

Elma, kemik yapımızı güçlendirmeye yardımcı olabilecek çok sayıda mineral içerir. Bunlar arasında osteoporozu önlemek, kas kütlesini artırmak ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için gerekli bir mineral olan kalsiyum, fosfor ve bor bulunur.

Ayrıca elma diyetini nasıl uygulayacağınızı öğrenmek istiyorsanız bu makaleyi kaçırmayın. Okumaya devam et!

Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır, herhangi bir tıbbi tedavi önerme veya herhangi bir teşhis koyma yetkimiz yoktur. Herhangi bir rahatsızlık veya rahatsızlık durumunda sizi doktora gitmeye davet ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ