Pts. Eki 25th, 2021

Çamaşır makinesinde kireç çözme ve temizleme: İyi bakımın sırrı

İnsanlığın çamaşır makinesinin kirecini çözme konusunda merak ettiği 3 büyük şüphe var:

 1. Çamaşır makinemin kirecini neden temizlemeliyim?
 2. Çamaşır makinesindeki kireci ne zaman temizlemeli?
 3. Kireç çözme işlemi nasıl yapılır?
Parçalar, direnç gibi, kireç ve kirin etkisine maruz kalır.

Konuyu biraz aydınlatmaya çalışalım:

Neden çamaşır makinemin kirecini çözeyim?

Su ile çalışan herhangi bir cihaz gibi, çamaşır makinesi  de çalıştığı suyun kalitesine bağlı olan bir cihazdır  . Cihazımızın kötü bakımı, bazen cihazın doğru bir şekilde temizlenmesi ile önleyebileceğimiz arıza ve arızalara neden olabilir  . Piyasada çamaşır makinesinin kirecini çözmek için birçok ürün bulunmaktadır. Birçok marka kendi cihaz bakım ürünlerini pazarlamaktadır. Piyasada çok kaliteli jenerik ürünler de var.

Çamaşır makinemin kirecini ne zaman temizlemeliyim?

 Bu süre gösterge niteliğinde olmakla birlikte, her 6 aylık kullanımda kireçten arındırılması tavsiye edilir  . Bir hafta içinde konulan çamaşır makinelerine veya bölgemizdeki suyun kalitesine bağlı olarak. Bazı bölgelerde temizlik bir yılı bulabilir, ancak bazı sularda ve yoğun kullanımda dört ayda bir bile tavsiye edilebilir.

Cihazın kireç temizliğine ihtiyacı olduğunu gösteren işaretler  de vardır  :

 • Giysiler  lekeli çıkıyor .
 • Cihaz  çalışırken koku yayıyor  .
 •  Cihazın görünen kısımlarında kireç izleri var  : tamburun içinde, filtrede kireç birikintileri…

Kireç çözme işlemi nasıl yapılır?

O çok basit. Sadece:

 1.  Çamaşır makineleri için iyi bir özel kireç çözücü satın alın . Kaliteli genel kireç çözücüler vardır ve ayrıca farklı üreticiler tarafından pazarlanan özel kireç çözücüler vardır:
  – Çok amaçlı çamaşır makineleri için genel kireç çözücü :  koku önleyici, yağ önleyici, Chubb kireç önleyici  .
  – Çamaşır makineleri için kireç çözücü  AEG ,  Electrolux .
  –  Bosch ,  Siemens ,  Balay çamaşır makineleri için kireç  çözücü  (aynı çok markalı grubun parçasıdırlar).
 2. Cihaz boşken 60°C sıcaklıkta ön yıkamasız bir yıkama programı hazırlayın  .
 3. Kireç çözücü sıvıyı  çamaşır makinesinin deterjan çekmecesine dökün ve  işlemin sonuna kadar programı normal şekilde başlatın.
 4. Emin olun  süreci vardır  gerçekten bitmiş ve su sonraki yıkamada, giysi zarar görebilir, cihazın içinde varsa çamaşır makinesi, düzgün çalıştığı.

İşlemden sonra   çamaşır makinesinin iç aksamları tambur tüplerindeki kireç ve kirecin üzerine yapışan deterjan ve kir artıklarından temizlenmiş olacaktır. Alarm sinyalleri görünmeden önce periyodik olarak kireci temizlemeye dikkat edin, çünkü kireç birikmesi çok yoğun olursa ciddi hasarlar meydana gelebilir veya giysiler zarar görebilir … gereksiz.

Çamaşır makinesi evdeki en önemli cihazlardan biridir. Sert su genellikle kireç nedeniyle kireç sorunlarına neden olur, çamaşır makinesinin bazı parçalarına (metal, plastik ve kauçuk) saldırarak ve tıkayarak. Antical tabletlerimiz neden kullanılmalıdır?

 • Suyun sertliği etkinliğini azalttığı için deterjanınızı daha güçlü hale getirecektir.
 • Kıyafetlerinize daha iyi bakacaksınız. Kumaşlarda kireci önleyerek giysilerin ömrünü uzatabilir ve renkleri daha parlak hale getirebilirsiniz.
 • Kireç önleyici tabletler, çözünmeyen kalsiyum ve magnezyum tortularının dirence yapışmasını önleyerek çamaşır makinesinin enerji verimliliğini artırır. Ayrıca çamaşır makinesinin ömrünü uzatacaktır.
 • Her yıkamada bir tablet kullanarak deterjan maliyetlerinizi azaltacak, enerji tasarrufu yapacak ve ayrıca kireçten kaynaklanan masraflı onarımlardan kurtulacaksınız.

Antical tabletler , çamaşır makinesinin bakım dikkat çekmek için kireç birikimini önlemek için, ve uzun bir süre için biriken kireç önlemek için her iki hizmet vermektedir. Kadar basit!

 • Tableti ambalajından çıkarın ve içinde giysiler olsa bile çamaşır makinesiyle aynı tambura koyun. Her türlü kumaşta kullanılır, onlara zarar vermez.
 • Kireç oluşumunu önlemek istiyorsanız: Her yıkamada 1 tablet kullanın.
 • Ve uzun süre kireç birikmişse ve daha iyi temizlenmesi gerekiyorsa: 3 tableti ambalajsız olarak çamaşır makinesinin boş tamburuna koyun. En az 40ºC’lik bir yıkama programı seçin ve bitmesini bekleyin.

Ütüler için:

Aynı oluşur. Zaman geçtikçe ve kullanımla birlikte buhar deliklerinde kireç birikmesi çok olasıdır. Düzenli olarak kireç temizleme yapılmadığında, çalışma sorunlarına ve ütüleme sırasında giysilerde leke oluşmasına neden olabilir, bu nedenle bu birikintilerin sık sık çıkarılması önerilir.

 • Bunu yapmak için tableti ambalajından çıkarın ve su dolu bir leğene koyun.
 • Çözündükten sonra bu karışımı ütünün su tankına koyun. Ütüyü prize takın. Buhar deliklerini temizlemek için buhar üreticisi düğmesini açın.
 • Su soğuduğunda, tankı tekrar doldurun ve işlemi tekrarlayın, ancak bu sefer karışımın kalıntılarını gidermek için sadece suyla. İç kanallarınızı bu şekilde durulamaya devam edin.

Musluklar için:

Musluğu açıp suların kireçle kesildiğini kim görmedi ki? Sızdıran musluklar, kötü koku… Önceki iki vakadakiyle aynı türden bir sorundan bahsediyoruz. Zamanla musluklar tıkanabilir, hatta muslukların basınç kaybetmesine neden olabilir. Musluklar için Antical tabletlerimiz nasıl kullanılır? Çok kolay!

 • Pense ile musluklardan nozulları çıkarın ve hepsini 1 tablet ile birlikte su dolu bir leğene koyun.
 • 20 dakika bekletin, sonra sudan çıkarın ve durulayın.
 • Musluğa geri konmaya hazır olacaklar.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir