Per. Eki 28th, 2021

Bulaşık makinesinin temizlenmesi ve kötü kokunun giderilmesi

Bulaşıklarımızı temizlemek için bulaşık makinesi kullanmamız hoş değil ve yıkama bittiğinde hoş olmayan bir koku geliyor. Bu kadar kötü kokan bir şey bulaşıkları nasıl temizleyebilir? Kötü kokuyu gidermek için sirke ve kabartma tozu kullanmak gibi çözümler var ama kök sorununu ortadan kaldırmak için derin bir temizlik de yapabiliriz. Ardından, Mar de Hygiene’de, kötü kokuları gidermek için bulaşık makinesinin nasıl kapsamlı ve etkili bir şekilde temizleneceğinden bahsedeceğiz . Okumaya devam et!

Bulaşık makinem neden bu kadar kötü kokuyor?

Bulaşık makinenizin kötü kokmasının nedenlerinden bazıları, durgun suyun cihazın içinde küf oluşumuna neden olabilmesidir. Bulaşık makinesi kapısı uzun süre kapalı bırakılırsa da olabilir. Yemek parçacıkları ayrıca tahliye filtresi, hortum, püskürtme kolu veya bulaşık makinesinin başka bir yerinde birikebilir.

Bu parçacıklar balık, yumurta veya güçlü bir kokuya sahip diğer yiyeceklerden oluşuyorsa koku çok küflü olabilir.

Neyse ki birkaç basit adımla bu kokuşmuş kokudan kurtulabilirsiniz .

Bulaşık makinenizi sirke ve kabartma tozu ile iyice temizleme ve kötü kokuyu giderme adımları

  1. Tahliye filtresini temizleyin
  2. Püskürtme kolunu temizleyin
  3. Bulaşık makinesinin içini temizleyin
  4. Sirke ve kabartma tozu ile temizleme döngülerini takma
  5. Gelecekte kötü kokulardan kaçının

1. Tahliye filtresini temizleyin

Bulaşık makinesi kokularının en yaygın nedeni tıkanmış olabilecek bir tahliye filtresidir . Bulaşık makinenizde varsa, alt sırtta olabilir.

Filtreyi çıkarın ve tüm kuytu ve çatlaklara ulaşmak için bir fırça kullanarak sıcak sabunlu suyla lavaboda temizleyin. Filtreyi tekrar takmadan önce tahliyede yiyecek parçacıklarının bulunmadığını kontrol edin. Temizledikten sonra biraz kir bulursanız, lütfen temizlemek için bir sünger kullanın.

2. Püskürtme kolunu temizleyin

Eğer delikler üst veya alt püskürtme koluna tıkanmış, senin bulaşık işleri olmaz da. Bu tıkanıklıklar bulaşık makinesinde güçlü hoş olmayan kokulara neden olabilir .

Püskürtme kollarını temizlemek için, bulaşık makinesinden çıkarın ve lavaboda yemek parçacıklarını bir kürdan ile çıkarın. Temiz olduklarından emin olmak için suyu deliklerden geçirin ve kolları bulaşık makinesine tekrar takın.

3. Bulaşık makinesinin içini temizleyin

Zamanla , bulaşık makinesinin duvarlarında ve kapısında sabun köpüğü ve kir birikebilir. Onları sadece sıcak sabunlu suyla ovalayın. Bir temizlik bezi veya fırçası büyük bir fark yaratabilir. Bunu yaparken küf ve küf birikebilecek kapı ızgaralarınızı ve contalarınızı temizleyin.

4. Sirke ve kabartma tozu ile temizleme döngülerini takın

Bu doğal ancak güçlü temizleyiciler, kokulu bulaşık makinenizde harikalar yaratabilir. Derinlemesine temizleme işleminin son adımı olarak, inatçı kokuları gidermek için biri sirke ve diğeri kabartma tozu içeren iki ayrı döngü çalıştırın .

İlk döngü için, bulaşık makinesinin üst rafına beyaz damıtılmış sirke dolu bir kap koyun ve normal yıkamada fişini prize takın. Ardından, bulaşık makinesinin altına bir fincan kabartma tozu dökün ve ikinci bir döngüde çalıştırın. Artık bulaşık makineniz kokusuz olmalı!

5. Gelecekteki bulaşık makinesi kokularından kaçının

Bulaşık makineniz serin ve temiz olduğunda , aşağıdaki ipuçlarını kullanarak bu şekilde tutun:

  • Bulaşıkları yıkayın ve bulaşık makinesine koymadan önce iyice boşaltın.
  • Tahliye filtresini periyodik olarak temizleyin
  • Kokuları oluşmadan önce ortadan kaldırmak için ara sıra sirke ve/veya kabartma tozu kullanın.
  • Bulaşık makinesi prize takılıyken başka sıcak su cihazlarını kullanmayın.

Bulaşık makinesi temizlik ürünleri

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir