Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Bosch bulaşık makinesi su almıyor ses çıkarıyor

Bulaşık makineniz su almıyor mu? Şimdi onarın Cihazınızda bu tip arızalar varsa bulaşık makinesinin su almamasının tüm olası nedenlerini ve çözümlerini anlatmaya çalışacağım . bosch bulaşık makinesi su almıyor Bu arızanın bir sonucu olarak, bulaşık makinesi iyi yıkama yapmıyor veya yıkama işlemini doğrudan başlatmıyor. bosch bulaşık makinesi sıcak su almıyor Başlamadan önce, gerçekten su girişi ile ilgili bir arıza olduğundan emin olun. Bulaşık […]

28 Ağustos 2021 - 6:18 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi. A+A-

Bosch bulaşık makinesi su almıyor ses çıkarıyor

Bulaşık makineniz su almıyor mu? Şimdi onarın

Cihazınızda bu tip arızalar varsa bulaşık makinesinin su almamasının tüm olası nedenlerini ve çözümlerini anlatmaya çalışacağım . bosch bulaşık makinesi su almıyor Bu arızanın bir sonucu olarak, bulaşık makinesi iyi yıkama yapmıyor veya yıkama işlemini doğrudan başlatmıyor. bosch bulaşık makinesi sıcak su almıyor

Başlamadan önce, gerçekten su girişi ile ilgili bir arıza olduğundan emin olun. Bulaşık makinesi hata verirse, kılavuzun bu tür bir soruna işaret edip etmediğini kontrol edin. Elinizde yoksa kılavuza buradan ulaşabilirsiniz .

Biraz şansla sizinki kolay bir onarım olacaktır, çünkü bulaşık makinesinin su almadığı arızalarda, zaman ve sökülecek parça sayısı nedeniyle, olasılıklar çoktur ve bazen çamaşır makinelerinden daha karmaşıktır. .

Bir teknik servis uzmanının yapacağı gibi adım adım incelemeye başlayalım. Buraya koyacağım örnekler Bosch, Balay veya Siemens bulaşık makineleri için; ama biraz sağduyuyla, sistemler birbirine çok benzediği için başka bir markaya da uygulayabilirsiniz.

Sebepler çok olduğu için bir indeks koydum ve bu yüzden onları incelemek daha kolay olacak.

İçindekiler

  1. Su giriş hortumu bükülmüş
  2. Hortumun ucundaki filtre kirli veya tıkalı
  3. Aquastop veya giriş solenoid valfi arızalı
  4. Aquastop veya solenoid valfe güç gelmiyor
  5. Akış ölçer veya kanatlı çark arızalı
  6. Isı eşanjöründeki basınç odası kirli
  7. Devridaim hortumu tıkalı
  8. Isı eşanjörü girişte tıkalı

1- Su giriş hortumu bükülmüş veya gergin

Göründüğü kadar açık, bazen bulaşık makinesini arkasını temizlemek için hareket ettirdiniz ve değiştirirken hortum cihaz tarafından bastırıldı veya geri ittiğinizde kapanana kadar büküldü ve artık kapandı. su alır.

İlk kontrol ile gidiyoruz. Bulaşık makinesini yerinden çıkarın ve bir programın başlangıcından itibaren çalıştırmanız gerekir. Daha önce bir hata kodu göstermeyi bıraktığı için bir programın ortasında durdurulduysanız, kesintiye uğrayan programı iptal etmek için bir “reset” gerçekleştirin ve tekrar yıkamaya başlayın. Bulaşık makinesini nasıl sıfırlayacağınızı bilmiyorsanız yine kullanma kılavuzunu bulup okumanızı tavsiye ederim .

Başladıktan sonra önce 1, 2 veya 3 dakika boşalır ve ardından solenoid veya aquastop devreye girerek su girişine izin verir. Bu noktada, suyun geldiğini duyup duymadığınıza bakın. İyi gitmediyse, bir sonraki kontrole geçiyoruz.

2- Giriş filtresi kirli veya tıkalı

Su almamasının nedeninin bu olup olmadığını kontrol etmek için, bulaşık makinesinin bağlı olduğu şebekeden su akışını kapatın ve ardından cihaza bağlı olan uçtaki hortumu ayırın. Ardından hortumu bir kovaya sokun ve ağın iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için geçidi tekrar açın.

Hortumun içinden iyi çıkıyorsa, hortumun solenoid valfe vidalandığı delikte bulunan filtrede, onu tıkayabilecek kum veya tortu olup olmadığını kontrol edin.

Kirliyse, hortumu yeniden bağlayın, suyu açın ve yeniden bir yıkama programı başlatın. Bulaşık makinesi yıkamaya başlarsa, sorunu zaten bulmuşsunuzdur. Bunun yerine başka bir kontrole gittik.

3- Aquastop veya arızalı giriş solenoid valfi

İşler biraz karmaşıklaşmaya başlıyor. Giriş hortumunun nereye bağlandığını kontrol edin ve en yakın taraftaki plakayı çıkarın. Solenoid valften çıkan ve bulaşık makinesinin yan tarafındaki düz plastik hazneye giden iç hortuma erişmeniz gerekecek. Bir aquastop’u varsa, dahili bir solenoid valfi olmayabilir ve hortum doğrudan bu plastik odaya (ısı eşanjörü olarak adlandırılır) bağlanır.

İhtiyacınız olabilecek araçlar: Yıldız tornavida, 20 ve 15 numaralı Torx tornavida, bir multimetre veya test cihazı.

Buldun mu? Çok iyi. Şimdi bu düz hazneye bağlı olan ucu bırakın ve küçük bir küp büyüklüğünde bir kaba koyun. Şimdi tekrar bir yıkama programı başlar ve ilk boşaltmadan sonra bulaşık makinesi yükleme aşamasına geçtiğinde hortumdan su çıkıp çıkmadığına bakmalısınız. Bu şekilde, aquastop’un veya solenoid valfin, güç aldığında gerçekten çalıştığından emin oluruz.

Su geliyorsa , sorun su devresinde daha sonradır ve diğer kontrollere geçiyoruz. 5 ile devam ediyoruz.

Dışarı çıkmıyorsa aquastop veya selenoid valfe akım gelip gelmediğini kontrol etmek gerekecektir.

4- Aquastop veya solenoid valfe akım gelmiyor

Devam etmeden önce bulaşık makinesinin fişini prizden çekin . Bir multimetre veya test cihazı kullanarak konnektörlere ulaşan voltajı ölçebilir, solenoid valfi çıkararak ve test cihazının uçlarını konnektörlerine bağlayabilir, cihazın fişini prize takabilir ve yıkama programı geldiğinde tekrar bir yıkama programı başlatabilirsiniz. , konektörlere akım gelip gelmediğini görebileceksiniz.

Akım yoksa büyük ihtimalle elektronik modülde bir arıza veya kablolamada bir problem var demektir. Bu noktada elektronik modülü değiştirmeyi deneyebilirsiniz, ancak bulaşık makinesinin diğer bileşenlerinde başka bir modül takmadığınızdan ve tekrar yandığından emin olmak için kontrol yapmalısınız. Emin değilseniz, teknik servisi aramak en iyisidir.

5- Debimetre veya flap çark arızalı

Debimetre, solenoid valften sonra gelen ve cihaza giren su miktarını “saymaya” hizmet eden ve elektronik modülü şarj etmeyi durdurması için bilgilendiren parçadır çünkü zaten tamamlandı. Bosch bulaşık makinelerinin bazı modellerinde veya Balay ve Siemens bulaşık makinelerinde çark veya öğütücü gibi, bazılarında silindirik bir parça gibi görünüyor veya çelik kazanın yanındaki düz plastik haznede küçük bir plaka olabilir.

Bu değiştirme hasar görürse, su kalıcı olarak girecek ve seviye aşıldığında, bulaşık makinesi taşmaları önlemek için tahliyeyi çalıştıracak ve bu süresiz olarak tekrarlanacaktır. Yıkamaya başlamadan yükleme ve boşaltma.

6- Basınç şalteri veya seviye haznesi kirli

Bu, “bulaşık makinesinin su almaması” ihtimali de olabilir. Gerçekte, arızanın etkisi debimetrenin etkisine benzer. Su giriyor ama yeterli gelmiyor ve arızaya neden oluyor.

Burada genellikle yapmanız gereken, tankın yan tarafındaki plastik seviye haznesini çıkarmak ve içini iyice temizlemektir. Sarı basınç anahtarını “ters çevirmemeye” ÇOK DİKKAT EDİN, çünkü küçük çalıştırma deliğine sıvı veya kir girebilir ve onu değiştirmeniz veya yeniden oluşturmaya çalışmanız gerekir.

7- Devridaim hortumu tıkalı

Çelik tankın alt orta plastik tabanından bahsettiğim basınç şalterinin bulunduğu tabana giden bir devridaim hortumunda oluşan kireç taşları ile tıkanma durumu da olabilir. sen de kontrol edebilirsin. Bu, su girdiğinde ve basınç anahtarını erken etkinleştirdiğinde, elektronik modülde yanlış bir dolum seviyesi olduğunu gösteren bir “geri tepme etkisi” yaratır.

8- Eşanjör (düz hazne) tıkalı

Bazı Bosch, Siemens veya Balay bulaşık makinesi modellerinde, ısı eşanjörünün (suyun girdiği ve dolaştığı) girişte 180º’lik bir eğri oluşturan küçük bir plastik parça (genellikle kırmızı) vardır. Dardır ve bu kısımda cihazın yumuşatıcısı çalışmadığından kireçle tıkanma eğilimindedir. Isı eşanjörünü sökmeniz ve tamamen bağlantısını kesmeniz gerekecektir. Ardından bol sıcak sirke ile doldurup uzun süre bekletin. Bu tekrar tekrar tıkanıklığı açmalıdır. Yapamazsanız, bu parçayı değiştirmeniz gerekecektir.

Görüldüğü gibi bulaşık makinenizin su almamasına neden olan arızanın birçok olası nedeni vardır. Umarım tüm bu öneri ve göstergelerle çözebilirsiniz.

Bilgi sizin için yararlı olduysa, başka birine yardımcı olmak için paylaşabilirsiniz. Sorularınız varsa onlara yorum yapabilirsiniz ve belki size yardımcı olabilirim. Onarımda iyi şanslar!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ