EmZeu
EmZeu

Bosch bulaşık makinesi işaretleri anlamı

Bosch Bulaşık Makinesi Yanıp Sönen Kırmızı Işık Çoğu bulaşık makinesi, makinenin ne zaman çalıştığı veya tuz veya parlatıcının ne zaman bittiği gibi farklı şeyleri belirtmek için bazı LED ışıklarla birlikte gelir. Bununla birlikte, kırmızı bir ışığın yanıp sönmesi yaygın bir durum değildir ve biraz endişe uyandırmalıdır. bulaşık makinesi işaretleri anlamı Bulaşık makinesinin kırmızı ışığının yanıp sönmesi, kapının […]

11 Ocak 2022 - 22:03 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi. A+A-

Bosch bulaşık makinesi işaretleri anlamı

Bosch Bulaşık Makinesi Yanıp Sönen Kırmızı Işık

Çoğu bulaşık makinesi, makinenin ne zaman çalıştığı veya tuz veya parlatıcının ne zaman bittiği gibi farklı şeyleri belirtmek için bazı LED ışıklarla birlikte gelir. Bununla birlikte, kırmızı bir ışığın yanıp sönmesi yaygın bir durum değildir ve biraz endişe uyandırmalıdır. bulaşık makinesi işaretleri anlamı

Bulaşık makinesinin kırmızı ışığının yanıp sönmesi, kapının iyi kapanmadığının bir göstergesi olabilir. Bazen kapı iyi kapanıyor ama ışık hala yanıp sönüyor. Bu durumda, makineyi yeniden programlamanız gerekebilir. Ayrıca arızalı bir ısıtma elemanı, tahliye pompası veya dokunmatik yüzey olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bulaşık makinenizin otomatik ışığı hiç yanıp sönmediyse, hangi işlemi yapmanız gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Bu makale kırmızı ışığın ne anlama geldiğini, neden yanıp söndüğünü ve bu olduğunda ne yapmanız gerektiğini tartışacaktır. 

Bulaşık Makinesindeki Kırmızı Işık Ne Anlama Geliyor?

Bulaşık makineleri, makinenin markasına ve modeline bağlı olarak farklı LED ışıklara sahip olacaktır. En yaygın olanları, sırasıyla bir döngünün başlangıcını ve sonunu gösteren kırmızı ve yeşildir. 

Bulaşık makinelerinde bulunan LED ışıklar ayrıca tuz kullanımı, parlatıcı ve ekstra kurutma özelliği gibi bazı özellikleri de gösterebilir. Genellikle, ne zaman bir ışık yansa, yanında ışığın neden açık olduğuna dair bir ipucu veren bir simge bulunur. 

Bosch bulaşık makineleri gibi bazı bulaşık makinesi modellerinde, çamaşır makinesinin kullanımda olduğunu belirtmek için genellikle zeminde parlayan kırmızı bir ışık bulunur. Gösterge ışığı, sessiz çalışan yeni bulaşık makinesi modellerine mükemmel bir ektir, bu nedenle çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kapıyı açmanız gerekmez. Bu kırmızı ışık genellikle sabittir ve döngü tamamlandığında sönecektir. 

Bulaşık Makinesi Işığı Neden Yanıp Sönüyor?

Bulaşık makinenizin otomatik ışığı yanıp sönüyorsa, acil eyleminiz kapıyı kontrol etmek olmalıdır. En olası sebep, kontrollerin kapının açık olduğunu düşünmesi olabilir. Kapının kilitli olduğundan ve bulaşıkların hiçbirinin kapıyı engellemediğinden veya rafların tamamen geri gitmesini engellemediğinden emin olmalısınız. 

Sorun kapı değilse, yanıp sönen otomatik ışık bir hata göstergesi olabilir. Bu durumda, bulaşık makinesi ekranda bir hata kodu veya ‘E’ gösterecektir ve ayrıca makineden bazı bip sesleri duyabilirsiniz. Sorunu tam olarak belirlemeye çalışırken makinenin kılavuzu kullanışlı olacaktır. 

Peki, otomatik ışığınızın yanıp sönmesinin sebeplerinden bazıları nelerdir?

Yanmış Isıtma Elemanı

Bulaşık makinesini her doldurduğunuzda, bir döngü başlatmak için makinenin önce suyu ısıtması gerekir. Bulaşık makinesinin ısıtma elemanı bundan sorumludur ve genellikle suyu çalışma sıcaklığına kadar ısıtır. Su, belirlenen süre içinde çalışma sıcaklığına ulaşmazsa, bulaşık makineniz yanıp sönmeye başlayabilir. 

Bu durumda, makinenizdeki ısıtma elemanının yanmış olma olasılığı yüksektir. Sürekliliği test etmek ve ısıtma elemanının iyi çalıştığını doğrulamak için bir multimetre kullanmanız gerekecek . 

Arızalı Tahliye Pompası

Tahliye pompası arızalıysa bulaşık makineniz de yanıp sönmeye başlayabilir. Tahliye pompası, bir çark kullanarak suyu tahliye hortumundan geçirir. Isıtma elemanında olduğu gibi, tahliye pompasının arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetreye ihtiyacınız olacak. 

Drenaj pompanız arızalıysa, tamir edilemediği için değiştirmeniz gerekecektir. 

Arızalı Dokunmatik Yüzey

Arızalı bir dokunmatik yüzey ve kontrol paneli, bulaşık makinenizin yanıp sönmesinin başka bir nedeni olabilir. Dokunmatik yüzeyin durumunu kontrol etmek için önce ekranı kontrol etmeli ve çalıştığından emin olmalısınız. Öyleyse, dokunmatik yüzey düğmelerinden herhangi birine basmayı deneyin. Bazı düğmeler düzgün çalışmıyorsa, hem dokunmatik yüzey hem de kontrol paneli arızalı olabilir. 

Bazı bulaşık makineleri yalnızca dokunmatik yüzeyi değiştirmenize izin verir. Ancak diğerleri, yanıp sönen ışıklar sorununu gidermek için hem dokunmatik yüzeyi hem de kontrol panelini değiştirmenizi gerektirebilir. 

Bulaşık Makinenizde Yanıp Sönen Işık Nasıl Onarılır

Bulaşık makinenizden yanıp sönen veya yanıp sönen bir ışık, mutlaka bir arıza göstergesi olmayabilir. Bu nedenle, kapıyı kapatmayı denerseniz ve yanıp sönme devam ederse, durumu düzeltmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz işlemler vardır:

Bulaşık Makinesini Sıfırla

Bulaşık makinenizdeki sorun önemli değilse, basit bir sıfırlama işlemi yapmalıdır. Birçok model için yalnızca makineyi yeniden başlatmanız gerekir. Bunu yapmak için bulaşık makinesini kapatın ve fişini çekin. Ayrıca devre kesiciyi kapatmayı da deneyebilirsiniz. 

Kontrol kartlarındaki gücün dağılabilmesi için makineye yaklaşık beş dakika verin. Ardından gücü geri yükleyebilir ve cihazı yeni bir döngü için açabilirsiniz. 

Makineye Servis Sağlayın

Çoğu insan, herhangi bir cihaz gibi bulaşık makinesinin de düzgün şekilde çalışmaya devam etmesi için düzenli servis ve bakıma ihtiyacı olduğunun farkında değildir. Bulaşık makinenizin üzerinde yanıp sönen bir ışık da onu temizlemeniz gerektiğinin bir göstergesi olabilir. 

Böyle bir durumda en büyük suçlu bulaşık makinesi filtresi olacaktır. Makineyi bir süre temizlemeden kullandıysanız, bulaşıklardaki kir burada birikmiş ve hatta küflenmiş olabilir. Değiştirmeden ve başka bir döngü çalıştırmadan önce filtreyi kontrol edin ve iyice temizleyin. Filtrenin nerede olduğunu bilmiyorsanız, bulma konusunda yardım için kılavuza bakabilirsiniz. 

Isıtma Elemanını veya Tahliye Pompasını Değiştirin

Bir önceki bölümde, yanıp sönen ışıkların nedeninin yanmış bir ısıtma elemanı veya arızalı bir tahliye pompası olabileceğini açıkladık. Her iki durumda da süreklilik için bir multimetre testi, değiştirmeye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. 

Isıtma elemanı veya tahliye pompası süreklilik kontrolünü geçemezse, parçaları değiştirmeniz gerekecektir. Değiştirmelere yardımcı olması için bir bakım uzmanını arayın. İhtiyacınız olan son şey, bulaşık makinesini kendiniz tamir etmeye çalışırken daha büyük bir soruna neden olmaktır.  

Hata Kodlarını Kontrol Edin

Bulaşık makineniz bir kılavuzla birlikte gelecek ve içinde farklı hata kodlarının açıklamasını bulacaksınız. Bulaşık makinenizin üzerindeki ışık yanıp sönerken makinede de bir hata kodu görüntülenebilir. Sorunu belirlemek için kılavuzda görüntülenen kodun anlamını kontrol edebilirsiniz.

Çoğu zaman kılavuz, hatayı düzeltmek için atmanız gereken adımları da içerir. Kılavuzların çoğu basittir ve talimatları takip etmek kolaydır. Bu nedenle, bunu yaparken çok fazla sorunla karşılaşmamalısınız. Ancak, hangi adımları atmanız gerektiğinden emin değilseniz, bulaşık makinenizin üreticilerini aramanız ve belki de bir tamirci göndermelerini sağlamanız daha iyi olur. 

Bulaşık makinenizde yanıp sönen bir ışığın nasıl düzeltileceğinin kısa bir özeti için şu videoyu izleyin:

Son düşünceler

Elbette bulaşık makinenizin tam bulaşıkları yerleştirmek üzereyken harekete geçmesi stresli olabilir. Yanıp sönen ve yanıp sönen ışıkların ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikriniz olmadığında daha da kötüleşir. Neyse ki, bulaşık makinesinin kırmızı ışığının yanıp sönmesi yaygın bir durumdur ve herhangi bir paniğe neden olmamalıdır. 

İlk olarak, kapının tamamen kapandığından emin olun. Kapı iyi durumdaysa, bulaşık makinesini yeniden programlamayı ve önce temizlemeyi deneyin. Yanıp sönme devam ederse, ısıtma elemanını ve tahliye pompasını kontrol edebilirsiniz. 

Her iki durumda da, bulaşık makinenizdeki ışıklar yanıp söndüğünde tamirciyi getirmek için çok hızlı olmamalısınız. Makinenin el kitabıyla birlikte orada burada biraz araştırma yapmak size birkaç dolar kazandırabilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
iPhone’da WiFi ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz iPhone’da WiFi ile ilgili sorun mu...

iPhone’da WiFi  çözümleri deneyin iPhone’unuz WiFi’ye bağlanmıyor mu? Bir işletim sisteminin yeni bir sürümü her yayı...

Huawei p smart 2019 wifi entegresi Huawei p smart 2019 wifi entegresi

HUAWEI P SMART 2019’UN WİFİ ŞİFRESİNİ NASIL GÖREBİLİRİM? Android, giderek daha fazla seçenek ve işlev sunan bir işletim sistemidi...

Mutfak dolapları nasıl temizlenir Mutfak dolapları nasıl temizlenir

Mutfak mobilyaları büyük aşınmaya maruz kalır. Yağ, yemek ve yemek artıkları, toz… Dolaplara, fayanslara ve diğer mobilyalara acım...

Mutfak fayansları nasıl temizlenir Mutfak fayansları nasıl temizlenir

Mutfak fayansları zahmetsizce nasıl temizlenir Fayansları yağdan arındırmakta zorlanıyorsanız ve güzel görünmesi için ne yapacağınızı b...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
iPhone’da WiFi ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz iPhone’da WiFi ile ...

iPhone’da WiFi  çözümleri deneyin iPhone’unuz Wi...

Huawei p smart 2019 wifi entegresi Huawei p smart 2019 wifi ...

HUAWEI P SMART 2019’UN WİFİ ŞİFRESİNİ NASIL GÖREBİLİRİ...

Mutfak dolapları nasıl temizlenir Mutfak dolapları nasıl te...

Mutfak mobilyaları büyük aşınmaya maruz kalır. Yağ, yem...

Mutfak fayansları nasıl temizlenir Mutfak fayansları nasıl t...

Mutfak fayansları zahmetsizce nasıl temizlenir Fayansları ya...

Yanmış fırın yağları nasıl temizlenir Yanmış fırın yağları nası...

Fırındaki yağ birkaç dakika içinde nasıl temizlenir  MUTFAK ...

Halılar evde kolayca nasıl silinir Halılar evde kolayca nası...

Halınızın boyutuna ve ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak a...

Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır Binance kaldıraçlı işlem ...

Binance Vadeli İşlemler Eğitimi: Alım Satım ve Ücretlerin Aç...

Bosch bulaşık makinesi işaretleri anlamı Bosch bulaşık makinesi iş...

Bosch Bulaşık Makinesi Yanıp Sönen Kırmızı Işık Çoğu bulaşık...

Unsuz şekersiz sufle Unsuz şekersiz sufle

Unsuz şekersiz çikolatalı sufle Bu sabah bu çikolatalı sufle...

Birleşik Krallık’ta Posta Kodu Bul ingiltere Birleşik Krallık’ta...

Bu, Birleşik Krallık Posta Kodları için web sitesidir. Bu sa...

Saksılar HABERLERİ