Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

Antoryum nasıl yetiştirilir

Flamingo çiçeği veya pembe antoryum Flamingo çiçeği, yaprakları pembe olan antoryuma verilen isimdir.  Genel özellikleri Ortak isim: Flamingo çiçeği Bilimsel adı: Anthurium andraeanum Aile: Araceae Yer: Aydınlık, ancak yaz aylarında güneye bakan pencere pervazları yok Minimum sıcaklık: 15 ºC Abonelik: İlkbahar ve yaz aylarında iki haftada bir pembe antoryum açıklaması İlginç New Orleans karnaval şapkalarını andıran dekoratif flamingo çiçekleri, ilkbahardan yaz sonuna […]

29 Ağustos 2021 - 12:56 'de eklendi ve 144 kez görüntülendi. A+A-

Antoryum nasıl yetiştirilir

Flamingo çiçeği veya pembe antoryum

Flamingo çiçeği, yaprakları pembe olan antoryuma verilen isimdir. 

Genel özellikleri

  • Ortak isim: Flamingo çiçeği
  • Bilimsel adı: Anthurium andraeanum
  • Aile: Araceae
  • Yer: Aydınlık, ancak yaz aylarında güneye bakan pencere pervazları yok
  • Minimum sıcaklık: 15 ºC
  • Abonelik: İlkbahar ve yaz aylarında iki haftada bir

pembe antoryum açıklaması

İlginç New Orleans karnaval şapkalarını andıran dekoratif flamingo çiçekleri, ilkbahardan yaz sonuna kadar çiçek açar . Zıpkınlı yapraklardan dışarı bakan çiçekleri, aslında mumlu küreden çıkan küreklerdir. Spathes birçok renkte olabilir: beyaz, sarı, yeşil, pembe, turuncu ve kırmızı. PARA AĞACI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY pachira

Flamingo çiçeği ışığı çok sever, direkt güneşten ve akıntılardan uzaktır . Ayrıca kışın, güneşin en zayıf olduğu zamanlarda, hareket ettirin. Alt tabakanın asla tamamen kurumadığından emin olun, ancak kökleri çürütebileceğinden su basmasını önleyin.

Flamingo çiçeğini yeniden dikin

Her iki yılda bir, biraz daha büyük kaplarda yeniden dikilmeleri gerekir . Kök topunu, alt tabakanın üzerinde büyüyen kökler görünecek şekilde konumlandırın. Nemli bir yosun tabakası ile örtün. Drenajı iyileştirmek ve bu bitkilerin en sevdiği asit koşullarını sağlamak için kaba kum ve malçla kompostu karıştırın.

Antoryum Bakımı İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Antoryum veya flamingo çiçeği, estetik değeri yüksek popüler bir saksı bitkisidir. Herhangi bir yerli bitki gibi, iyi büyümesi için sahibinden yeterli ilgiye ihtiyacı var. Antoryum için düzenli olarak sulama, gübreleme ve nakli temel bakımdır. Evde antoryum beslemek istiyor ancak ona bakamayacağınızdan mı korkuyorsunuz? Flamingo çiçeğinizi güzelce açması için nasıl yetiştireceğinizi öğrenin. Sizi uzman yapacak birkaç ipucu hazırladık!

Antoryum – ne tür bir bitki?

Antoryum, flamingo bitkisi veya dantel yaprağı, sıra dışı bir saksı bitkisidir . Dekoratif değeri yüksek, uzun ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Anthurium, en popüler ve en orijinal tropik bitkilerden biridir. Bazen kesme çiçek olarak kullanılır ama daha çok ev dekorasyonudur.

Antoryum, alışılmadık ve düzensiz şekilli ve genellikle kırmızı renkli, benzersiz görünümlü çiçeklere sahiptir. Bu nedenle, geçmişte genellikle bir çiçek buketinin bileşenleri olarak kesilmiş formda kullanılmıştır. Günümüzde antoryum yaygın bir süs bitkisidir. Birçok sahip, flamingo çiçeklerine bakmaktan korkmasına rağmen, büyümeleri çok zor değildir. Bazı basit kurallar vardır ve bunlara uymak antoryumla ilgilenmeyi çok kolaylaştırır.

Antoryum çiçeklerinin popüler türleri

En popüler antoryum türlerinden biri Anthurium andraeanum’dur. Bu türü kendi alt türleri ile karıştırmak yaygın bir uygulamadır. Anthurium andraeanum’un en belirgin özelliği kırmızı çiçekleridir. 10 cm yüksekliğe kadar ulaşabilirler. Çiçeklenme süresi türüne bağlıdır. Bazı alt türler mevsim boyunca, yani ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açabilir.

Bir diğer popüler tür Anthurium sherzerianum’dur. Bu tip birçok evin dekorasyonudur. Türün anavatanı Güney Amerika’dır. Bu tuhaf çiçek türü genellikle 20-50 cm yüksekliğe ulaşır. 20 cm’den fazla uzayabilen uzun yaprakları vardır. Koyu yeşil rengi ve parlaklığı nedeniyle, çiçekler gibi yapraklar da son derece dekoratiftir. İkincisi, türün çok özelliği olan bükülmüş kırmızı kulaklara benzer.

Antoryum bakımı: Bir flamingo zambak bakımı nasıl yapılır?

Her saksı bitkisi türünün farklı talepleri vardır ve farklı türde bakım gerektirir. Antoryum bitkisi çok fazla dikkat gerektirmez. Ancak bitki dünyanın başka bir yerinden geldiğinden ve evde tutulduğunda doğal ortamında yetişmediğinden, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için uygun bakım gereklidir. Guzmania Bitki hakkında bilgiler Özellikleri

İyi büyümesi için antoryum bakımı nasıl yapılır?

Antoryum çiçeği, diğer saksı bitkileri gibi, özel ihtiyaçları için doğru koşullarla evde kendi yerine sahip olmalıdır. Antoryum tropik bölgelerden ve daha çok gölgeli bölgelerden geldiğinden, güzel çiçekler yetiştirmek ve geliştirmek için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, bitkiyi pencerenin yanına yerleştirmelisiniz, ancak tam güneşte değil – kısmi gölge mükemmel olacaktır.

Çok az ışık ve çok fazla güneş antoryumun büyüme sürecine zarar verebilir. Oda çok karanlıksa yaprakların değiştiğini fark edeceksiniz. Çok ince olacaklar, ayrıca uzatılabilirler. Uygun olmayan koşullar ve ışık eksikliği de çiçeklenmeyi zorlaştırır.

Antoryum bakımı, aynı zamanda, çok sık değil, düzenli olarak gübrelemeyi ve yeniden dikmeyi içerir. Genç bitkiler, nisandan ağustos ayına kadar yılda bir kez beslenmeli ve sağlıklı büyümeleri için erken ilkbaharda tekrar dikilmelidir.

Köklerin saksı için çok büyük olduğunu fark ederseniz, antoryumu nakledin. Saksının dibinde kökleri rahatlıkla görebilirsiniz.

Antoryumun yetiştiği toprak, bakımı için çok önemli bir faktördür. Bitkinin doğal koşullarına mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Saksı antoryum toprağı çok fazla asit turba ve yaprak kompostu içermelidir. Bir saksı karışımı ve kum da kullanılabilir.

Antoryum: sulama ve çoğaltma

Düzenli ve sık sulama, özellikle bitkinin büyüme mevsimi boyunca antoryum bakımının önemli bir yönüdür. Bu süre zarfında köklere yeterli nem seviyeleri sağlanmalıdır. Uzuvlardan kaçının – flamingo çiçeğinizi fazla kurutmamak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve tencereye çok fazla su dökmeyin.

Günlük sulama için en iyi su hafif yağmur suyudur. Yeterli nemi elde etmek için antoryum yapraklarını ve çiçeklerini bununla püskürtebilirsiniz.

Uygun antoryum bakımı ve düzenli sulama ile bitkiyi çoğaltmaya çalışabilirsiniz. Bu işlemin ancak flamingo çiçeği yeterince büyükse başarılı olabileceğini unutmayın. Antoryum saklarken köklerini bölebilirsiniz. Steril bir bıçak kullanarak dikkatlice ayırın ve ardından bitkileri yeni saksılarına koyun.

Bir antoryum ne tür bir kompost gerektirir?

Antoryum büyürken özel bakıma ihtiyaç duyar. Ödemeniz de tavsiye edilir. Sadece büyümesini etkilemekle kalmayıp aynı zamanda genel durumu ve çiçeklenmeyi de iyileştiren temel bir eylemdir.

İç mekan bitkileri için doğal biohumus veya özel kompost kullanabilirsiniz. Asidofilik bitkiler için de ürünler kullanabilirsiniz.

Antoryum bitkisi – fiyat

Bir antoryum fiyatı birkaç faktöre bağlıdır. Tesis ne kadar büyük ve gelişmişse, fiyatı o kadar yüksek olur. Saksı antoryumları çiçekçilerin yanı sıra bahçe mağazalarından da satın alınabilir.

Ayrıca bir buket şeklinde antoryum satın alabilirsiniz. Fiyat, bukette kullanılan çiçek sayısına bağlıdır. Birçok durum için harika bir hediyedir.

Özel karakteri nedeniyle kesme antoryumlu bir buket, düğün veya cenaze gibi bir kilisede gerçekleşen herhangi bir kutlama için mükemmel bir dekorasyondur. Aynı zamanda günlük sunak için harika bir dekorasyon.

Bir hastalık tarafından saldırıya uğrayan antoryum nasıl tedavi edilir?

Antoryum hastalığının tedavisi, nedenine göre ayarlanmalıdır. Flamingo bitkileri, bazı bakım hataları yaprakları ve çiçekleri etkileyebilse de, çoğu dış koşullara karşı güçlü ve dayanıklıdır. Bitki hastalığına genellikle şunlar neden olur:

  • bitkinin ihtiyacını karşılamayan,
  • bir enfeksiyon,
  • haşarat

Kuru, sarı yapraklar veya solgunlukta kendini gösteren en popüler antoryum hastalıklarını tedavi etmek istiyorsanız, bitkiye iyi baktığınızdan emin olun. Yeterince su sağlayın, gübreleyin ve ihtiyacına göre bitkiyi değiştirin.

Enfekte bir antoryumu iyileştirmek biraz daha karmaşık bir süreçtir. Patojenler çok hızlı çoğalırlar ve sonuç olarak başka bir bitkiye taşınırlar. Bu durumun ana nedeni genellikle sahibinin dikkatsizliğidir.

Hastalıklı bir ana bitkiden bir antoryum fidesi alınmış olabilir. Zaten enfekte olması çok olasıdır. Hastalığın diğer ev bitkilerine bulaşmasını önlemek için yeni antoryum bitkinizi izole edin. İki haftalık gözlem genellikle yeterlidir.

Böcek hasarı nasıl tedavi edilir? Bitkinizde bazı zararlılar fark ettiyseniz, uygun önlemleri almanız gerekir. Doğru ürünleri her bahçe mağazasında bulabilirsiniz.

Bir antoryumun yapraklarının rengini etkileyen bazı zararlılar şunlardır: yaprak bitleri , tripler, yeşil sinekler, etli böcekler, örümcek akarları ve ölçek böcekleri. Genellikle kuru hava nedeniyle ortaya çıkarlar. Bu durumda hemen harekete geçmelisiniz. Böcekler yeterince erken fark edilmezse, flamingo bitkisini zayıflatabilir veya tamamen zarar verebilirler.

📍Antoryum bakımı nasıl yapılır?

Antoryum bakımı, düzenlilik gerektirmesine rağmen çok karmaşık değildir. Bitkiyi uygun şekilde suladığınızdan ve yeterli ışık sağladığınızdan emin olun – yarım gölge en iyisidir. Yaprakları gözlemleyin, çünkü durumları bitkinin yeterli besine sahip olmadığını söyleyebilir. Antoryum zaman zaman gübreleme gerektirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen soursop , menşei olduğu bölgeler dışında az bilinen tropik meyvelerd...

Guzmania Bitki hakkında bilgiler  Özellikleri Guzmania Bitki hakkında bilgiler Özelli...

GUZMANYA Guzmania güzel bir bitkidir onun için öne çıkmaktadır sizin yoğun gölge . guzmania , guzmanya çiçeği , guzmania çiçek , guzman...

PARA AĞACI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY pachira PARA AĞACI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER...

Bitki hakkında bilgiler – Özellikleri ve ekimi Evimize tazelik getirmenin, pachira , pachira çiçek , pachira mini doğal ve sıcak ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ