Reklamı kapat
Reklamı kapat
EmZeu Tıkla Hemen 2022
EmZeu Tıkla Hemen 2022

2022 karbonatla koltuk temizliği kadınlar kulübü

Koltuk soda ile nasıl etkili bir şekilde temizleyebilirim Genellikle kuru temizleme hizmetlerinin yardımı olmadan evde koltuk temizlemeye ihtiyaç vardır. Bu durumda kabartma tozu en iyi ve çok yönlü yardımcı olacaktır. Bu ucuz ve her evde her zaman elinizin altında olan popüler bir üründür. Ayrıca soda sadece kirlenmiş yüzeylerle değil, aynı zamanda hoş olmayan bir kokuyla da savaşır. Evde […]

23 Ocak 2022 - 20:12 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi. A+A-

2022 karbonatla koltuk temizliği kadınlar kulübü

Koltuk soda ile nasıl etkili bir şekilde temizleyebilirim

Genellikle kuru temizleme hizmetlerinin yardımı olmadan evde koltuk temizlemeye ihtiyaç vardır. Bu durumda kabartma tozu en iyi ve çok yönlü yardımcı olacaktır. Bu ucuz ve her evde her zaman elinizin altında olan popüler bir üründür. Ayrıca soda sadece kirlenmiş yüzeylerle değil, aynı zamanda hoş olmayan bir kokuyla da savaşır.

Evde koltuktemizleme kuralları

Temizliğe başlamadan önce, güvenli olmak ve beklenmedik sonuçlar almamak için belirli bir tarifin soda ile etkisini kontrol etmelisiniz Koltuk döşemesinin görünmeyen küçük bir bölümünü temizlemeyi deneyin. Her şey yolunda giderse, tam bir temizliğe geçin. Ayrıca bir dizi kurala da rehberlik edin:

 • ⭐ Başlamadan önce tozdan kurtulmanız gerekir: koltuk süpürün veya nemli bir bezle silin (malzemeye bağlı olarak).
 • ⭐ Islak temizleme yöntemlerini kullanırken kanepenin yüzeyini aşırı ıslatmayın. Temiz, nemli bir sünger kullanın ve iyice sıkın.
 • ⭐ Temizledikten sonra, sodayı kanepenin döşemesinden dikkatlice çıkarın. Kabartma tozunu açık bırakırsanız zamanla nemi emecek ve yoğun bir şekilde toz toplayacaktır. Kanepe hızla tekrar kirlenecek ve tekrar temizlenmesi gerekecektir.
 • ⭐ Kaplama türüne göre bir temizleme yöntemi seçin (deri, süet, ipek, pazen, pamuk ve diğerleri). Yanlış olanı seçerseniz, mobilyaların yüzeyini mahvedebilirsiniz.
 • ⭐ Kanepeyi suyla doldurmayın. Tüm tariflerde “su ile durulama” kavramı, döşemenin nemli bir bez veya süngerle silinmesi gerektiği anlamına gelir. Bunu yaparken cihazı sık sık temiz suyla durulayın.
 • ⭐ Kanepe tamamen kuru olmalıdır. Döşemede ve dolguda kalan nem küf, mantar ve hoş olmayan bir küf kokusu oluşumuna neden olabilir.
 • ⭐ Kurutmak için temiz bir bez kullanın – kalan nemi onunla silin. Kağıt havlular da işe yarar. Saç kurutma makinesi veya vantilatör kullanabilirsiniz.
 • ⭐ Döşemeyi güneşte kurutmayın – kumaş solabilir. Ütü kullanımı da tehlikelidir, mobilya yüzeyine kalıcı olarak zarar verebilirsiniz.
 • ⭐ Lekeleri çok sert ovalamayın. Kumaşın yapısını bozabilir, rengini açabilirsiniz.

Karbonat Tarifleri

En sevdiğiniz kanepenin döşemesinin kusursuz bir şekilde temiz olmasını sağlamak çok fazla sıkı çalışma ve özveri gerektirir. Kabartma tozu işleri çok kolaylaştırır.

Kabartma tozu, yalnızca taze ve eski lekelerle değil, aynı zamanda kötü kokuları da ortadan kaldıran, kanepeyi eski kir ve tozdan temizleyen evrensel bir çözümdür.

En etkili kabartma tozu temizleme tariflerini düşünün.

Soda

Kabartma tozu ile kuru temizleme , koku lekelerinden kurtulmanın harika bir yoludur. Örneğin, kurutulduğunda kötü bir ekşi koku veren bira olabilir. Ayrıca, kabartma tozu, mobilyanızda nispeten yakın zamanda lekesi ortaya çıktıysa, idrar kokusunu nötralize etmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca soda, kirli bir koltuk hafifletebilir, maddenin nemi sevmeyen kumaşlarda kullanılması önerilir.

Soda ile kuru temizleme için birkaç basit adımı uygulamanız gerekir:

 1. Kanepenin lekesine veya tüm yüzeyine bol miktarda kuru soda dökün.
 2. Bir süre (en az bir saat) yüzeyde bırakın.
 3. Sodayı yumuşak bir fırça ile süpürün, kalıntıyı özel bir yumuşak meme kullanarak vakumlayın.
 4. İstenen etki oluşmazsa işlemi tekrarlayın.

Islak temizlik , zor lekeleri (kahve, kalem, çay, boya) çıkarmak ve kanepe yüzeyindeki yağı çıkarmak için uygundur. Bu durumda, süreç biraz daha karmaşık ve daha uzundur:

 1. Temiz bir bezi veya süngeri suyla nemlendirin, kanepenin döşemesini nemlendirin. Tamamen ıslak olmamalıdır.
 2. Islak yüzeye bol miktarda kuru kabartma tozu serpin.
 3. En az bir saat temizlik bekleyin.
 4. Ardından yumuşak kıllara sahip bir fırça almanız ve kirlenmiş döşeme yüzeylerini hafifçe ovalamanız gerekir. Bu durumda sert bastırmayın veya yoğun hareketler yapmayın.
 5. Kanepe tamamen kuruyana kadar (2-3 saat) bekleyin veya işlemi hızlandırmak için zorla kabul edilebilir yöntemlerle kurutun.
 6. Elektrikli süpürge kullanılarak kumaşta kalan soda çıkarılır.
 7. koltuk temiz, nemli bir bez veya fırça ile silin ve kumaşın tamamen kurumasını bekleyin.

Prosedürü soda bulamacı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz . Bu durumda, 1: 1 oranında soda ve su alın. Elde edilen karışım temizlenecek yüzeye dağıtılır ve döşemeye nazikçe sürülür. Yulafın tamamen kurumasını bekliyoruz. Ardından 5-7 arasındaki adımları izleyin. Ev karbonatla koltuk temizliği 

Bir soda çözeltisi ile temizlik , şu oranda bir soda ve su karışımı hazırlamayı içerir: 1 litre sıvı başına 2 yemek kaşığı. Daha sonra uygulama yapılacak yüzeye püskürtülmelidir. Fazla nemi alın, kurumaya bırakın.

Soda ve doğal maddeler

Bazen kabartma tozu tek başına yeterli değildir. Ve sonra her evde her zaman elinizin altında olan çeşitli doğal malzemeler kurtarmaya gelecek.

soda ve sirke

Döşemeyi daha yumuşak ve daha hafif yapmak veya yüzeyde biriken kirleri temizlemek için gerekirse soda ve sirke çözeltisi kullanılır:

 1. Sodayı suda eritin (litre suya bir yemek kaşığı).
 2. Kanepenin yüzeyine uygulayın (tercihen bir sprey şişesiyle püskürtün).
 3. Bir elektrikli süpürge ile kabartma tozu kalıntısını çıkarın.
 4. 1 litre suya 1 yemek kaşığı oranında su ile sirke çözeltisi hazırlayın.
 5. Bir püskürtme tabancası kullanarak, çözeltiyi tüm yüzeye eşit şekilde püskürtün.
 6. Kanepenin kuruması ve sirke kokusunun kaybolması için odayı havalandırın.

soda ve alkol

Yeni yağlı lekeleri çıkarmak için soda ile alkolü birleştirmeniz gerekir. 40-50 ml alkol almalı ve yarım çay kaşığı soda eklemelisiniz. Elde edilen solüsyonu taze bir lekeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kanepenin döşemesini dikkatlice süpürmeniz gerektiğinden sonra.

Kabartma tozu ve hidrojen peroksit

Peroksit, karmaşık kirleticilere (şarap, kahve, renkli sebze ve meyveler, meyve suları) karşı mücadelede uzun zamandır iyi bir yardımcı olmuştur.

 1. Soda ve peroksit (1:2) çözeltisi hazırlayın.
 2. Oluşan lekeyi solüsyonla nemlendirin ve daha açık hale gelene kadar bekleyin.
 3. Kalan solüsyonu döşemeden çıkarmak için nemli, temiz bir bez kullanın.
 4. Kanepeyi durulayın ve kurumaya bırakın.
Soda ve kimyasallar

Lekeler çıkmıyorsa veya döşemenin en iyi temizliğini elde etmek mümkün değilse, sadece soda değil, yardımcı kimyasal bileşenlerin de kullanımına başvurmalısınız.

Kabartma tozu ve çamaşır deterjanı (veya deterjan)

Kanepe kirle çok kirliyse ve çeşitli lekeler varsa, tek başına soda baş etmeyecektir. Kanepenin kirlenmesi eskiyse işlem sırasında deterjan eklemek de gereklidir. Temizlemeye başlayalım:

 • ⭐ Yarım litre su alın, bir yemek kaşığı kabartma tozu ve aynı miktarda bulaşık deterjanı veya el yıkama tozu ekleyin. Bu üç bileşeni köpük oluşana kadar iyice karıştırın.
 • ⭐ Bir fırça veya bez kullanarak kanepenin tüm yüzeyini köpükle kaplayın. Etkisini 5 dakikaya kadar bekleyin.
 • ⭐ Kanepenin döşemesini orijinal temizliğine kadar temiz su ile yıkayınız.

Soda ve çamaşır sabunu

Bir deterjanın yanlışlıkla istenmeyen bir etkisinden veya sirke kokusundan korkuyorsanız, çamaşır sabunu eski lekeleri çıkarabilir (%72):

 • ⭐ ince bir rende üzerine sabun sürün ve elde edilen kütleye bir kaşık soda ve su ekleyin;
 • ⭐ Kanepenin kirli yüzeyine uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika bekleyin;
 • ⭐ Döşemeyi temiz akan suyla iyice durulayın ve kanepeyi kurumaya bırakın.

süper yöntem

En kirli kanepeyi temizleyebilecek en etkili çözüm için 1 tatlı kaşığı Fairy, ¾ su bardağı %9 sirke ve 0,5 litre sıcak su (60 °C’den düşük olmayan) almanız gerekir. Sonunda 1 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bu durumda sıvının güçlü bir şekilde köpüreceğini unutmayın – çözeltiyi hazırlamak için doğru kabı seçin. Aksi takdirde, bulaşıklardan bir miktar madde dökülebilir ve mobilyanın tüm yüzeyini temizlemek için yeterli hacme sahip olmazsınız.

Çözeltiyi bir sprey şişesiyle veya bir süngerle yayılacak yüzeye uygulayın. 1 saat sonra, hafifçe ovalayın ve bezi durulayın. Son olarak, her zaman olduğu gibi kanepeyi kurutun.

Farklı kumaşlar: hangi yöntemi seçmeli?

Kanepenin herhangi bir temizliğine başlamadan önce, kiri çıkarmak için doğru ürünü seçmelisiniz. Lekelerin ne kadar zaman önce ortaya çıktığını, bunlara neyin sebep olduğunu ve kanepenizin hangi malzemeden yapıldığını dikkate aldığınızdan emin olun. Sadece bu durumda soda ile temizlik etkili ve başarılı olacaktır.

Tabloda kumaş türlerini ve bunlara karşılık gelen temizleme yöntemlerini özetledik. Böylece bir araç seçerken gezinmeniz daha kolay olacaktır.

Kumaş türleriTemizleme Tarifi
Hafif kumaşlar, hassas döşeme: ipek, goblen, keten, pamuk, scotchgard, paspas, jakar, bukletSoda ile kuru temizleme
Kadife, kadife, ipek, flok, buklet, hasır, arpatek, suni süetSoda, soda solüsyonu, soda yulaf ezmesi, soda + sabun ile ıslak temizlik
Hakiki deri, suni deri, eko-derisoda + sabun
Kadife, kadife, ipek, flok, suni süet, mikrofiber, buklet, arpatekSoda + deterjan, süper yöntem, soda + sirke
Her türlü kumaşalkol + soda
Her çeşit hafif kumaşlar, scotchgardsoda + peroksit

Gördüğünüz gibi, soda içeren ürünler çok çeşitli kirletici maddelerle başa çıkacaktır. Şu anda döşemeli mobilyaların döşemesinde kullanılan hemen hemen tüm kumaş türlerini temizleyecekler. İşlem sırasında dikkatli olun, her şeyi talimatlara göre yapın. Başarılı olacağınızdan eminiz!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, sahibi tarafından tekrarlanan yüklere maruz kalan tek hareketli elemandır. ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaşır makinesindeki hatayı bir skorbord olmadan da belirleyebilirsiniz –...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem işareti

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geliyor? Yiyecekleri dondurmak, yapabileceğiniz en önemli mutfak işlerinden bir...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi 4c hatası

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır makinesinde “4E” hata mesajı görüntüleniyor , “4C”...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(3 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bosch bulaşık makinesi kapı tamiri Bulaşık makinesi kapağı, ...

Samsung bulaşık makinesi lc ,le hatası Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde LE, LE1, E9 hatası Samsung çamaş...

Arçelik buz dolabı ünlem işareti Arçelik buz dolabı ünlem ...

Buzdolabının üzerindeki ünlem arçelik işareti ne anlama geli...

Samsung çamaşır makinesi 4c hatası Samsung çamaşır makinesi ...

Samsung çamaşır makinesinde 4E, 4C, E1 hataları Çamaşır maki...

Bosch çamaşır makinesi su boşaltmıyor Bosch çamaşır makinesi su...

Çamaşır makinesi tahliye yapmıyor Her yıkama programının son...

Hata D3 Samsung Çamaşır Makinesi Hata D3 Samsung Çamaşır M...

Samsung çamaşır makinesindeki 3E hatası için tüm çözümler Sa...

Samsung çamaşır makinesinde U6 Samsung çamaşır makinesin...

SAMSUNG ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE ANA HATA KODLARI VE ÇÖZÜMLERİ ...

Soursop Soursop

Soursop yaprağı ne işe yarar? Graviola olarak da bilinen&nbs...

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatırmı Yatmadan önce elma sirkes...

Yatmadan önce elma sirkesi nasıl içilir? Kimin evinde elma s...

Elma hangi vitamin Elma hangi vitamin

elma hangi vitaminleri içerir Elma, tüketebileceğiniz en eks...

Saksılar HABERLERİ